Skocz do zawartości

Kolimacja wyciągu R&P


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

po skolimowaniu RASA zabieram się za moje APO.

Wiem, że popełniłem kardynalny błąd usiłując skolimować go bez sprawdzenia czy focuser jest osiowo. Będę miał przez to masę roboty.

Ale, sprawdzając moim przyzwoicie, choć nie perfekcyjnie skolimowanym kolimatorem laserowym do niutków (GSO) i suwmiarką wiem już, że mój focuser jest o 2-3 mm odchylony od osi w prawo i w dół.

Czy ktoś wie w jaki sposób mogę skolimować focuser typu R&P w Espricie 80?

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zrobić tak jak kolimują wyciągi Moonlite.

Na tokarce z kolimatorem laserowym i narysowaną tablicą z celownikiem do którego masz zaufanie że jest wyjustowany i precyzyjnie siedzi w drawtube bez przekoszenia.

Tak ja ustawiałem swojego Steeltracka. i zero problemów później.

Ja akurat mam park maszyn więc dla mnie to nie był problem, nie wiem jak u ciebie z maszynami ale to dobra metoda.

 

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kubaman napisał:

R&P nie posiada takiej regulacji. W każdym razie ja o tym nie wiem. 

Jakąś tam posiada, i jeśli coś możesz zrobić to to jest dobra metoda do tego by się orienować czy jest jak należy.

Kiedyś robili wyciągi R&P dla TS optisc bez łożyskowania bez regulacji, jedynie dało się regulować docisk do szyny zębatkowej.

Jeśli masz łożyska to masz też zapewne jakieś śruby do pochyłu tych łożysk, ale to już sobie mogę spekulować, sam wiesz jak jest najlepiej bo masz to przed oczami.

Możę nie musisz nic grzebać a jedynie sprawdzić czy jest jak trzeba. Zacznij od tego.

Pozdro.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma łożysk. Od dołu mam regulację docisku do szyny zębatej a od góry regulację docisku ślizgów. Teoretycznie te ślizgi można wykorzystać do kolimacji ale jakoś nie za bardzo min to wychodzi. Być może kupię Moonlite - mam już jeden w RCku - ale wolał bym kupić coś innego bo ogólnie ten fokuser wydaje mi się porządny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U góry jest też trzecia para?

Ustawiłbym najpierw czerwonymi śrubkami równą szczelinę pomiędzy tuleją, a obudową wyciągu. Potem niebieskimi regulowałbym kąt.

Na CN jest wątek o regulacji - wspominają, że te pady regulowane parami śrubek mogą się przesunąć i nie da się potem takiego wyciągu wyregulować:

Sky-Watcher Esprit 80 focuser is kinda loose - Refractors - Cloudy Nights

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam ten wątek.

Nie ma trzeciej pary, od dołu są slidery od dołu jest rack, który podlega minimalnej regulacji bo inaczej się zaciera. Od góry jest prowadnica, która tkwi na sztywno w łożysku ślizgowym. Dlatego ta regulacja jest nieco iluzoryczna. Ale podchodziłem jak piszesz - z suwmiarką ustaliłem odległości i później ten drugi komplet śrub. Tylko, że poza siłą docisku nic się nie zmieniło w kształcie gwiazd. Zero efektu, dlatego zacząłem dłubać przy kolimacji celi.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko zależy od ustawienia prowadnicy ślizgowej u góry.

6-scaled.jpg (2560×1181) (pegasusastro.com)

 

Poluzowałbym tą środkową czwórkę śrub (mocujących prowadnicę) i wtedy próbował ustawić tymi śrubkami, które zaznaczałem strzałkami wcześniej.

Potem dociągnąłbym tą środkową czwórkę - chociaż pewnie zniweczy to wcześniejszą regulację :) ale możnaby spróbować.

Nie wiem jak podfrezowany jest korpus wyciągu pod mocowanie prowadnicy - na płasko?

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te dwie czwórki śrub po poluzowaniu pozwolą na zgięcie/przesunięcie tulei wyciągu prawo/lewo. Jest jeszcze wkręt bez łba, który zaznaczyłem zieloną strzałką - przez jego wkręcanie tuleja wyciągu nie podnosi się do góry? Chyba że ten wkręt mocuje korpus wyciągu z rotatorem?

1351432676_SWq.png.e3778529b943d13e5ee767f1ef29d3d6.png

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rotator. Dzięki za rady - w sumie to już mniej więcej tego próbowałem ale postaram się bardziej :) Dziękuję za pomoc.

 

Myślę coś, że skończy się zakupem moonlite. 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.