Skocz do zawartości
  • 0

Jaki okular do przeglądu nieba do SCT 6"


Astroam

Pytanie

Szukam niezbyt drogiego okularu do przeglądu nieba w mojej SCT 6". Ogniskowa w przedziale 25-35mm i szerokie pole (60-70st). Co byście polecili bo trochę poszperałem na naszym forum i w necie i poza chwalonym ES 24mm 68st. nic nie wpadło mi w oko (fakt, że oko niezbyt wprawne w doborze sprzętu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

taka ogniskowa w tym teleskopie to nie będzie okular do przeglądu nieba ale do średnich powiększeń dający źrenicę około 2,5-3 mm

sam teleskop nie jest specjalnie wymagający więc wystarczy spokojnie zwykły erfl. Z lepszych można polecić WO SWAN lub Oriona Q70 ale właściwie każdy podobny okular będzie dobry. Wyjątek stanowi GSO 30 mm dodawany do ich teleskopów. To wyjątkowo nieudany okular. Z bardziej wyrafinowanych konstrukcji jest jeszcze  Baader Hyperion czy wspomniane ES-y 68o. Wszystkie te okulary oferują pole widzenia około 70o

 

do wyboru masz jeszcze droższe okulary jak ES 82o, Pentax XW, Nagler, Morfeusze, UWAN-y itd. ale są one przeznaczone do jaśniejszych teleskopów gdzie potrzebne są okulary o lepiej skorygowanym astygmatyzmie własnym

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może lepiej zainwestuje w raduktor f6.3 do sct. Ja używam w sct 8 i do tego hyperiona 31 mm do przeglądu nieba.  Dla mnie jest to takie optimum bo z reduktorem jeszcze nie widać w okularze lusterka wtórnego.

Edytowane przez Smorff84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Astroam napisał:

One są na 1,25''?

 

jeśli potrzebujesz okular 1,25" to ogniskowe w okolicach 30 mm i pole widzenia 70o są nierealne

z długoogniskowych okularów na 1,25" polecić można RKE 32 mm lub ostatecznie jakiegoś Plossla ale ona mają pole widzenia w okolicach 50o. Większe pole widzenia wymaga większej diafragmy pola, która zmieści się dopiero w obudowie 2"

 

pozdrawiam

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W standardzie 1,25" ŻADEN okular nie będzie przeglądowy! 

Jeśli chcesz mieć szerokie pole, to tylko WO SWAN 40 (72*) TV Panoptic 41 (68*) i tym podobne konstrukcje - to musi być pełne wykorzystanie potencjału oprawy 2" czyli okular z diafragmą rzędu 45 mm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Astroam napisał:

Co sądzicie o tym skośnookim 27mm?

https://pl.aliexpress.com/item/32843410445.html

To całkiem fajny okular z "aniołem widzenia"* 53 stopnie :)

https://www.astroshop.de/okulare/omegon-flatfield-27mm-okular-1-25-/p,43852

 

* - odsyłam do oryginalnego opisu na Ali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Astroam napisał:

Znaczy się te 70st między bajki włożyć?

Oczywiście, jak 90% innych opisów na Ali. Zauważ, że okular ma stosunkowo prostą budowę z 6 soczewek w 4 grupach. Nie ma opcji by tak prosta optyka dała rozsądny obraz 70*. Zwróć też uwagę że Panoptic 27 mm (ta sama ogniskowa!) z mniejszym polem 68* jest już okularem dwucalowym. Tylko sprytny Chińczyk wepchnie większe pole do mniejszej tulei 1,25"

Jeśli MUSI być to okular 1,25" to nic lepszego od ES 24mm/68* nie znajdziesz.....

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej wszystkim,

 

Tak sie składa że od pewnego czas sam bije sie z podobnym tematem. Nie wiem jak inni ale posiadam SCT 6 oraz 8. Czy jesteście pewni że przelot optyczny zwłaszcza  w SCT 6 pozwoli na wykorzystanie pełnego pola okularów 2", nie mówiąc już o zamianie standardu na 2 cale ktory nawet w SCT 8 jest odradzany ze wzgledu na wydłużenie toru optycznego a co za tym idzie pogorszenie jakości obrazu... Szczerze powiedziawszy nie tylko to wyczytałem ale i tego doświadczyłem. Z tego co udało mi sie narazie wyczytać ale nie sprawdziłem tego na własnej skórze to najszersze pole ma dać okular 24mm 68* + reduktor odniskowej 0,63. Osobiscie jestem po pierwszych testach hyperiona 31 wraz z reduktorem ogniskowej 0,63 ale niestety narazie nie jestem zadowolony z efektu zwlaszcza korzystając z kątówki pryzmatycznej baader 32 ktora jakby nie patrzec jest kątówką bardziej w standardzie 1,25. Wygląda to jakby standard 2" wraz z reduktorem/korektorem nawet uwypuklał wady konstrukcji, co jakby pokrywało sie z tym co znalazłem na zagranicznych forach. Oczywiście to tylko moje odczucia, każdy może mieć inne, moje są mieszane co do używania standardu 2 cale w SCT w ogóle przynajmniej w 6 i 8 calach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak duże pole daje SCT (lub Mak, lub inny tego typu) możesz się łatwo przekonać.

- ustaw ostrość z okularem w nocy na niebo

- podczas dnia skieruj teleskop na jasne niebo albo mocno oświetloną ścianę i zobacz w płaszczyźnie ogniska - czyli tam gdzie był okular - jak duży obraz otrzymasz i jak duża jego część będzie miała taką jasność jak na osi. Potrzeba do tego kawałek matowej kalki oraz dobrze jest wiedzieć gdzie dokładnie w okularze znajduje się płaszczyzna obrazu (czyli field stop / diafragma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.12.2020 o 15:27, Astroam napisał:

Szukam niezbyt drogiego okularu do przeglądu nieba w mojej SCT 6". Ogniskowa w przedziale 25-35mm i szerokie pole (60-70st). Co byście polecili bo trochę poszperałem na naszym forum i w necie i poza chwalonym ES 24mm 68st. nic nie wpadło mi w oko (fakt, że oko niezbyt wprawne w doborze sprzętu).

Przy takich ogniskowych o teleskopie SCT dobrze sprawdzą się Hyperiony. Pole 68 stopni. Oczywiście Morfeusze lepsze, ale też droższe dwukrotnie a w teleskopie f/10 różnicy dużej nie ma (porównywałem w MAKu f/13).

Jeśli coś z dłuższą ogniskową, to np. Hyperion Aspheric 31mm, aczkolwiek nie piszesz czy interesują cię okulary 1,25" czy także 2". Asferyk 31 ma co prawda przejściówkę na 1,25", ale to okular typowo dwucalowy. Przejściówka zwęża pole, które w jego przypadku to 72 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, piotrfie napisał:

Jeśli coś z dłuższą ogniskową, to np. Hyperion Aspheric 31mm, aczkolwiek nie piszesz czy interesują cię okulary 1,25" czy także 2". Asferyk 31 ma co prawda przejściówkę na 1,25", ale to okular typowo dwucalowy. Przejściówka zwęża pole, które w jego przypadku to 72 stopnie.

Posiadam ten okular (jeszcze) i zgadzam sie z przedmówcą, dobrze sobie radzi w teleskopie f/10, jednak z tego co zauważylem to w SCT 6 i tak nie uświadczysz całego pola, jednak jest ono zadowalające. Natomiast w moim odczuciu okular bardzo kiepsko sobie radzi po dodaniu reduktora ogniskowej SCT 0,63. Nie wiem czy to nie wina tego o czym wspominają na zagranicznych forach ze okular kiepsko sobie radzi w światlosilnych teleskopach (reduktor, przynajmniej w teorii "robi" z SCT f/6.3). Osobiście nie testowałem w Dobsonie bo nie chce mi się go targać, ale opinie te zdają się potwierdzać. Dlatego duże prawdopodobieństwo że okular nie jest zbyt uniwersalny przez co raczej wraca do sklepu. Ps. Po założeni reduktora ogniskowej oraz noska 1,25 który podobno redukuje pole okularu do 55 stopni, minimalnie ale nadal nie widać całego pola :). Jakie otrzymujesz? Teraz przy SCT z reduktorem który, daje ogniskową ok 950, wraz z okularem 31mm, dziś widać w polu jednocześnie Jowisza i Saturna... Jakiej jakości to widok ze względu na to że planety znajdują się na krawędzi okularu to już inna sprawa...

Edytowane przez szopenosw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jako użytkownik SCT5" stanąłem niedawno przed podobnym dylematem. Posiadam ES24 mm 68 st., dawniej miałem także Meade SPL 26 mm - oba okulary są w moim odczuciu świetne do zastosowań w takim SCT. Niemniej jednak zapragnąłem uzyskania większej źrenicy wyjściowej i osiągnięcia trochę innej skali obrazu pod kątem obserwacji np. gromad otwartych i szerokich gwiazd podwójnych. Doszedłem do wniosku, że w tym teleskopie pakowanie się w akcesoria 2" nie ma sensu - pierwszy powód to brak pełnego przelotu dla 2", a drugi to bardzo niekorzystnie wypadający środek ciężkości prze kątówce 2" i ciężkim okularze przeglądowym. Tym bardziej, że SCT5 traktuję jako sprzęt ekstremalnie mobilny. Ostatecznie kupiłem Plossla TV 32mm - szkło świetne optycznie, kapitalnie wykonane, ale w dobie tanich okularów szerokokątnych dla wielu małe pole 50 st. może być nie do zaakceptowania. Należy też pamiętać, że pole widzenia jest praktycznie takie samo jak w przypadku ES24, tutaj cudów nie będzie - dla mnie jednak kluczowe znaczenie miała źrenica wyjściowa i tutaj widać różnicę - obraz jaśniejszy, bardziej kontrastowy, a kolory (co widać w dzień) bardziej nasycone.

Polecam poszperać na cloudynights. Za oceanem teleskopy SCT są bardziej popularne i Twój dylemat był tam wielokrotnie poruszany.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja używam hyperiona 31 z sct 8 i czasem reduktorem ale używam 2 calową nasadkę lustrzaną i jest to takie dla mnie optimum z reduktorem f6.3 już trochę widać zniekształcenia na brzegach i to jest takie max. W 8 calach jest przelot 38 mm w 6 salach zapewnie mniej z tąt problem z hyperionem 31. Wszyscy wiemy że sct to taki uniwersalny teleskop i długi okular raczej w nim posłuży do przeglądu nieba niż oglądania nieba.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Każdy plossl 40 mm będzie miał pole widzenia w okolicach 40 st., ograniczeniem jest tutaj diafragma konstrukcji okularu w standardzie 1.25".

Podsumowując, Es 24 mm o polu 68 st., plossl 32 i plossl 40 dadzą mniej więcej takie samo rzeczywiste pole widzenia. Różnice będą polegać w wielkości źrenicy wyjściowej oraz polu pozornym. Każdy musi znaleźć dla siebie złoty środek i optymalny dobór tych 3 parametrów.

Edytowane przez daniel24
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.