Skocz do zawartości
  • 0

Montaż lustrzanki do GSO 8


Karbolak

Pytanie

Hej! Niedawno nabyłem GSO 8" na dobsonie. Zachwycony pierwszymi obserwacjami zapragnąłem je uwiecznić w postaci zdjęć. T2 ring do mojego typu lustrzanki przyszedł... I tu pojawia się problem. Nie wiem czy ja czegoś nie rozumiem, czy po prostu nikt mi tego nie wytłumaczył, ale wszelkie tutoriale pokazują czynność rozkrecania soczewki na coś w rodzaju adaptera, który następnie się dołącza do T2 ringa. Moje szkiełka (jak na razie GSO Super Plössl 9mm oraz GSO Super View 30mm) takiej funkcjonalności nie wydają się posiadać. Czy ktoś mógłby doradzić co począc w takiej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
49 minut temu, DarX86 napisał:

Potrzebujesz "nosek" najlepiej 2"/t2. 
Niestety zmartwię Cię.W GSO zwykle trzeba podnosić lustro główne, by dało się złapać ostrość lustrzanką. No chyba, że już masz przystosowany teleskop do tego. 
A co chcesz uwieczniać? 

Trudno mi powiedzieć. Z obserwacjami dopiero zaczynam i miałem nadzieję trochę tego i trochę tamtego. A w sprawie tego noska: wiesz może czy jest on do kupienia oraz pod jaką oficjalną nazwą znajdę go w internecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Karbolak napisał:

Nie.
To jest coś takiego: 
https://www.astroshop.pl/inne-adaptery/ts-optics-adapter-fokalny-2-t2/p,44236
W sklepie cena jest zaporowa. Ja zamawiałem u tokarza. 
Możesz też spytać np tu: 
http://www.serwisastro.pl/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, DarX86 napisał:

 

taką złączkę kupiłem na aliexpresie w SVBony za około 40 zł

pozostaje pytanie co chciałbyś fotografować tym teleskopem? Poza koniecznością podniesienia lustra pozostaje brak napędu i montaż azymutalny

 

pozdrawiam

 

EDIT

znalazłem linka. Teraz jest nawet taniej

https://pl.aliexpress.com/item/32801261315.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1ec65c0fCN1veF

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bez prowadzenia to zostanie głównie avikowanie planet. Chyba, że masz zamontowane napędy w dobsonie. Ale też zainwestuj w Barlowa z gwintem, który wkręcisz w T2, bo będzie kropka, a nie planeta. A coś tam się da uciągnąć z GSO 8". Zawsze miałem kiepski seeing. Ale raz udało mi się złapać Jowisza i niezidentyfikowane obiekty kosmiczne. 

image.png.21e686a56245265c7cefb1ecc4aa4532.png

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z Barlowem złapiesz ostrość w tym teleskopie bez podnoszenia lustra.

Bez Barlowa lustro trzeba by podnieść.

 

Niemniej - tak jak poprzednik mówił na Dobsonie to sfotografujesz najwyżej planety, a wtedy Barlow się przyda.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.