Skocz do zawartości

Tiffy z Canona


Łysy Łysy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,szybki temat,jak oglądam Wasze tutoriale i zdjęcia pojedynczych klatek,są one ciemne,u mnie przy 5min klatkach canonem mod 450d cały histogram jest po prawej stronie,klatki są strasznie jasne,i tu pytanie,czy przeciągać na lewo na "chama"czy po trochu,czy może coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po wykonaniu zdjęcia histogram jest przesunięty mocno w prawo, to znaczy, że zdjęcie zostało przepalone. To, co można zrobić z takim zdjęciem zależy od tego, jak mocno histogram znalazł się po prawej stronie wykresu.

Jeśli przesunięcie jest między 50% a 75% jasności, to można jeszcze próbować ratować takie zdjęcie. Powyżej 75% to już raczej niewiele da się zrobić.

Generalnie pojedyncza klatka z DSLR/DSLM powinna mieć histogram zawierający się między 25% a 50% jasności. Wtedy jest moim zdaniem zdjęcie naświetlone optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,ale zastanawia mnie jedno,jakim cudem inni ciągną klatki canonem po 10 min skoro mi przy 5 na ISO 800 się przepalają?to dawać mniejsze ISO czy po prostu krótszy czas,i czy wtedy to ma w ogóle jakiś sens? krótszy czas ,mniej sygnału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość nieba i "szybkość" optyki na to wpływa.

Zrobisz 10min na optyce f/7 i pod dobrym niebem, ale dla obiektywu f.3.5 w miejskim zaświetleniu wyjdzie ci przepalanie po 1-2min.

Lustrzanki z ich matrycami są jaka papierek lakmusowy dla nieba. Bardzo dobrze ujawniają LP i nawet niewielkie różnice są widoczne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foce a przynajmniej próbuje Newtonem 150/750 skala nieba 4,LP niestety jest,to co panowie, zmniejszyć czas i obserwować histogram? Czy taka np rozeta na krótkich czasach ma sens? Myślałem,że tylko guiding mnie nie lubi,ale najwyraźniej się myliłem:fool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę @MaPa

Sam focę Canonem 2000D z obiektywem Canon 200mm f/2.8L. Przy przysłonie na f/4 na niebie o czwartej klasie Bortle'a jestem w stanie maksymalnie wyciągnąć 3-4 minuty bez przepalania.

Ostatnio w Siedlcach w rodzicowym ogródku (skala Bortle'a tamże to 5-6) z założonym filtrem CLS (przy tej samej przysłonie) nie przekroczyłem jednej minuty, chcąc uniknąć przepalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Łysy Łysy napisał:

Foce a przynajmniej próbuje Newtonem 150/750 skala nieba 4,LP niestety jest,to co panowie, zmniejszyć czas i obserwować histogram? Czy taka np rozeta na krótkich czasach ma sens? Myślałem,że tylko guiding mnie nie lubi,ale najwyraźniej się myliłem:fool:

Sens ma. Długie czasy palenia pojedynczych klatek na DSLR można uzyskać pod bardzo ciemnym niebem, np. w Bieszczadach. Na czwartej klasie Bortle'a to nie ma sensu, bo z powodu LP szybko przepalisz klatkę.

Rozwiązaniem tutaj jest ilość klatek. Rób ich dużo, co najmniej kilkadziesiąt. Na początku zrób jedną klatkę i obserwuj histogram - ważne, aby histogram znalazł się po prawe stronie wykresu, między 25% a 50% jasności. Wówczas jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Łysy Łysy napisał:

Foce a przynajmniej próbuje Newtonem 150/750 skala nieba 4,LP niestety jest,to co panowie, zmniejszyć czas i obserwować histogram? Czy taka np rozeta na krótkich czasach ma sens? Myślałem,że tylko guiding mnie nie lubi,ale najwyraźniej się myliłem:fool:

Jasne, bardzo jasne obiekty na krótkich czasach mają sens jeśli zbierzesz dziesiątki lub więcej klatek. Słabych partie tylko pod lepszym niebem z dłuższymi klatkami.

Zbierz materiał, wyczujesz po kilku sesjach jak to działa. Pamiętam z początków, zbierałem takim newtonem z canonem 350 8min klatki pod bardzo dobrym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadne filtry - rozwala Ci kolor i bedzi ejeszcze wiekszy problem niz teraz.

skróc czas exp, ale utrzymaj laczy czas exp wielu klatek na poziomie co najmniej ok kilku godziny (kilka to powyzej 2 :) ) 

w astrofoto najbardziej liczy sie łączny czas exp, a nie dlugosc pojedynczej klatki.

 

ustaw histo exp tak zeby byl w okolicach polowy, pal materialu ile wlezie, a potem stackowanie i obróbka.

jak potrafisz wykonac, to warto stosowac klatki kalibracyjne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatki kalibracyjne oczywiście stosuję,ok panowie, dzięki za wyczerpujące odpowiedzi,dzisiaj pogoda ma być łaskawa,więc spróbuję zgodnie z Waszymi sugestiami,krótsze klatki,ale nad wczorajszą rozetą też chwilę przysiądę:emotion-5: A może coś się uda wyciągnąć z tego materiału,2,5h po 300s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam teoretycznie niebo na 5 w skali Bortle'a. Przyzwyczajony do dobrego nieba pozamiejskiego, gdzie paliłem na luzie 5 min klatki i histo było może w 1/3. Natomiast pod domem muszę zejść na 240 sek z iso800. I jak zauważyłem to całkiem optymalny czas. A lecę tez z f/5. 

 

Tutaj kiedyś wstawiałem porównanie surowej z obrobioną klatką.
https://astropolis.pl/topic/73456-m27-hargb-vs-canon/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Łysy Łysy napisał:

jakby ktoś chciał zobaczyć jak to wygląda ,proszę bardzo   

 

1840431294_newroseta.TIF 70.11 MB · 2 pobrania

Wg mnie coś jest bardzo nie tak. Zdjęcie wygląda jakby miało zupełnie biały kanał R, jakby coś poszło nie tak przy zapisie pliku. Możesz wrzucić jeszcze surowy raw?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Łysy Łysy napisał:

pewnie,wszystko było stakowane w dss,zgodnie z tutorialem na youtube

IMG_0480.CR2 15.74 MB · 0 pobrań

DSS coś zepsuł. z orginalnym RAWem wszystko jest ok. Spróbuj zestackować w SIRILu (https://www.siril.org/2020/09/22/siril-1-0-0-beta2-testing/)

Jak będziesz miał pytania to pisz, bo nie mogę znaleźć dobrego tutka na yt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, coś poszło nie tak, a dokładniej DSS namieszał ci w balansie kolorów.

Spróbuj wyłączyć opcje neutralize backgraund/ normalize background i opcje wyrównania kanałów rgb, zrobisz to ręcznie w obróbce. (pamiętam że coś takiego tam jest) (lub jakoś tak się zwie).

Lub też zestakuj Sirilem albo ASTAPem, albo bardzo fajnym AstroArt jeśli masz.

 

A jak byś miał naprawdę problem to możesz podrzucić mi paczkę klatek to ci zestakuje w jakimś sofcie jak znajdę czas.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresetował en wszystkie ustawienia,nie dodałem kalibracyjnych i wyszło prawie to samo,ale w Ps przełączyłem na 16 bitów,i o dziwo histogram pojawił się tam gdzie trzeba,czy to mogło być to,nie wiem, zrobiłem to na szybko przed pracą,jak wrócę to zobaczę na innym przykładzie,a z sirilem walczę:emotion-5:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Łysy Łysy napisał:

Zresetował en wszystkie ustawienia,nie dodałem kalibracyjnych i wyszło prawie to samo,ale w Ps przełączyłem na 16 bitów,i o dziwo histogram pojawił się tam gdzie trzeba,czy to mogło być to,nie wiem, zrobiłem to na szybko przed pracą,jak wrócę to zobaczę na innym przykładzie,a z sirilem walczę:emotion-5:

Samą obróbkę rób na zdjęciach co najmniej 16-bitowych. Na 8-bitowych nie będziesz w stanie wydobyć wszystkich kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da się coś z tego wycisnąć?męczę i męcze z każdej strony ,wiem że obróbka to nie 15 minut ,ale im dalej brnę ,tym bardziej tonę.Kombinuję na wszystkie sposoby z neta,tutoriale z youtuba,ale jak popatrzę na to co wyszło to ląduje od razu w koszu,jak możecie coś z tego materiału wycisnąć i pokazać,to będę wdzięczny.

111111222.TIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy fajne, ocence pozostawiam tobie.

Nie pomagasz sobie nie stosując kalibracji, zwłaszcza flatów (tu by się przydały), grzeje ci się matryca dość mocno masz wypaloną plamę w dolnej części kadru, ( DSLR może tak mieć ), matariału jest za mało na ten obiekt by walczyć z obróbką, ale jak uzbierasz rozsądną ilość to jak na pierwszą fotkę to będzie naprawdę super.

Chyba stosujesz zaciskowe złączki, bo widzę nie osiowość zamontowania aparatu, nie warto tak zmień sobie na gwintowane połączenia.

A korektor ? hmm jest on czy go nie ma ? Albo zła odległość albo go nie ma albo jest nie wydolny na taką dużą matrycę, coś mi tu pachnie korektorem od GSO, jeśli masz ten to radzę go zmienić, najgorszy wybór na rynku.

Obecnie GSO robi dobre tylko większe i droższe RC'ki i starszne newtony były dość dobre, obecnych newtonów od GSO unikam jak ognia.

 

1545238429_ysarozetka.jpg

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.