Skocz do zawartości

Dobson 10 i trzy okulary - doradźcie co z 14mm


kotar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Obiecałem sobie, że kupię sobie teleskop korzystając z wiedzy z forum, nie zadając pytań, bo wiem jakie bywają irytujące, ale jednak nie dam rady.

Jeśli chodzi o telep to padło na Dobson 10" (Messier). Mieszkam kilkadziesiąt km od trójmiasta i niestety na mapce lightpollution jestem pomarańczowy, ale godzinę jazdy samochodem mam do pól "niebieskich", co może czasami uda się wykorzystać. Tylko czy w razie czego 10" Dobsona da się rozkręcić i skręcić w polu w pojedynkę, czy potrzebna jest bezwględnie asysta? Czy w 8" będzie to znacznie łatwiejsze?

 

Sporo już się naczytałem i naprawdę odrobiłem lekcje, ale wątpliwości pozostały, a największy problem mam z doborem okularów.

Wstępnie planuję:

Baader Morpheus 6,5mm

Orion 20 mm LHD 80 stopni (choć bardzo zastanawiam się na Celestron Luminos 23mm (82st) - odstrasza mnie jednak jego waga, a cena też jest wyższa)

No i największy problem mam z czymś w okolicy 14mm. Wstępnie chciałem ES, ale noszę okulary i z tego co widzę, to może być niewygodny. Jest Celestron Luminos 14 w podobnej cenie, z odległością źrenicy 2mm większą - nie wiem czy to wiele pomoże. A może Morpheus? - ten z kolei najdroższy, ale nieco węższy i czytałem mieszane opinie.

 

Laaata temu oglądałem niebo przez U-boota z Żywca i zachwycałem się jaki to wspaniały teleskop, więc i tak spodziewam się oszałamiającego efektu, ale byłbym wdzięczny jak doradzicie mi z tymi okularami. Jeśli uważacie, że moje wstępne wybory są w ogóle bez sensu to też dajcie znać.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez kotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Też noszę okulary i do obserwacji je ściągam bo w ESa 82 stopnie trzeba przykleić oko do soczewki. Mam lumiosa 23 mm tak to duży kawałek szkła, a dodatkowo i tak też do niego muszę ściągnąć okulary. Jedynie w Morfeusz 17.5 mm nie ściągam oraz w okularach Vixena SLV. Chyba wiele zależy od konkretnej wady wzroku 

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morfeusz bez dwóch zdań...... Tak się szczęśliwie składa, że Morfeusze są w zasadzie bezkonkurencyjne: dużo tańsze od Naglerów, dużo tańsze od Delosów, znacznie lepsze od ES-ów.

Fajną alternatywą dla modelu 12,5 jest APM z polem 84* i odsunięciem oka aż 23 mm! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi - muszę to jeszcze przemyśleć'.

A czy 80st Orion 20mm albo Luminos 23mm (82st) wystarczy do ogarnięcia rozległych DSów? Czy którymś z tych okularów uda się "zastąpić" długoogniskowe, czy i tak będę się musiał liczyć z dokupieniem czegoś w okolicy 30mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że zmiana ogniskowej to nie tylko inna pole widzenia ale też różna jasność obrazu. Wiele DSów (szczególnie po założeniu filtra UHC) wymagać będzie źrenicy wyjściowej rzędu 5-6 mm. Czyli ze zwierciadłem 250 mm celuj w powiększenia rzędu 40-50x.

Pamiętaj też, aby nie kupić okularu z dużym polem, ale np małym odsunięciem źrenicy (jak ES 18mm/82 lub Nagler 16mm)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 30/14/9/6 . 30mm w mieście jest już kapkę za jasno więc bardziej pasuje tu 20mm. Dwie najczęściej używane to 14 i 9mm. 

Kup na razie 20 i coś w okolicy 13-14mm, zamiast 6,5 lepszą będzie 8-9mm. Później sam zobaczysz co jeszcze będzie Ci potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kotar co Ciebie skłoniło do wyboru 10-calówki Bressera?

Ten Bresser ma mikrusi szukacz i nie regulowane łożyska elewacji o (na moje oko) dość małej średnicy, które mogą stwarzać problemy z wyważeniem, przy wymianie cięższych okularów. Są jakieś recenzje?

Są sprawdzone 10calówki Sky watchera czy delta-GSO w takiej samej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kotar napisał:

Wstępnie planuję:

Baader Morpheus 6,5mm

Orion 20 mm LHD 80 stopni (choć bardzo zastanawiam się na Celestron Luminos 23mm (82st)

Morpheus to dobry wybór. Na twoim miejscu bym brał Morpheusa 17,5

Do tego Morpheusa 12,5 (jest lepszy od 14, szczególnie przy brzegach pola) i ewentualnie 9.  

6,5 jest dość krótki. Nie wiem czy często znajdzie zastosowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kotar napisał:

Tylko czy w razie czego 10" Dobsona da się rozkręcić i skręcić w polu w pojedynkę, czy potrzebna jest bezwględnie asysta? Czy w 8" będzie to znacznie łatwiejsze?

Nie nastawiałbym się na skręcanie i rozkręcanie Dobsa, jednak to płyta drewniana i częste rozbiórki doprowadzą do zużycia.

Co do okularów to chyba dobrze kombinujesz, skoro niebo takie sobie to 20 mm 80 stopni czy nawet 20 mm 100 stopni XWA czy inny Lunt będzie w sam raz jako najdłuższy okular. Potem stawiałbym na morfeusza 12.5 mm no i 6.5 mm.

Sam mam 12.5 mm i 17.5 mm i właśnie dzięki Morfeuszom byłem w stanie zrezygnować z bino :) tak są skubańce wygodne dla mojego oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, bartolini napisał:

@kotar co Ciebie skłoniło do wyboru 10-calówki Bressera?

Ten Bresser ma mikrusi szukacz i nie regulowane łożyska elewacji o (na moje oko) dość małej średnicy, które mogą stwarzać problemy z wyważeniem, przy wymianie cięższych okularów. Są jakieś recenzje?

Są sprawdzone 10calówki Sky watchera czy delta-GSO w takiej samej cenie.

Wiedziałem, że im więcej zadam pytań tym więcej będę mieć wątpliwości :laughing::emotion-5:. Ale dzięki, bo w końcu o to mi chodziło.

W Bresserze tuba jest montowana na obejmach, dzięki czemu można go przesunąć celem wyważenia przy zastosowaniu cięższych okularów. Wydaje mi się też, że może to ułatwić sprawę z skręcaniem i rozkręcaniem przy transporcie, żeby uniknąć zużycia, o którym wspomniał @lolak89.

Z tego co widzę to w SW i GSO nie ma takiej możliwości i jak rozumiem potrzebna jest przeciwwaga, zwłaszcza, że okulary, które wybrałem ważą >500g. Chyba że da się to rozwiązać inaczej? Z SW byłaby zadowolona żona, bo ładniejszy ;-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kotar napisał:

 Z SW byłaby zadowolona żona, bo ładniejszy ;-)

No to koniec dyskusji, kupuj SW i oficjalnie ogłoś żonie, że to dla niej. Z kolei dla siebie kupisz tylko drobiazgi typu okulary itp. Niech wie, że jest na pierwszym miejscu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, dobrychemik napisał:

No to koniec dyskusji, kupuj SW i oficjalnie ogłoś żonie, że to dla niej. Z kolei dla siebie kupisz tylko drobiazgi typu okulary itp. Niech wie, że jest na pierwszym miejscu :)

Chemik ma rację - żonie kup wieeeeelkiego Dobsona 10" a sobie na pocieszenie jakieś malutkie APO 150mm :)

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bresser wygląda, że ma mniejszego dobsona niż SW czy GSO, ale z drugiej strony będziesz za każdym razem demontował te płozy. Przy SW i GSO masz tylko dwie części. Obserwowałem wiele razy syntą 8” z naglerem 31 (~1kg) i opór na osi elewacji jest bez problemu do wyregulowania. GSO oprócz regulacji oporu ma jeszcze przesuwane łożyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bartolini napisał:

Ten bresser wygląda, że ma mniejszego dobsona niż SW czy GSO, ale z drugiej strony będziesz za każdym razem demontował te płozy. Przy SW i GSO masz tylko dwie części. Obserwowałem wiele razy syntą 8” z naglerem 31 (~1kg) i opór na osi elewacji jest bez problemu do wyregulowania. GSO oprócz regulacji oporu ma jeszcze przesuwane łożyska.

Znalazłem filmik obrazujący jak to działa. Wygląda na to, że do demontażu to najłatwiejszy Dobson - wystarczy zdjąć telep razem z płozami i do auta.

Widać na tym filmiku https://youtu.be/53sgGeAqMQs?t=110.

Tyle, że najwyraźniej podczas obserwacji ruch wokół osi poziomej odbywa się na tych płozach a nie łożyskach - nie wiem jak to się sprawdza, ale wydaje mi się, że czytałem gdzieś na forum że nie gorzej niż w innych Dobsonach.

 

Edytowane przez kotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko - czyli to trochę inaczej skonfigurowany ES FirstLight 10" Są jakieś krótkie recki na Cloudynights i ludzie raczej pozytywnie się wypowiadają, a łożyska dają nawet trochę za dużo tarcia. Ale to można w razie czego mydłem posmarować.

Explore Scientific FirstLight 10" Dobsonian - Page 2 - Reflectors - Cloudy Nights

 

Przy okazji  Starman1, który jest tam jednym z większych okularowych autorytetów na CN sugeruje ogniskowe i powiększenia do tej tuby (post #49):

10" f/5

FL = 1270mm.

Good magnifications for a 10": 60, 120, 180, 240, 300

eyepieces of 21mm, 10-11mm, 7mm, 5mm, 4mm

Add a 30-31mm ultrawide for the lowest power, widest field.

Leave out the 4mm if seeing conditions don't warrant 300x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

W takim razie zostaję przy Bresserze i wezmę Oriona 20mm (2") i Morpheusa 6,5mm (1,25")

Waham się jeszcze tylko z tym pośrednim. Gdyby brać pod uwagę tylko wymiar okularu to lepiej 2" (myślę o Orion 14mm LHD) czy 1,25" (Morpheus 12,5)?

Rozumiem że 6,5mm rzadziej będzie używany, więc wydaje mi się, że 14mm 2" będzie wygodniejszy, bo będę się mniej bawić z wkładaniem przedłużki do wyciągu. No i kupiłbym filtry UHC i polar 2", które pasowałyby i do 20mm i do 14mm. Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś, że nosisz okulary - czy masz astygmatyzm? Jeżeli tak to na przykład komplet, którym mógłbyś obserwować w okularach to: Morpheus 12.5mm, Morpheus 17.5mm, ES28mm 68*. Do Morpheusów jedną redukcję 2"-1.25" masz z teleskopem. Do kompletu ES Focal Extender 2x 1,25" albo barlow Tele Vue 2x 1.25" da Tobie powiększenia planetarne z Morpheusami.

Do tego 2" UHC astronomik albo Orion ultrablock. No i kolimator laserowy. Polara możesz dokupić później, jak światło Księżyca będzie Ciebie razić.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morpheusze nie są takie dobre. Miałem jednego i po spojrzeniu na Księżyc mnóstwo odblasków a w Delosie czarno. Na drugi dzień Morpheusz był w drodze powrotnej skąd przyszedł. Niemal wszystko co miałem z Baadera to odsyłałem z powodu tandetnego wyczernienia. Jeśli komuś nie przeszkadzają odblaski (zbyt ogromne jak na okular kosztujący 1000 zł) to może kupić, optyka jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bartolini napisał:

Do Morpheusów jedną redukcję 2"-1.25" masz z teleskopem.

A czy filtr zawsze wkręca się w okular, czy można w redukcję? Tzn czy można 2" filtr wkręcić w przejściówkę i włożyć okular 1,25"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kotar napisał:

A czy filtr zawsze wkręca się w okular, czy można w redukcję? Tzn czy można 2" filtr wkręcić w przejściówkę i włożyć okular 1,25"?

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_176&products_id=2603&lunety=Adapter 2 1 25 z gwintem T2 GSO FF146

można wkręcić 2" filtry

Ta przejściówka ma dodatkowo gwint T2, na który możesz nakręcić adapter z bagnetem do aparatu.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kotar napisał:

A czy filtr zawsze wkręca się w okular, czy można w redukcję? Tzn czy można 2" filtr wkręcić w przejściówkę i włożyć okular 1,25"?

 

Takie rozwiązanie ma też tę zaletę, że filtr siedzi w przejściówce 2"/1.25" i możesz zmieniać okulary 1.25" bez ciągłego przekręcania filtra.
Dla mnie to jest duży plus, bo operowanie filtrami bardzo mnie stresuje, nawet jak są to duże 2".
A filtry 1.25" są zapewne produkowane głównie dla krasnoludków z malutkimi paluszkami i dlatego za nimi nie przepadam.

 

PS:

Nie przepadam za filtrami 1.25", do krasnoludków nie mam nic.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.