Skocz do zawartości

Dobson 10 i trzy okulary - doradźcie co z 14mm


kotar

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, bartolini napisał:

Pisałeś, że nosisz okulary - czy masz astygmatyzm? Jeżeli tak to na przykład komplet, którym mógłbyś obserwować w okularach to: Morpheus 12.5mm, Morpheus 17.5mm, ES28mm 68*. Do Morpheusów jedną redukcję 2"-1.25" masz z teleskopem

 

O co chodzi z astygmatyzmem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, jlp napisał:

 

O co chodzi z astygmatyzmem?

Jeśli masz astygmatyzm, czyli soczewka w Twoim oku inaczej załamuje światło w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach, to prowadząc obserwacje bez okularów korekcyjnych przez okular przy szerokiej źrenicy wyjściowej (czyli zwłaszcza przy obserwacjach przez okular długoogniskowy) ogniskując obraz w centrum pola, gwiazdy w którejś z osi bliżej brzegu pola widzenia będą Ci się rozjeżdżać/rozmazywać.

Ja akurat astygmatyzm mam minimalny, za to jestem krótkowidzem Zawsze mogę więc zdjąć okulary i skorygować wadę na wyciągu, ale wtedy kłopotliwe jest pilnowanie własnych okularów, żeby ich w ciemności nie zgubić, konieczność nakładania ich przy zmianie obiektu obserwacji itp. Stąd zakładam, że będzie mi wygodniej prowadzić obserwacje w okularach. I tu konieczne są okulary o wysokim ER (ja sobie założyłem 20mm - zobaczymy czy to starczy).

BTW - u mnie zamówienie już poszło. Na razie wziąłem Morpheusa 12,5mm i Oriona 20mm. Okular planetarny sobie na razie daruję - zobaczę czy będzie mi go brakować, bo wszędzie czytam, że jest najrzadziej używany.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kotar napisał:

Jeśli masz astygmatyzm, czyli soczewka w Twoim oku inaczej załamuje światło w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach, to prowadząc obserwacje bez okularów korekcyjnych przez okular przy szerokiej źrenicy wyjściowej (czyli zwłaszcza przy obserwacjach przez okular długoogniskowy) ogniskując obraz w centrum pola, gwiazdy w którejś z osi bliżej brzegu pola widzenia będą Ci się rozjeżdżać/rozmazywać.

Ja akurat astygmatyzm mam minimalny, za to jestem krótkowidzem Zawsze mogę więc zdjąć okulary i skorygować wadę na wyciągu, ale wtedy kłopotliwe jest pilnowanie własnych okularów, żeby ich w ciemności nie zgubić, konieczność nakładania ich przy zmianie obiektu obserwacji itp. Stąd zakładam, że będzie mi wygodniej prowadzić obserwacje w okularach. I tu konieczne są okulary o wysokim ER (ja sobie założyłem 20mm - zobaczymy czy to starczy).

BTW - u mnie zamówienie już poszło. Na razie wziąłem Morpheusa 12,5mm i Oriona 20mm. Okular planetarny sobie na razie daruję - zobaczę czy będzie mi go brakować, bo wszędzie czytam, że jest najrzadziej używany.

 

Jako okularnik (astygmatyzm + krótkowzroczność, okulary od dziecka) piszę parę słów, które może w czymś pomogą @kotar lub innym okularnikom, może właśnie zaczynającym lub myślącym o zaczęciu przygody z astronomią.

  • Jak duży mam astygmatyzm przekonałem się najlepiej jak kupiłem red dota: tam gdzie mój syn widzi kropeczkę, ja widzę spory "kłębek wełny" nawinięty czerwoną nitką. To był dla mnie prawdziwy szok.
    Przetestowałem w ten sposób też parę osób w rodzinie i niektóre po raz pierwszy dowiedziały się, że ich wzrok nie jest aż taki doskonały.
  • Mimo moich wad wzroku okulary na nosie muszę mieć tylko do rozglądania się po niebie i namierzania wstępnego z red dotem. Przez lornetkę, szukacz optyczny, okular teleskopu patrzę zawsze bez okularów korekcyjnych.
  • Za każdym razem jak ściągam okulary i chowam je do kieszeni (mam zawsze coś na sobie przynajmniej z dwoma dużymi kieszeniami: jedna na okulary, druga na telefon z SkySafari+ i Stellarium+) jestem przeszczęśliwy, że jak tylko zbliżę oko do okularu, to mogę zapomnieć o moich wadach wzroku i okularach.
    Przez to że mogę mieć oko bardzo blisko okularu mam dużo mniej lewego światła z otoczenia (obserwuję najczęściej z pod domu, SQM ≈ 20) i na pewno mogę widzieć znacznie więcej, niż gdybym miał okulary.
    Z dłoni robię sobie dodatkowo osłonę wokół okularu i oka. 
    Wg mnie każdy okularnik powinien przynajmniej spróbować obserwacji bez okularów właśnie ze względu na to lewe światło z otoczenia.
  • W tzw. "życiu codziennym" moje prawe oko jest o wiele słabsze niż lewe. Przy obserwacjach różnica wydaje mi się zupełnie mniejsza. Mam wrażenie, że przez obserwacje to słabsze oko mi się jakoś podtrenowało i widzę nim lepiej.
    Warto potestować obydwoje oczu.
  • Paradoksalnie teraz mam lepszy wzrok niż np. 10 lat temu. Jestem elektronikiem i buduję dużo prototypów ręcznie lutując elementy o powierzchniach poniżej 1.5 mm2. Kiedyś robiłem to zawsze w okularach a teraz zawsze bez okularów. 
    Ciekawe, czy na tę poprawę wzroku miał wpływ trening oczu przy obserwacjach astronomicznych, które zacząłem parę lat temu.
  • Rozjeżdżania/rozmazywania obrazu o którym wspominasz nigdy nie widziałem w żadnym okularze, ale z uwagi na słabe niebo, nie mam okularu dającego mi źrenicę wyjściową większą niż 4 mm.
    Może to za mało, żeby zobaczyć problem o którym piszesz.
    Ciekawe, że mój astygmatyzm ujawnia mi się przy patrzeniu przez lornetki, gdzie źrenicę mam ≈ 5 mm.
    Czy różnica pomiędzy źrenicami 4 a 5 mm może zmieniać aż tak wiele, że swojego astygmatyzmu nie widzę wcale albo go widzę praktycznie cały czas ?
    Może dzięki @kotar w końcu mi się wyjaśni, dlaczego w nocy obraz w lornetce mam z dużym astygmatyzmem (duża źrenica) a w dzień tą samą lornetką widzę bardzo wyraźnie (źrenica wyjściowa lornetki obcięta małą źrenicą oka).
    Zamierzam zrobić sobie proste przysłony na obiektywy lornetki i sprawdzę czy mój "astygmatyzm lornetkowy" zmniejszy się przy mniejszych źrenicach.
Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Mareg napisał:

...

  • Paradoksalnie teraz mam lepszy wzrok niż np. 10 lat temu. Jestem elektronikiem i buduję dużo prototypów ręcznie lutując elementy o powierzchniach poniżej 1.5 mm2. Kiedyś robiłem to zawsze w okularach a teraz zawsze bez okularów. 
    Ciekawe, czy na tę poprawę wzroku miał wpływ trening oczu przy obserwacjach astronomicznych, które zacząłem parę lat temu....

 

"SKS", a dokładnie prezbiopia :) Też od jakiegoś czasu do precyzyjnych prac zawsze patrzę nad/pod okularami. Jestem krótkowidzem z okularami na nosie od 7 roku życia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2020 o 10:13, bartolini napisał:

Napisz proszę jak dostarczą, czy tym Orionem faktycznie da się ogarnąć całe pole w okularach korekcyjnych.

Towar dotarł, więc mogę się podzielić pierwszymi wrażeniami.

Teleskop Bresser wygląda przyzwoicie, ale nie był dobrze skolimowany. Przenoszenie/montaż/demontaż banalne - po prostu go podnoszę razem z płozami. Prowadzenie na razie trudno mi ocenić, bo nie mam porównania, ale wydaje mi się, że przyda mu się lekkie smarowanie. Szukacz - tak jak pisałeś mały i jest chyba najsłabszym elementem telepu. Przejściówka 1,25/2 w wyciągu okularowym ma gwint filtrowy, więc mogę 2" filtr użyć przy 1,25" okularze.

Co do okularów - oglądałem na razie tylko raz, 2 dni temu (były bardzo dobre warunki, więc wykorzystałem szansę na obejrzenie Jowisza z Saturnem, a później kilka innych klasyków m. in. M31 czy M42. Ogólne wrażenia zarówno z Morpheusa 12,5 jak i Oriona 20 bardzo dobre, przez oba da się patrzeć w okularach, choć po pierwszym przeglądzie wydaje mi się, że przez Morpheusa patrzyło mi się nieco bardziej komfortowo - chyba wynika to z tego, że zewnętrzna soczewka ma większą średnicę i przy Orionie żeby ogarnąć pole widzenia musiałem go praktycznie dotykać okularami. Porównania jakości obrazu jeszcze się nie podejmę - jedyne co mogę napisać, że od kitowego Plossla oba oddzielone są przepaścią.

20201220_104139.jpg

Edytowane przez kotar
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie stosunkowo niewielka soczewka oczna w tym orionie. Prowadnice możesz posmarować mydłem na próbę.

Szukacz 50mm możesz zawsze dokupić. Bresser widzę jest dość drogi https://www.astrozakupy.pl/szukacz-messier-8x50-prosty-led/2171/

i nie wiadomo czy to podświetlenie da się tak wyregulować, żeby nie psuło adaptacji - ale to w razie czego możesz wypróbować bez montażu na teleskopie i odesłać .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bartolini napisał:

Faktycznie stosunkowo niewielka soczewka oczna w tym orionie. Prowadnice możesz posmarować mydłem na próbę.

Szukacz 50mm możesz zawsze dokupić. Bresser widzę jest dość drogi https://www.astrozakupy.pl/szukacz-messier-8x50-prosty-led/2171/

i nie wiadomo czy to podświetlenie da się tak wyregulować, żeby nie psuło adaptacji - ale to w razie czego możesz wypróbować bez montażu na teleskopie i odesłać .

Dzięki. W razie gdyby podświetlenie było problemem to zawsze mogę wyjąc baterie. Jak rozumiem każda firma ma swój system mocujący (pytam w razie jakbym upatrzył sobie szukacz innego producenta)? Tak czy inaczej szukacz to będzie chyba najbliższy zakup, chociaż muszę też pomyśleć nad dodatkowym okularem, bo w innym wątku straszą wzrostem cen...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę off-topic ale jeśli będziesz planował się wybierać gdzieś z okolic trójmiasta to zapraszam na wspólny wypad.
Będę ze znajomym się wybierał (notabene też testować nowy sprzęt :D) w okolicach styczniowego nowiu na spota niedaleko Czarnej Dąbrówki albo Słowiński Park Narodowy więc jeśli będziesz chciał wypróbować nowy sprzęt na czystym niebie to zapraszam :) 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2020 o 23:13, Pathfinder napisał:

Trochę off-topic ale jeśli będziesz planował się wybierać gdzieś z okolic trójmiasta to zapraszam na wspólny wypad.
Będę ze znajomym się wybierał (notabene też testować nowy sprzęt :D) w okolicach styczniowego nowiu na spota niedaleko Czarnej Dąbrówki albo Słowiński Park Narodowy więc jeśli będziesz chciał wypróbować nowy sprzęt na czystym niebie to zapraszam :) 
 

Bardzo chętnie, jak czas pozwoli. Jak przeglądałem Lightpollutionmap to właśnie upatrzyłem sobie Czarną Dąbrówkę na miejscówkę wyjazdową. Jak będziecie mieli bardziej konkretne plany to się zgadamy na privie.

Tym bardziej, że niestety od czasu zakupu teleskop był wystawiany tylko raz, bo od tamtej pory chmury jak nie niskie to wysokie.:mad:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.