Skocz do zawartości

Zniekształcenia w BM 152/1200 vs TS 152/900


lkosz

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, lkosz napisał:

Proste rzeczy jak kolor i kształt omówione, przejdźmy więc do optyki. Konkretnie astygmatyzmu i aberracji sferycznej w obu tubach. Jak to wygląda? :)

Trzeba porównać wykresy dla obydwu :)

 

PS

Nie wiem czy wszystkie TSy, ale mój ma R&P i chodzi bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Hagen napisał:

Niestety "esiulek" miałem, jakieś może ze dwa lata temu. Nabyłem se APO od TS, wychwalane jakie to nie cudo optycznie i mechanicznie. A co się okazało, aberrą nie grzeszyło a wyciąg jak stara przekładnia chodził, wiec pojechał skąd przyszedł i przysłano następny, i co i ten też pojechał i grzecznie poprosiłem o zwrot kasy i to nie małej, wiec prosze mnie nie pisać, ze ktoś nie miał do czynienia z tym czy tamtym. W porównaniu do tych z TS APO które przerobiłem to HEX jest mistrzem świata! I dlatego kupiłem małego Bresserka 102/460 ED i to ED jest tam napewno ponieważ aberracja jest duuuużo mniejsza niż we swpomnianych TS. Pozdrawiam!!!

 

Testowane z tymi samymi akcesoriami (lub chociaż z tej samej serii okulary) ?

 

Ja miałem SW ED 80 i nie widziałem żadnej AC (tylko barlow pokazał ją). Ale wyciąg słaby. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wykresy są chyba robione nie dla konkretnego egzemplarza tylko teoretycznie na podstawie danych krzywizn i szkła soczewek.

 

Aberracja sferyczna to zakrzywienia linii, a astygmatyzm powinien w ogóle nie występować, jesli soczewki są prawidłowo wyszlifowane i ustawione. Aberracja chromatyczna to przesuniecia posczególnych kolorowych linni na osi poziomej. Wszystko to trzeba jeszcze odnieść do swiatłosiły (do kwadratów swiatłosiły). Bo im mniejsza switałosiła tym np. te przesunięcia linii (ognisk poszczególnych barw/fal) będa mniej uciazliwe dla obserwatora.

 

EDIT

Ideałem byłyby wszystkie linie w punkcie zero i wszystkie pionowe, pokrywajace sie z osia pionową.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... teoretycznie nie powinno być astygmatyzmu. W praktyce zdjęcie z TS wygląda jak z jasnego newtona bez korektora komy :D Ktoś niedawno wrzucał na forum zdjęcie w szerokim polu z tego TSa, tylko nie mogę tego znaleźć teraz. AC się nie przejmujmy, to będę ciąć wąskimi filtrami. Zastanawia mnie tylko czy jest sens przepłacać za tego TSa. Po znalezionych zdjęciach (niestety stackach rozjechanych photoshopem) widzę że Bresser 152/1200 i TS bez korektora dają mocno zbliżone obrazy (po uwzględnieniu AC oczywiście).

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie przeczucie, ze TS, pomimo mniejszej siwtłosiły, daje lepszy obraz, bo jest lepiej wyszlifowany, z lepszej jakosci szkła (i innego rodzaju szkła - K9/F4) i jest lepiej złożony. No ale to tylko takie moje przeczucie ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Hagen napisał:

W porównaniu do tych z TS APO które przerobiłem to HEX jest mistrzem świata! I dlatego kupiłem małego Bresserka 102/460 ED i to ED jest tam napewno ponieważ aberracja jest duuuużo mniejsza niż we swpomnianych TS. Pozdrawiam!!!

po takim stwierdzeniu czas zakończyć dyskusję, gratuluję zakupu i czystego nieba życzę.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak kupiłem pierwszego "ZENKA" 120mm - czyli ręcznie szlifowany układ optyczny Faunhofera, wczytując się w inforamcje w sieci, wyczytałem na CN (jest gdzieś obszerny post), że jakość/dokładność wyszlifowania krzywizny soczewek ma bezpośrednie przełożenie na wielkość aberracji sferycznej. I gdzieś tam było stwierdzenie że powyżej "labmda 8", aberracja sferyczna jest pomijalna, co innego aberracja chromatyczna - tutaj już praw fizyki nie da się oszukać - proporcjonalna do światłosiły oraz użytego szkła ED czy APO.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz tym astrofoto robić i mieć płaskie pole to raczej jakiś ED z korektorem. Każdy światłosilny refraktor nawet 3 elementowe APO da jakąś tam krzywiznę pola. W achromacie trzeba się liczyć z tym że w narrowbandzie obrazy będą miały różną skalę w zależności od pasma (wynika to z aberracji chromatycznej).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie do typowego astrofoto. Potrzebuję ostrych obrazów w niedużych polach i trochę się zastanawiam czy mi tego te zniekształcenia nie rozmydlą. Aberracja sferyczna potrafi być bezlitosna.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lkosz napisał:

Nie, to nie do typowego astrofoto. Potrzebuję ostrych obrazów w niedużych polach i trochę się zastanawiam czy mi tego te zniekształcenia nie rozmydlą. Aberracja sferyczna potrafi być bezlitosna.

Myślę, ze w takich krótkich tubach to mozemy tylko mówic oo znośnej aberracji sferycznej.

Sacek pisze, ze dla typowego achro 150mm potrzeba f/15, aby nie była widoczna.

 

EDIT

Ale dla poprawienia nastroju - zwykle AS najbardziej daje na krawędziach pola.

 

Tu jest fajna grafika

https://www.swiatobrazu.pl/fotografia-od-a-do-z-aberracja-sferyczna-21633.html

 

Polecają tam soczewki asferyczne, czego ja bym nie polecał (koma).

Sacek pisze, ze AS jest uzalezniona nie tylko od swiatłosiły, ale takze wielkosci soczewki, co jest chyba logiczne moim zdaniem.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Hagen napisał:

A wiesz " esiulku" dlaczego  Bresserka kupiłem? Ponieważ stwierdziłem, ze szkoda kasy na APO bo nigdy nie wiadomo ile tak naprawdę jest tego APO w tych chińskich APO! Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę!!!

Hagen, musiałeś mieć wielkiego pecha do swoich apo. Mam aktualnie trzeci Apo z chin (110 dublet, 80 tryplet, 90 tryplet). I zapewniam Cię, że jest w nich więcej "APO-chromatyczności niż "ED-czności" w Twoim Bresserze. Albo ja trafiłem na tak fatalny egzemplarz.

Niemniej z dwóch Bresserów 102/600 będę robił lornetkę i jedym z argumentów był.....Hexafoc. Ale nie zamierzam przekraczać powiększenia 50x, więc z chromatyką będzie dobrze.....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie polecam do rasowych achromatów soczewek asferycznych, ale do szybkich achromatów na pewno takie soczewki sie sprawdzą.

Przypomniało mi sie o asferycznych Celestronach OMNI ;) , ale najwiekszy to chyba 120mm (?)

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagen napisał:

A wiesz " esiulku" dlaczego  Bresserka kupiłem? Ponieważ stwierdziłem, ze szkoda kasy na APO bo nigdy nie wiadomo ile tak naprawdę jest tego APO w tych chińskich APO! Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę!!!

nie wiem ,,Hagenku" i generalnie mało mnie to obchodzi. wg mnie masz jakiś problem, kupiłeś co kupiłeś Twoja kasa, ale nie wciskaj tu nikomu jaki to zaje....y  sprzęt masz, Twój zapał w obronie Bressera zaczyna mi pachnieć brzydko, no i wiadomo Bresser to japońska precyzja :)  

sorry Ikosz za śmietnik w temacie

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie obrażajcie się, to tylko przedmioty. Dyskusja o wyciągu już dawno skończona, a o ED czy APO to nie ma co nawet mówić, za drogo.

 

@JSC To ma być zamiennik newtona 8" F5, którego przez wyciąg przy wlocie nie zawsze mogę użyć. I jeśli już mam coś kupować, to o podobnej zdolności zbiorczej do newtona, mające brakujące cechy posiadanych tub: bez obstrukcji, dające jeszcze ostrzejszy obraz niż newton itp. No i wyciąg na zadku

 

Może ktoś będzie taki uprzejmy i wrzuci swoje obserwacje zniekształceń w obu tych tubach, bardziej z naciskiem na BM150 :) może i nawet ze zdjęciem poglądowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem to miałem kolego........ z refraktorami APO i nikomu tego nie życzę. Ciagłego mailowania, tłumaczenia, dopytywania, szkoda słów. APO mnie zbrzydło dlatego kupiłem tego Bresserka, optyka jest jaka jest, ale przynajmniej wyciąg chodzi kuźwa jak należy i mobilne to jest! I nie mam najmniejszego zamiaru nikomu nic wciskać! Jak Tobie coś brzydko pachnie, dezodorant zmień! Żegnam!!!

PS. przepraszam za zaśmiecanie wątku, jeśli co to można usunąć.

Edytowane przez Hagen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Hagen napisał:

Problem to miałem kolego........ z refraktorami APO i nikomu tego nie życzę. Ciagłego mailowania, tłumaczenia, dopytywania, szkoda słów. APO mnie zbrzydło dlatego kupiłem tego Bresserka, optyka jest jaka jest, ale przynajmniej wyciąg chodzi kuźwa jak należy i mobilne to jest! I nie mam najmniejszego zamiaru nikomu nic wciskać! Jak Tobie coś brzydko pachnie, dezodorant zmień! Żegnam!!!

PS. przepraszam za zaśmiecanie wątku, jeśli co to można usunąć.

Hagen. Po prostu sie naciąłeś i słychać (czuć) , żal i wk...nie w Twoich wypowiedziach, być może to była nieudana seria. Aczkolwiek są na tym świecie dobrze wykonane ED i APO....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za wasz wkład w temat, ale będę wdzięczny jeśli przeniesiecie się z dyskusją pozatechniczną w inne miejsce.

 

Tymczasem ja ponowię pytanie które znowu zginęło - mamy dwie tuby: BM 152/1200 (lub petzval) i TS 152/900. Zastanawiam się nad rozmiarem astygmatyzmu i aberracji sferycznej w praktyce (AC pomijamy). Jeśli ktoś dysponuje zdjęciami albo miał styczność z tubami - będę wdzięczny za wrażenia, albo surowe klatki z gwiazdami. Szukam odpowiedzi na pytanie, czy do niewielkich pól warto dopłacać do TS, czy jednak te zniekształcenia będą dla mnie akceptowalne w bresserze.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lkosz zmienił(a) tytuł na Zniekształcenia w BM 152/1200 vs TS 152/900

Od kilku lat mam BM 102s, na AZ4. 

Też długo zastanawiałem się co wybrać, ale ja wcześniej wysprzedalem wszystkie moje teleskopy. Miałem średniego Newtona i maleńki refraktor. 

Newto był za duży a refraktorek za mały. Chciałem coś średniego nie za drogiego,w miarę mobilnego i lekkiego. Wybór padł na Bressera. Mam go do dziś i raczej pozostanie na dłużej. Wg mnie w sam raz na taras do pooglądania Księżyca, planetek oraz jaśniejszych Ds. A wyciągiem jestem zachwycony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykręcę soczewkę (z messiera, z TS nie ma co wykręcić) i będzie F/7.8. Brałbym F10 albo jeszcze mniejszą światłosiłę, ale ni ma panie. Zresztą to nic pewnego czy w ogóle kupię taki refraktor, póki nie będę miał porównania między nimi, i jeszcze moim newtonem. Jeśli już mam się męczyć z aberracją chromatyczną, to ma być ostro przynajmniej wokół centrum pola przy większych powerach.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.