Skocz do zawartości
  • 0

Podłączenie aparatu do EQ3-2


Przemek Woźniak

Pytanie

Czy jeżeli podłączę aparat tak jak na zdjęciu do EQ32 z napędem w jednej osi to mogę później celować w wybrany fragment nieba kierując samą głowicą kulową czy obiektyw z aparatem powinien być zorientowany na polarną a ustawiać kadr powinien obracając montażem jak przy obserwacji gwiazd. 

 

I drugie pytanie czy jeżeli chcę tak jak pisałem wcześniej nie ruszam montażu a kadr ustawiam obracając głowicą kulową zamontować całość na dovetailu "L"

 

Dziękuję za podpowiedź

 

IMG_20201209_193650569.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pytanie 1: jeżeli montaż jest dobrze wycelowany w Polaris, to aparat możesz celować głowicą kulową.
Pytanie 2: możesz użyć szyny L. Tracker Star Adventurer w zestawie tak działa. Ale pytanie, czy rzeczywiście tego potrzebujesz. Chyba że chcesz na tego dovetaila dać jakiś guiding?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To ja sobie własnoręcznie z płaskownika 5cm szerokość 5mm grubość 25cm długość zrobiłem taką Ztkę. u góry będzie aparat na podstawce z głowicy kulowej zamocowany uchwytem za obiektyw (zadziała jak rotator pola), a na dole będzie głowica kulowa z asi120 do guidowania. :)

 

P.S. W jednej osi też możesz guidować :)

  

32.jpg

33.jpg

Edytowane przez Mxer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, apolkowski napisał:

Jeśli masz montaż poprawnie ustawiony na Polarną, to możesz kadr wybrać przy pomocy głowicy. Nie do końca rozumiem sens stosowania dovetailu L w drugim pytaniu jeśli możesz wycelować używając układu jak na zdjęciu.

 

Nie byłem pewien czy to zadziała (nie rozmaże gwiazd), przeglądając neta widziałem różnie zamontowane aparaty, stąd moje dwa pytania. Czyli mogę ustawić montaż na polarną przekręcając głowicę wycelować na Andromedę i będzie działać, tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, apolkowski napisał:

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, gdzie w nim jest przecinek. 

Ok to może inaczej :)

Ustawiam montaż na polarną i włączam napęd i już go nie ruszam. 

Następnie celuję na np. Andromedę samym aparatem przymocowanym do głowicy.

I w tym wypadku nie zrobię startrials ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

zakładając, że montaż ustawiony jest poprawnie i nie przesadzisz z czasem naświetlania (sam montaż bez guidera nie da ci wielominutowych naświetlań, nie łudź się), tak. Możesz tak zrobić. Po ustawieniu na polarną możesz (i o to w tym wszystkim chodzi) w dowolny sposób poruszać osiami RA i DEC bez wpływu na ustawienie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.