Skocz do zawartości
  • 0

jaki filtr?


janekosa

Pytanie

Czytam sobie o filtrach przeciwzanieczyszczeniowych.
UHC, CLS, UHC-S, UHC-SL i milion innych trzy+ literowców i jestem totalnie zagubiony :help:

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaki filtr się sprawdzi na start do fotografii w pobliżu miasta? nie oczekuję cudów, ale chciałbym w miarę możliwości chociaż trochę sobie pomóc.
Nie wiem czy w ogóle się tak da, ale chodzi o filtr możliwie uniwersalny (tak tak, wiem że co jest od wszystkiego to jest do niczego, no ale od czegoś trzeba zacząć). Galaktyki, mgławice.. 
Focę Canonem 450D (mod - wywalony filtr low pass), do niedawna krótkimi obiektywami, a teraz stawiam pierwsze kroki z teleskopem (SW 130/650). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
26 minut temu, janekosa napisał:

Czytam sobie o filtrach przeciwzanieczyszczeniowych.
UHC, CLS, UHC-S, UHC-SL i milion innych trzy+ literowców i jestem totalnie zagubiony :help:

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaki filtr się sprawdzi na start do fotografii w pobliżu miasta? nie oczekuję cudów, ale chciałbym w miarę możliwości chociaż trochę sobie pomóc.
Nie wiem czy w ogóle się tak da, ale chodzi o filtr możliwie uniwersalny (tak tak, wiem że co jest od wszystkiego to jest do niczego, no ale od czegoś trzeba zacząć). Galaktyki, mgławice.. 
Focę Canonem 450D (mod - wywalony filtr low pass), do niedawna krótkimi obiektywami, a teraz stawiam pierwsze kroki z teleskopem (SW 130/650). 

https://astropolis.pl/topic/68677-obiektywny-test-porównawczy-filtrów/ 

Poczytaj

Edytowane przez M4teusz
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki, bardzo fajny temat, dużo się dowiedziałem.. tylko w żaden sposób nie odpowiada na moje pytanie. Mimo że czytając dowiedziałem się dokładnie który filtr ma widmo 45nm a który 55nm to nie mam pojęcia zielonego który będzie dla mnie lepszy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, janekosa napisał:

Dzięki, bardzo fajny temat, dużo się dowiedziałem.. tylko w żaden sposób nie odpowiada na moje pytanie. Mimo że czytając dowiedziałem się dokładnie który filtr ma widmo 45nm a który 55nm to nie mam pojęcia zielonego który będzie dla mnie lepszy ;) 

Ja ci więcej nie pomogę bo ja nie zajmuje się astrofotografią. w oczekiwaniu na odpowiedź poszukaj podobnych tematów raczej były już tego pytania jak nie tu to ewentualnie poszukaj na F.A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

szukam po różnych źródłach, mam już nawet jakieś pierwsze typy :D Natomiast bardzo liczę na astrofoto(amatoro)profesjonalistów których tu nie brak :) Oczywiście zaraz na pewno dowiem się, że LRGB+Ha to jedyna droga ale może jednak da się zacząć z jednym? :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, dobrychemik napisał:

Przyjrzyj się uważniej możliwościom Optolonga L-eNhance. Wydaje mi się, że to najlepsza dla Ciebie opcja.

dzięki, właśnie próbuję się przebić przez wszystkie twoje testy ;) Dla mnie kosmos, bo za mało wiem żeby mi to coś dało, takiej odpowiedzi dokładnie potrzebowałem ;)
A jak ten SVBoony Moon który właśnie sprzedajesz? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, dobrychemik napisał:

Przyjrzyj się uważniej możliwościom Optolonga L-eNhance. Wydaje mi się, że to najlepsza dla Ciebie opcja.

Zgadzam się. Sam używam kilku DSLR, w tym jednego modowanego Canona 1100d i do mgławic to generalnie jeden z lepszych filtrów. Drugim filtrem, który bardzo dobrze spisuje się z lustrzankami to UHC od Astronomika.

Natomiast kategoria - galaktyki rządzi się swoimi prawami - tutaj najlepiej szukać ciemnego nieba. Skrzywdziłem kilka galaktyk filtrem CLS i bardzo popsuło to kolor gwiazd. Po prostu czym ciemniej tym lepiej.

Warto także zastanowić się po prostu nad narrowbandami - Astronomik H-alfa 12 nm czy OIII tej samej firmy.

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Tuvoc napisał:

Warto także zastanowić się po prostu nad narrowbandami - Astronomik H-alfa 12 nm czy OIII tej samej firmy.

 

Tylko małe uzupełnienie: potrzebujesz wersji filtrów CCD - nie puszczających podczerwieni. Wiele popularnych filtrów O III to filtry przeznaczone do wizuala nie nadające się do modowanej lustrzanki. Ale i tak po prostu lepiej mieć dwuzakresowy filtr, bo od razu zbierasz dwa osobne kanały zamiast tylko jednego.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, dobrychemik napisał:

Przyjrzyj się uważniej możliwościom Optolonga L-eNhance.

Dobra, wygooglałem i muszę przeformuować.
poproszę o polecenie filtra który jest tańszy niż mój teleskop :roflmao:
Jak mówiłem - cudów nie oczekuję ;) 

I pytanie na poziomie gruntu: a dlaczego to źle że przepuszcza podczerwień? Czy nie po to się wycina te filtry żeby tę podczerwień zbierać? Aparat kupiłem pod wpływem impulsu i niewiele o tym wiem jak widać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, janekosa napisał:

Dobra, wygooglałem i muszę przeformuować.
poproszę o polecenie filtra który jest tańszy niż mój teleskop :roflmao:
Jak mówiłem - cudów nie oczekuję ;) 

I pytanie na poziomie gruntu: a dlaczego to źle że przepuszcza podczerwień? Czy nie po to się wycina te filtry żeby tę podczerwień zbierać? Aparat kupiłem pod wpływem impulsu i niewiele o tym wiem jak widać :(

Nie, to wcale nie jest takie trywialne pytanie - bardzo dobrze i prosto wyjaśnia to opis pod filtrem UV/IR cut tutaj: https://teleskopy.pl/Filtr-UV-/-IR-Cut-1,25--blokujący-nadfiolet-i-podczerwień-teleskopy-4023.html

W obiektach głębokiego nieba zazwyczaj chcemy odciąć nadfiolet i podczerwień właśnie z powodów tam opisanych (pasmo h-alfa, którego tak pożądają nasze aparaty jest bardzo blisko tej górnej granicy, ale wciąż poniżej IR). Ostatnio pokazywałem nawet moje zabawy z filtrem IR Pass, który odcina odwrotnie - tj. wszystko poniżej 742 nm i pozostawia tylko podczerwień. O ile jest to pożądane przy fotografii planetarnej, dla wyciągnięcia detalu to w fotografii "nieplanetarnej" gwiazdy w tym paśmie "puchną".

 

Co do oznaczeń filtrów fotograficznych to np. Astronomik dodaje zawsze na końcu nazwy CCD-filter.

 

Ceny filtrów... hm, jak Ci to powiedzieć :D To tak eufemistycznie ujmę - to hobby wyleczy Cię z wszelkich nałogów, sprawi, że będziesz oszczędniejszy i zaczniesz dbać o dietę ;)

 

 

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, wessel napisał:

I sprzedasz samochód a żonie powiesz że te ceny to naprawdę mają dwa zera mniej, bo maszynka coś źle przecinek postawiła.

Płacisz w euro, a żonie mówisz, że to w rublach :lol:

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.