Skocz do zawartości

Kolejne pytanie od dziwnego pana, barlowy do astrofotografii ds


Rekomendowane odpowiedzi

Poszukałem i są tematy o barlowach do astrofotografii planet ale nie ma do DS.

Pytanie jest do osób które korzystały z barlowów w newtonach do astrofotografii ds, jakie najlepsze polecacie? W sklepach nie jest napisane nigdzie który jest d obserwacji który do zdjęć, stąd moje pytanie, proszę uprzejmie o rady, barlow będzie wykorzystywany do setupu ktorego jeszcze nie mam, przede wszystkim wymieniam eqm 35 na większy, i dokupuję tanią tubkę newtona 150/750

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłeś ponieważ soczewek Barlowa do DSO się generalnie nie używa, może poza nielicznymi wyjątkami np. w technice lucky imaging. Sprawa jest prosta, jeśli kupisz sobie Newtona 150/750 to po zastosowaniu Barlowa 2x, jego efektywna jasność spadnie z grubsza dwukrotnie. Czyli ze stosunkowo szybkiego f/5 dostaniesz już bardzo ciemnego f/10. Poza tym większość budżetowych soczewek Barlowa to dodatkowe wprowadzanie aberracji i innych błędów wynikających z konstrukcji tych elementów.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Czy dla newtonów światłosiła 6 to nie jest za wysoka do fotografii ds?

Dla 150/750 czy 200/1000 to f/5. Natomiast czym jaśniej np. f/4 tym większe wymagania względem kolimacji, sztywności tuby, prowadzenia i pierdyliard innych rzeczy.

 

13 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Ten setup miał być do malutkich mgławic planetarnych, ale z tego co kolega mówi widzę że mądrzej będzie kupić po prostu tubkę z większą ogniskową, tylko na balkonie mi się to nie zmieści :( 

Nie taka apertura i nie taka ogniskowa. Popatrz na posty kolegi @Lukasz83 i jego mgławice planetarne. Drugim źródłem cennych informacji jest @HAMAL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tuvoc napisał:

Nie taka apertura i nie taka ogniskowa. Popatrz na posty kolegi @Lukasz83 i jego mgławice planetarne. Drugim źródłem cennych informacji jest @HAMAL.

Własnie patrzę, i chyba narazie zostawię planetarki, brak warunków na stanowisku obserwacyjnym na takie moździerze, ledwo mój dobson 250/1200 się mieścił 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Natomiast zachodzi pytanie czy do tego newtona konieczny będzie korektor komy?

Oczywiście. Polecam ten: https://teleskopy.pl/Korektor-komy-2''-do-teleskopów-Newtona-F/3,5---F/6-(MPCC-Mark-III,-Baader-Planetarium)-teleskopy-1802.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Jeśli kolega chce focić mglawice planetarne to korektor komy może przesunąć na sam dół listy zakupów :original:

 

1 godzinę temu, Jan Astralbreeze napisał:

Własnie patrzę, i chyba narazie zostawię planetarki, brak warunków na stanowisku obserwacyjnym na takie moździerze, ledwo mój dobson 250/1200 się mieścił 

Kolega nie ma do tego sprzętu, poza tym korektor nawet do fotografii mgławic planetarnych jest bardzo przydatny. W końcu fotografujemy nie tylko obiekt w centrum kadru, ale także gwiazdy wokoło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kombinuj-licz napisał:

Z ogniskowej 1200 może pocisnąć ciekawe planetarki. Dobrze wiesz co mówię :-)

 

a jak użyje kamery z małym pikselem to korektor tylko zaszkodzi

 

Ja bez korektora nawet nie podchodzę do foto z f/4

Bez korektora 2/3 kadru to przecinki, nawet z tak "mikrym" czipem jak w ASI178

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Lukasz83 napisał:

 

Ja bez korektora nawet nie podchodzę do foto z f/4

Bez korektora 2/3 kadru to przecinki, nawet z tak "mikrym" czipem jak w ASI178

Ok, dochodzi kwestia wielkości matrycy. Jak ktoś chce robić planetarki z f4 i z ASI1600 to bez korektora będzie bardzo zawiedziony. Ale jak f4 polaczy z asi385 gdzie matryca jest malutka to po prostu te przecinki się nie zmieszczą. Ale wnioskuje ze autorowi posta jest bliżej do kamery z mniejsza matryca niż do kamery z większą. Po co do koszenia trawy (planetarki) kupować kombajn :-)

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Ok, dochodzi kwestia wielkości matrycy. Jak ktoś chce robić planetarki z f4 i z ASI1600 to bez korektora będzie bardzo zawiedziony. Ale jak f4 polaczy z asi385 gdzie matryca jest malutka to po prostu te przecinki się nie zmieszczą. Ale wnioskuje ze autorowi posta jest bliżej do kamery z mniejsza matryca niż do kamery z większą. Po co do koszenia trawy (planetarki) kupować kombajn :-)

Ja pisałem o mojej matrycy ktora jest sporo mniejsza od ASI183.

Bez korektora jest porażka. 2/3 kadru to przecinki. Z ASI183 będzie jeszcze gorzej a z 1600 to juz zupełna padaka.

Korektor to mus jak chcesz mieć dobre foto. No chyba ze zadowala Cie przyzwoita mgławica w centrum i mrowie kometek po bokach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, myślałem że w planach podzielę pracę na dwa setupy, jeden do szerokich pól - evostar 72ed no i ten newton 150/750 do malutkich ale wygląda na to że trzeba podzielić na 3 zestawy:

1. evostar 72 ed + touptek atr3 1600 kpa- szerokie pola

2. newton 150/900 +touptek atr3 1600 kpa- średniej wielkości mgławice, galaktyki

3. newton 300/1500 - mgławice planetarne

Z czego o 3 zestawie narazie mogę zapomnieć, bo jeszcze przecież uczę się robić zdjęcia , więc to odległa przyszłość 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.