Skocz do zawartości
  • 0

Lornetki 15x z segmentu średniego


Sagittarius18

Pytanie

Witam,

 

Jestem posiadaczem lornetki 8x40 i czuję, że przyszła pora na coś mocniejszego :). Chcę pominąć etap 10x50 i przejść od razu do lornetek o powiększeniu 15x ze statywem. Interesują mnie lornetki ze średniej półki, coś pomiędzy kiepskimi SkyMaster i StarLight, a drogimi pozycjami przekraczającymi mój budżet. Dysponuję umiarkowanie dobrą jakością nieba (zasięg do +5-5,5 mag gołym, sprawnym okiem). Interesują mnie przede wszystkim lornetkowe obiekty głębokiego nieba, lornetkowe komety oraz obserwacje Wenus, Jowisza i Saturna (oczywiście zdaje sobie sprawę z ograniczeń lornetek względem teleskopów). Wytypowałem kilka modeli:

 

1) DO SkyGuide 15x70 - pierwszy mój wybór. Czytałem wiele całkiem dobrych recenzji na temat tego sprzętu, jednak jest problem z jego dostępnością :(

2) Orion Mini Giant 15x63 - w moich oczach (początkującego) wygląda całkiem przyzwoicie. Chciałbym jednak tutaj prosić o opinię bardziej doświadczonych astronomów z racji braku obszernych recenzji. Czy ktoś może posiada tą lornetkę i chciałby podzielić się wrażeniami? Jeśli nie ma nikogo takiego, to mam kilka pytań "pomocniczych" :). Czy średnica obiektywów (63mm), pole widzenia 3,7 st., i pozorne pole widzenia 55,5 st. to nie są zbyt słabe parametry? 

3) Levenhuk Bruno Plus 15x70 - nieco tańsza od poprzedniczek, ale uznana najlepszą budżetową lornetką astronomiczną 2019 roku przez bestbinocularsreviews.com. Ponownie moje pytanie, czy ktoś z tutaj zgromadzonych miał przyjemność obserwacji nieba za jej pomocą?

 

Jestem otwarty na inne modele, które zostaną mi polecone w tym segmencie cenowym (powiedzmy do 1300 zł). Raczej preferuję zakup nowego sprzętu, ponieważ w przypadku używanych istnieje ryzyko natknięcia się na nieuczciwego sprzedawcę i poważne defekty towaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

W Twoim budżecie celowałbym w SkyGuide 15x70 lub używke Delte Extreme 15x70 (lub Ts Marine, Omegon itp., gdyż to wszystko to tak naprawdę to samo z innym logo).

Nie bój się giełdy, egzemplarze nowe ze sklepu mogą trafić się tak samo wadliwe jak te używane (a nawet częściej).

Pozorne pole widzenia poniżej 55 stopni może ci dokuczać w nocy jeśli masz do dyspozycji lornetkę z większym polem. 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tylko te z Giełda już nie zwrócisz a te ze sklepu masz 2 tygodnie...

 

SG testowalem z Fuji 16x70 i wypadł calkiem znosnie w porownaniu do ceny... duzo metalu w porownaniu do Oriona i nie tak pościnane źrenic wyjs. jak w Orionie.

Ale Orion to FMC i wypadł w ostrym swietle lepiej od Fuji...

Jesli masz kiepskie warunki obserwacj/miasto i okolice/ to celowalbym raczej w 20x+ np.20x80 gdyż piętnastką bedzie duzo ciężej przebijać sie przez miejskie zanieczyszczenia...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kiedyś znalazłem taki artykuł Gary Seronika - uznanego obserwatora lornetkowego, który omówił kilka problemów zwiazanych ze znaczeniem powiększenia lornetki. Pasuje to do twoich planów.

 

https://garyseronik.com/understanding-binocular-exit-pupils/

 

Sam mam ochotę na 15x70 bo przy tym powiekszeniu jest szansa przechytrzyć niebo nad Polską - jest przerwa w chmurach, chwytasz lornetkę i bez chłodzenia, ustawiania możesz cos zobaczyć nawet z ręki - próbowałem, kilka kkilkadziesiąt sekund jest możliwe, a potem statyw.

 

Tu tłumaczenie, które wyjaśnia główne problemy ale nie jest słowo w słowo.

 

Powiększenie lornetki ma znaczenie

 

Powodem, dla którego M31 jest łatwiejsza do zobaczenia w lornetce niż gołym okiem, jest powiększenie.

 

Mówiąc najprościej, powiększająca moc lornetki sprawia, że galaktyka wydaje się większa dla twojego oka.

Im większe powiększenie zastosujesz, tym większą M31 będziesz widział i tym łatwiej będzie zobaczyć.

Dlatego 10×50 pokaże galaktykę wyraźniej niż lornetka 7×50, mimo że ma mniejsze źrenice wyjściowe.

Ale czy, czy większe powiększenie nie ściemnia nieba w tle? No pewnie.

 

W rzeczywistości jednym z powodów, dla których wielu obserwatorów unika lornetek z dużymi źrenicami wyjściowymi, jest to, że pokazują one tło nieba z maksymalną jasnością. Ale o to chodzi: kiedy stosujemy większe powiększenie, zarówno tło nieba, jak i galaktyka są przyciemnione o tę samą wielkość.

Ujmując to inaczej, kontrast między niebem a galaktyką pozostaje ten sam.

 

Jednak prawdą jest, że połączenie większej skali obrazu i ciemniejszego tła nieba daje iluzję lepszego kontrastu, nawet jeśli jasność galaktyki w stosunku do tła nieba pozostaje niezmieniona.

 

Symulacja Andromedy Te widoki Galaktyki Andromedy, M31 (załaczone w linku zdjecia) symulują efekt zwiększonego powiększenia i mniejszych źrenic wyjściowych.

 

Zwróć uwagę, że tło nieba jest ciemniejsze w 10x50 i że galaktyka zajmuje większą część pola widzenia.

Nie wszystko, na co patrzymy w naszej lornetce, rozszerza się.

 

Kiedy mówimy o punktowych źródłach światła (gwiazdach), obowiązują inne zasady. Tutaj następuje prawdziwa poprawa kontrastu, gdy wybieramy lornetkę z większym powiększeniem (a tym samym mniejszą źrenicą wyjściową). Lornetki o większym powiększeniu dają ciemniejsze tło nieba, ale jasność gwiazd jest ustalana przez rozmiar obiektywów.

 

Innymi słowy, jeśli chodzi o gwiazdy, przy większym powiększeniu mamy przyciemnione tło nieba, ale nie gwiazd.

Z powodu tego wzmocnienia kontrastu słabsze gwiazdy stają się łatwiejsze do zobaczenia wraz ze wzrostem powiększenia.

 

Dlaczego gwiazdy są tak wyjątkowe? Po prostu dlatego, że żadne powiększenie nie sprawi, że będą wydawać się większe - całe ich światło pozostaje ściśle skoncentrowane w małym punkcie.

Ale kiedy powiększamy M31, jej pozorny rozmiar rośnie, jej światło jest rozproszone, aby pokryć większy obszar.

 

Mniejsze jest lepsze

 

Jeśli połączysz wszystkie opisane powyżej efekty, zobaczysz, dlaczego mniejsze źrenice wyjściowe dają zauważalnie lepsze widoki.

Wynikające z tego ciemniejsze tło nieba poprawia kontrast gwiazd i ogólną estetykę obrazu, podczas gdy większy pozorny rozmiar rozszerzonych celów ułatwia ich dostrzeżenie.

 

Warto pamiętać, że wszystko to dotyczy teleskopów dokładnie w ten sam sposób. A jednak nie słyszysz nikogo mówiącego „unikaj małych źrenic wyjściowych używając teleskopu, ponieważ przyćmiewa to widok(obraz)!”

M31.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oczywiście jak to w życiu bywa teoria jedno, a praktyka drugie i wszystko "zależy". Tydzień temu oglądałem Andromedę w 7x50 i 10x50 pod ciemnym niebem, różnicy tła nie zauważyłem. Widziałem za to różne pozorne pole widzenia i różnice w drganiach przy obserwacjach z ręki.

 

Garego znam i czytam, mam też jego fajną książkę "Binoculary Highlights", w której poleca (uwaga) Canona 10x30 IS. Za optymalny uniwersalny wybór uważa jednak modele 10x50, inaczej niż Philip Harrington ("Touring the Universe Through Binoculars"), czy też Crossen i Tirion ("Binocular Astronomy"), wg których jest to 7x50.

 

Prawda jest zawsze taka sama - trzeba samemu sprawdzić :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, YOKER napisał:

Tylko te z Giełda już nie zwrócisz a te ze sklepu masz 2 tygodnie...

 

SG testowalem z Fuji 16x70 i wypadł calkiem znosnie w porownaniu do ceny... duzo metalu w porownaniu do Oriona i nie tak pościnane źrenic wyjs. jak w Orionie.

Ale Orion to FMC i wypadł w ostrym swietle lepiej od Fuji...

Jesli masz kiepskie warunki obserwacj/miasto i okolice/ to celowalbym raczej w 20x+ np.20x80 gdyż piętnastką bedzie duzo ciężej przebijać sie przez miejskie zanieczyszczenia...

 

Sam chciałem kupić lornetkę 20x80 ze względu na obserwacje średniego nieba pod względem oświetlenia i przyrody ze statywu.

Tylko że nic porządnego o tych parametrach nie znalazłem. 

Te lornetki są gorsze od ich odpowiedników 15x70 z tej samej serii i tego samego producenta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Ajot napisał:

Sam chciałem kupić lornetkę 20x80 ze względu na obserwacje średniego nieba pod względem oświetlenia i przyrody ze statywu.

Tylko że nic porządnego o tych parametrach nie znalazłem. 

Te lornetki są gorsze od ich odpowiedników 15x70 z tej samej serii i tego samego producenta.

 

Znajdziesz...stare lornetki o takich parametrach bądź tez nowe ale droższe .

 

Na forum GKG sprzedaje chyba 15x70, możesz się z nim dogadać i sprawdzić przed finalnym zakupem. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.