Skocz do zawartości

Próba stworzenia zasilania do HEQ5


Łukasz Czerwiński

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Z racji, że moje pojęcie dotyczące prądu jest zerowo chciałbym się upewnić czy nie puszczę budy, ani montażu z dymem :haha: ale także o pomoc. Dlatego staram się  operować na 12V i nie wchodzić w przetwornice 230V :Boink:

Główny cel: zasilanie HEQ5 (jak pociągnie grzałkę i laptopa to full wypas ale nie jest to konieczne)

Akumulator:  AGM żelowy 12V 18 Ah

 

Do akumulatora nie wiem jeszcze jak ale planowałem podłączyć takie gniazdo:

image.png.cf6d6922adab743dc12d518e4694c0a0.png

 

Problem tylko w tym, że nie wiem jakich tutaj kabelków użyć, jak je połączyć i czy to w ogóle wypali (w sensie nie spali, tylko zadziała)  :haha:

W zamyśle voltomierz ma pokazywać stan akumulatora, a wyjście na zapalniczkę jako wejście na kabel zasilania HEQ5. Jeśli grzałkę te usb pociągnie to już w ogóle będzie magia :D

Byłbym wdzięczny za ocenę olśniewającego pomysłu, pokierowanie dalsze i wskazanie jak to połączyć z akumulatorem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ten panel to zabawka. Jeśli nie masz doświadczenia z prądem elektrycznym i elektroniką, ani nawet multimetru, to poproś kogoś żeby Ci zrobił gotowiec z odpowiednimi zabezpieczeniami i prawidłowo zmontowanym okablowaniem. Zakładam że nie chcesz uczyć się na błędach, na montażu za 5000zł. A zrobienie zwarcia na tym akumulatorze skończy się poparzeniami od łuku elektrycznego.

 

Co do tego akumulatora to to jest AGM, a nie żaden GEL, przyzwoitej jakości. Ładuj jak najszybciej po użyciu do 14.7V, koniecznie w pozycji pionowej, nie rozładowuj poniżej 11V i będzie bardzo długo służył.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie celuj w rozwiązania typu gniazdo od zapalniczki - to potencjalne źródło problemów. Zasilanie powinno być podawane przez pewne złącza albo ciągłym kablemi. W naszej zabawie budżetowym rozwiązaniem są złącza Cinch ( RCA) możliwie najlepsze albo ewentualnie mniej budżetowe XLR mini albo standard.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wessel napisał:

W naszej zabawie budzętowym rozwiązaniem są złącza Cinch ( RCA) możliwie najlepsze albo ewentualnie mniej budżetowe XLR mini albo standard.

Znajdę gdzieś jakiś panel lub kabelki, które zapewnią takie złącza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc radę Pana Wessela, by unikać gniazda zapalniczki, jedyne co wymyśliłem (aby uniknąć lutowania) to gniazdo DC 2.1/5.5 mm z krokodylkami 

image.png.c8a3ef991b1bf804f4ff158690106071.png

Krokodylki na akumulator, gniazdo w obudowę (jakoś). I przedłużacz zasilający z dwoma męskimi wtykami. Ewentualnie męski + krokodylki, bo przedłużacze często są z 2 innymi rodzajami wtyczek. 

 

Teoretycznie na tym można by skończyć ale chyba warto mieć ten woltomierz, więc alternatywa dla tego zabawkowego gniazdka

image.png.d5b53b2c2473295551c11ae2c175795e.png

 

I kabelek gratis i jakiś bezpiecznik, choć te okrągłe zaciski na aku jakoś trzeba przymocować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik jest zamontowany w mufie na kablu. Natomiast gniazdo nie da 12V tylko 5 bo to wygląda na przejściówkę  USB.

Co do uszek na kablu to sprawdź to sprawdź rozmiar. Z moim akumulatorem przykręciłem je śrubami przy zaciskach na klemach.

rozwiązań z krokodylami unikaj. Łatwo po ciemku zrobić spięcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, piotrfie napisał:

Natomiast gniazdo nie da 12V tylko 5 bo to wygląda na przejściówkę  USB.

 

W gruncie rzeczy usb będzie niewykorzystane. Grzałkę jak już to puszczę sobie z powerbanka dla świętego spokoju. Raczej chodzi mi wyłącznie o wskazanie działania akumulatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krokodylków bym unikał. To słabe połączenie więc łatwo może się rozłączyć. Poza tym w nocy łatwo o pomyłkę i odwrotne podłączenie zasilania co może się skończyć uszkodzeniem elektroniki

 

bezpiecznik musi być aby w razie zwarcia nie uszkodzić akumulatora lub nie spowodować pożaru. Cienkie kabelki potrafią zaświecić przy zwarciu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, piotrfie napisał:

Wrzucam zdjęcie, jak połączenia rozwiązałem w swoim "power banku".

Użyłem właśnie takich kabelków z bezpiecznikami. Skrzynka to plastikowa walizeczka narzędziowa. Aby akumulator nie latał w środku dodałem "wypełniacz" z piankowej izolacji do rurek od ogrzewania.

IMG_20201213_125606.jpg

Prosto i elegancko. A skąd te kabelki wykrzesałeś i skąd panel z wtyczkami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Prosto i elegancko. A skąd te kabelki wykrzesałeś i skąd panel z wtyczkami? 

Allegro :-)

https://allegro.pl/oferta/przewod-podlaczeniowy-z-bezpiecznikiem-zarobiony-8627420086

Oczywiście ten link ma już nieaktualną ofertę, bo kupowałem to ponad rok temu, ale Allegro od razu znajdzie linki do aktualnych.

 

To nie panel tylko 3 niezalezne gniazda zapalniczkowe. Zgadzam się, że bywają lepsze rozwiązania niż gniazdo zapalniczki, ale jakoś tak naturalnie pasowały pod 12V :-)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, 

pod tym linkiem kompleksowe rozwiązanie. Wszystko logicznie wytłumaczone, począwszy od policzenia mocy zestawu itd. Wyjścia jak i baterie możesz modyfikować wg swoich potrzeb.

To bardzo wartościowy blog moim zdaniem, pan Adamus zna się na rzeczy. Tekst po niemiecku ale schematy i zdjęcia pokazują ładnie o co chodzi.


https://sternenhimmel-fotografieren.de/selbstbau-batterie-box-fuer-autarke-stromversorgung/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dimis napisał:

Kolego, 

pod tym linkiem kompleksowe rozwiązanie. Wszystko logicznie wytłumaczone, począwszy od policzenia mocy zestawu itd. Wyjścia jak i baterie możesz modyfikować wg swoich potrzeb.

To bardzo wartościowy blog moim zdaniem, pan Adamus zna się na rzeczy. Tekst po niemiecku ale schematy i zdjęcia pokazują ładnie o co chodzi.


https://sternenhimmel-fotografieren.de/selbstbau-batterie-box-fuer-autarke-stromversorgung/

 

Faktycznie super pokazane. I dzięki postępowi za Google translator :haha:  Kusi aby samemu tworzyć ale chyba jutro zrobię kurs do elektronika na pogawędkę o tym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.