Skocz do zawartości

Duże problemy na rynku astro - będzie gorzej


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.12.2020 o 23:29, Pablito napisał:

 

Przeoczyłem ten wpis i już spieszę z wyjaśnieniem. Na Zlotach kuluarowo już o tym mówiłem. Decyzja o zajęciu się wykonywaniem optyki pojawił asię u mnie przeszło rok temu. Ze względu na konieczność zamknięcia "innych" tematów zmuszony byłem "zamiar" zmienić w "czyn" dopiero teraz. Poważniejsze kroki już miałem w sierpniu ale ten rok był dla mnie, delikatnie mówiąc, specyficzny (i to nie bezpośrednio przez covid) więc dalsze kroki szły powoli.

Ci co mnie znają, wiedzą, że ja nie robię nic "na alibi". Albo na na 120 procent albo wcale. Może i długo ale efekty zawsze są konkretne. Do tematu chcę podejść profesjonalnie, bez prymitywnych metod :)


Wspaniałe. Życzę powodzenia i trzymam kciuki za powodzenie. Jeśli dostęp do społeczności Astropolis będzie ci pomocny, to korzystaj ile wlezie. <3

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego Chińczycy mieliby zajmować się dobroczynnością zamiast zarabianiem pieniędzy. Zlikwidowali konkurencję, mają praktycznie monopol. Japończycy zostali z rynku optyki użytkowej niemal całkowicie wyparci. Celestron, Bresser, Meade - kupione przez Chińczyków już dawno, w dodatku Synta połamała niedawno kulasy swojemu chińskiemu konkurentowi będącemu właścicielem Meade. Orion który jako jedyny uchował się w amerykańskich rękach (chyba dzięki rozproszonemu akcjonariatowi pracowniczemu) zajmuje się już tylko konfekcjonowaniem chińskich podzespołów i naklejaniem swojego logo, podobnie jak kilka pomniejszych zachodnich marek. Mówię marek, bo trudno ich nazwać producentami...

 

Przecież Chińczycy nie po to zrobili to wszystko zaniżając m.in. ceny dla wykończenia konkurencji, by teraz nadal cierpieć z powodu tych pozaniżanych cen. Czas je podnieść do normalnego poziomu. Niektórym wydawało się, że przełomowe inicjatywy Chińczyków typu udostępnienie dużych edków za kilka tysi to jakieś gesty dobrej wili wycelowane w sprowadzenie porządnego sprzętu pod strzechy. Myślę że teraz przyjdzie czas na zweryfikowanie tych naiwnych ocen.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2020 o 19:42, Bezel napisał:

Sam już zauważyłem że chociażby mój teleskop o kilka stówek zdrożał. Kupowałem go w marcu za  +/-1400zł a dziś to już prawie 1800. Widocznie bardziej opłaca się inwestować w teleskopy niż w złoto :) A tak na poważnie, to nie wygląda to ciekawie...

Na teleskopy.pl na allegro gso 8 kosztuje już 1992 A na Delta optical 1899.za niedługo cena dojdzie do 2 tyś.

Edytowane przez M4teusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przez sytuacje światową transport z Chin ostatnio mocno podrożał. Do tego wiele firm w Europie miało przestoje lub zmniejszoną produkcję- odbiło się to na wysyłaniu towaru do najwazniejszych odbiorców -pomijajac np Polskę jako mniej atrakcyjny rynek.. Nie znam tematu astro- ale sa kultowe produkty ktorych juz w Polsce nie kupisz..i uzywki moga przebić niedługo cene nowych bo ich nie ma. Kiedyś były czasy ze fiat 126p używany kosztował 5x tyle co nowy w fabrce bo nowego nie mogł sobie kupić kazdy nawet jak miał pieniądze a ilosc była ograniczona...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nowe wieści od producentów. Chyba jest jeszcze gorzej :( Ciekawe, jak to wpłynie na ceny.

 

"Dear dealer colleagues,

unfortunately the availability of telescopes, mounts and accessories has deteriorated massively lately. In the meantime, we only know what we can actually sell and what we cannot sell after counting the items at the incoming goods department. Delivery times of one year and longer are now quite normal. Many factories are no longer accepting orders for 2021, for example. The situation is likely to get even worse."

  • Lubię 1
  • Smutny 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócimy do czasów, gdy teleskopy budowało się od podstaw własnym sumptem. Teraz jest o wiele łatwiej, bo są materiały i technologia, które w latach 70-tych ubiegłego wieku, nie były dostępne dla zwykłego "zjadacza chleba". Mój pierwszy teleskop, zrobiłem z 2 soczewek na okulary (+1 dioptria złożonych wypukłościami na zewnątrz). Tubus był sklejony z kilkunastu warstw brystolu. Za okular posłużył "pożyczony" ze szkolnego mikroskopu Kelner 20x. Co to był za widok Księżycowych kraterów. Ech łezka w oku się kreci...

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dobrychemik napisał:

 

150 achromatów SW 70/500 na AZ2 - na swojej stronie piszę, że mają ich "dużą ilość" ;)

 

nie bój nie bój - dzień dziecka idzie: wszystko ludziska wymiotą.....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.