Skocz do zawartości

Duże problemy na rynku astro - będzie gorzej


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Nie siedzę już aktywnie w biznesach astro-sprzętowych, ale mniej więcej śledzę, co się na świecie dzieje - a dzieje się źle. Podejrzewam, że będzie jeszcze gorzej. Wrzucam Wam info od TS'a, może kogoś zainteresuje. 

"We have just received a very important information from GSO. The raw material has increased significantly in price and, in addition, the availability has decreased significantly. Extreme delivery times of up to 6 months will unfortunately no longer be the exception. We are already buying at significantly higher prices than we did a few months ago."

 

Poniżej szybkie tłumaczenie dla osób nieczytających w ENG:

 

"Właśnie otrzymaliśmy bardzo ważną informację od GSO. Cena surowca znacznie wzrosła, a ponadto jego dostępność znacznie się zmniejszyła. Ekstremalne terminy dostaw do 6 miesięcy nie będą już niestety wyjątkiem. Kupujemy już po znacznie wyższych cenach niż kilka miesięcy temu."

Spodziewajcie się sporych podwyżek u wszystkich dostawców sprzętu, bo GSO, Sharpstar, SW, etc. w zasadzie dostarczają większość sprzęgu astro (popularnego). Jeśli znajdziecie coś na stocku w jakimś sklepie, to polecam kupić teraz - po starych cenach.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Spodziewajcie się sporych podwyżek u wszystkich dostawców sprzętu, bo GSO, Sharpstar, SW, etc.

 

No to już widzę te kolejki. Trzeba będzie robić tym co się ma i niech się udławią tym sprzętem co im będzie zalegać. Ludzie też będą każdy grosz liczyć dwa razy, szczególnie ci co kupują takie gso czy sw, więc prędzej będą szukać czegoś na rynku wtórnym lub wcale. Tym co kupują top marki, będzie trochę łatwiej znieść podwyżki bo "prędzej chudy zdechnie , niż gruby schudnie". Choć z drugiej strony fortuny dorabiają się ci co liczyć potrafią i pieniądz szanują.

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sebastianus napisał:

Trzeba będzie robić tym co się ma i niech się udławią tym sprzętem co im będzie zalegać.


Nie jestem przekonany, czy w dzisiejszych okolicznościach można mieć pretensje do producentów. Tak po prostu wygląda świat, dużo się pozmieniało przez COVID (wiele firm poznika w ogóle w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy). To zdecydowanie bardziej skomplikowany problem niż tylko "chciwość sprzedawcy/producenta", którą między wierszami zasugerowałeś w powyższym poście.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, YOKER napisał:

no to jak ceny skocza to nikt tego nie kupi ... 

cały dział astronomii GSO w Polskich sklepach jest ciągnięty przez myślistwo... gdyż  zainteresowanie - żadne :) a rynek nasycony.

więcej będzie interesów second-hand i to mnie cieszy :)


Ja tam zawsze jestem biznesowo naiwny i wierzę, że odcięcie Chin od masowego rynku astro (globalnego) może przynieść w dłuższym okresie same korzyści. Przecież to idealna okazja, żeby zaczęły powstawać lokalne firmy/produkty na bazie miejscowych surowców. W czasach kiedy Chiny zawalały świat tanim towarem, żadna lokalna firma nie miała szans.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biorąc pod uwagę fakt ,ze każda nowsza wersja chinskiego teleskopu  to drastyczny spadek jakości przy drastycznym skoku przyszłej ceny - to powodzenia i szczęśliwego nowego roku :)

Każdy może podnieść swoje ceny bo Covid ,etc. tylko to krótka droga...

np. 100ed zrobią na innym tańszym, szkle i cena skoczy o 1000 z ... ,a jakość będzie mierna bo brak pracowników /tylko ci z łapanki/

kto to kupi ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam_Jesion napisał:


Ja tam zawsze jestem biznesowo naiwny i wierzę, że odcięcie Chin od masowego rynku astro (globalnego) może przynieść w dłuższym okresie same korzyści. Przecież to idealna okazja, żeby zaczęły powstawać lokalne firmy/produkty na bazie miejscowych surowców. W czasach kiedy Chiny zawalały świat tanim towarem, żadna lokalna firma nie miała szans.

No dobra, a lustra do tych naszych polskich teleskopów to skąd pochodzą? Od GSO albo SW :) Albo jakiś marek premium, a wtedy ceny też premium. Nie wiem czy takie uniezależnienie się i skorzystanie z ich podwyżki u naszych firm jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z racji zakupu swojego pierwszego teleskopu ostatnio byłem na bieżąco z cenami. Cena Mak127 z EQ3-2 jakies 2 tygodnie po tym jak go kupiłem skoczyła w górę 200 zł. SW 100 ED, którego zakup też rozważałem, kosztuje teraz 1000 zł (!) wiecej niż na niedawnej promocji z okazji "Opozycji Marsa" (co oczywiście spowodowało moją złość "dlaczego nie kupiłem tego edka!"). Ale ceny optyki/aparatów idą systematycznie w górę już od ponad 10 lat. Kiedyś byłem przekonany, że prędzej czy póżniej kupię sobie obiektyw klasy 500/4. Dziś wiem, ze to nierealne. Trzeba się cieszyć tym co się ma, czyli w moim przypadku Canonem 400/5.6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, sidiouss said:

Jakiś czas temu czytałem artykuł, że coraz gorzej z dostępnością piasku, wszystko przerabiamy na szkło i beton... I to może czysty kwarcowy piasek skończy się szybciej niż ropa i gaz...

Też to czytałem. Najgorsze, ze ten z Sahary nie nadaje się na beton, ale nie wiem co ze szkłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już tak długo stoją bo opalenizna znaczna :emotion-5:. Mam nadzieję, że ze względu na braki nie losują kto dostanie folię Baadera ...

Najzupełniej poważnie - uważam, że zajęcia w tak dużych grupach mają skromną wartość dydaktyczną - 1/100 czasu na zajęciach spędzonego efektywnie ... smutne :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeszcze koszty transportu międzynarodowego mają mocno wzrosnąć od przyszłego roku, co się przełoży oczywiście na końcową cenę importowanych towarów. Widziałem już informacje od importerów (nie sprzętu astro co prawda), że dostali nowe cenniki i opłata za kontener ma być nawet trzykrotnie wyższa niż dotychczas.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lkosz napisał:

przecież takich refraktorów i tak nikt nie kupuje :D

Nie wiem czy chciałeś tak na poważnie , czy to jest żart.

Owszem takie refraktory się kupuje i akurat ta seria i marka to nie jakiś plastik/fantastik.

Optyka całkiem dobra jakościowo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że popyt duży, to i terminy długie. Niektóre gałęzie przemysłu skorzystały na Covid przynajmńiej krótkoterminowo. Mam wrażenie, ze branża astro też sie trochę wzmocniła. Z drugiej strony na pewno są też ograniczenia w podaży. Wolniejsza, bardziej restrykcyjna produkcja, to samo w logistyce, etc. Na sam koniec ceny rosną bo wydajność spada, efektywność jest mniejsza a wszyscy chcą realizować takie same albo wyższe zyski. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.