Skocz do zawartości

MAK 127EQ3-2 czy SW BK909AZ3/EQ3-2 plus optyka i akcesoria


marcin75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie jako świeży.

      Chcę kupić pierwszy teleskop i po kilkudniowej lekturze informacji na forach mam dylemat (ot nowość:)). Opiszę co, gdzie i z kim będzie oglądane:
Miejsce:
- na skraju miasta - balkon 120x350cm południe
- bardzo częste wyjazdy na wieś
Co?:
Na początek pewnie planety i ew. sporadycznie przyroda (bardzo sporadycznie więc to żadne kryterium). Później, a może wcześniej DS.
Z kim?:
Cała rodzina - dwoje dzieci (nastolatki) i my dumni rodzice:)
Zaczęła córka bo wymyśliła pod choinkę teleskop i tak poszedł efekt motyla.
Fajnie jakby był łatwy w obsłudze (ja laik i dzieci) i mobilny (w miarę rozsądku oczywiście)

Budżet 2500.

Ze wstępnych wyczytanych informacji wybrałem dwie drogi:

1. MAK 127 EQ3-2:
-wykorzysta mój cały budżet. Podobno trochę problematyczny ze względu na schłodzenie (może trzeba kupić osłonę od wilgoci??), znalezienie planety (wiem, że teraz są słabo widoczne, ale czy w ogóle?), ogólna obsługa. Za to mobilny i możemy go zabierać nawet na krótki wypad za miasto.

2. SW BK909AZ3 lub EQ3-2:
-wybrałem ten ze względu na opinie i dobrą możliwość obserwacji planet oraz cenę. W tym przypadku zostanie sporo lub trochę (w zależności czy AZ3 czy EQ3-2) pieniędzy na ewentualne akcesoria. Mniej mobilny ze względu na długość, ale myślę, że mogę zabierać ze sobą metrową rurę i montaż. Wiem o aberracji, choć tu akurat podobno jest niewielka.

Pytanie moje jest takie:
Co lepiej kupić i co da lepszy obraz i frajdę? MAK-a i nic więcej ze względu na budżet czy BK909 (na jakim montażu) i do niego jakieś szkiełka, filtry czy co tam można. Niestety kilka dni (w przerwach) spędzone na czytaniu to za mało abym mógł stwierdzić, że np: lepiej BK909 na AZ3 a do tego taki filtr i takie szkła + coś tam jeszcze i w tych pieniądzach będzie lepiej jak kitowy MAK.
Uff przebrnąłem i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cię stać na Maka, to kup Maka.

Akcesoria nie są aż tak istotne przy tych dwóch teleskopach. Moze jedynie dokupisz jakis jeden lub dwa planetarne okulary ortho.

 

Trudno porównywać te dwa teleskopy, bo to inna półka cenowa i inna jakość. Gdybys chociaz porównał do refraktora 102/1000 lub 120/1000 to już by mozna było dywagować.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK trzeba schłodzić przed obserwacją, a nie osłaniać :) wystarczy w worku na balkon wystawić, mieści się też na półce w lodówce. Zresztą każdy teleskop trzeba wychłodzić, ale katadioptryki są najbardziej wrażliwe. Refraktor 90mm do planet to sobie daruj, ma za małą aperturę.

Generalnie z tych dwóch to MAK, wygodniej i mobilniej nie będzie. Montaż możesz ewentualnie zmienić na AZ4, choć EQ3 jest do niego spoko, i nawet bardziej wygodny bo ma mikroruchy. Filtrów na początku nie potrzebujesz, okulary kitowe ujdą, możesz na początek dokupić jakiegoś plossla 8 - 9mm za 100zł żeby się przyjrzeć tarczom planet. Ewentualnie najtańszego zooma, którego wady do planet i w MAKu nie przeszkadzają, a ułatwia na początku trafianie w obiekty. Ciepłe ciuchy, ciepłe buty, gruby koc i takie tam :D

 

Co do planet - Jowisz i Saturn są widoczne krótko po zachodzie Słońca i nisko nad horyzontem. Zbliża się ich koniunkcja, ale obraz jest mocno rozmyty. W przyszłym roku koło sierpnia będzie lepiej. Złapiesz jeszcze Mars, który ładnie widać, Uran i Neptun (jako kropki), i w zasięgu w tym teleskopie masz mnóstwo obiektów z katalogu messiera. Zależy od jasności nieba ile ich zobaczysz, ale będzie co oglądać przez śwęta.

 

Alternatywą jest newton, ale z mobilnością na bakier, bezobsługowość na bakier do przyrody nie za bardzo bo ma wyciąg z boku, a i na klasyczny balkon nie da rady.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie napisać o co chodzi z tą dew shield? Na wielu portalach przewija się opinia, że to must have do reflektora. Czyli skłaniam się do MAK-a jako lepsze wyjście na przyszłość. Proszę jeszcze o propozycję dobrego szkła do planet tak aby wykorzystać możliwości MAK-a. Rozumiem, że latem nie trzeba go w jakiś specjalny sposób przygotowywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Maka BCO 10mm i BCO 6mm (na lepszy seeing, Ksiezyc i będzie tez na gwiazdy podwójne). Zacznij od 10mm BCO, pomimo, ze byc moze w zestawie bedziesz juz miał okular 10mm (ale słaby).

Wybierasz Maka SW czy Bressera? - róznią sie swiatłosiłą.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, marcin75 napisał:

A możecie napisać o co chodzi z tą dew shield? Na wielu portalach przewija się opinia, że to must have do reflektora.

Raczej do refraktora lub katadioptryka (np. Maka)

Zapobiega odblaskom i roszeniu/zaparowywaniu przedniej soczewki.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, marcin75 napisał:

A możecie napisać o co chodzi z tą dew shield?

po naszemu odrośnik. Gładkie powierzchnie mają tendencję do kondensacji pary wodnej. W mieście MAK słabiej rosi więc może nie być potrzebny. A w razie czego zrobisz to z kartonu albo plastikowej teczki na dokumenty. Nie wszystko w astronomii trzeba mieć profesjonalne, metalowe i czernione najczarniejszą farbą na świecie :)

 

Co do okularów - w zwykłym plosslu planety też ładnie wyglądają. MAK nie stawia wielkich wymagań przed okularami

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, marcin75 napisał:

Szczerze to nie wiem:) A co lepsze?

Szczerze to nie wiem ;)

 

Jerden jest troche bardziej planetarny (Bresser f/15) a drugi troche bardziej DSowy (jesli w ogóle mozna to powiedziec o Maku f/12).

 

Ja bym wybrał f/15 (aktualnie mam Maczka Bressera 100mm f/14, oprócz innych) - bo mam chopla na tle małej siwtałosiły i dostrzeganiu małych planetarnych szczególików :D

Z druguiej strony to Maki nie maja stałej swiatłosiły (te popularne) - zalezy ona od tego  jak daleko od tyłu teleskopu wysuniesz okular.

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser tez ma tube metalową (ma tylko plastikowa osłone tyłu) i.. wieksze lustro od tego SW.

 

Co do szukacza - do SW tez chyba teraz dodaja tego samego (podobnego) co do Bressera - RedDota. Którego bardziej polecam poczatkujacym niz szukacz optyczny odwracajacy obraz do góry nogami.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno kupiłem Mak127 na EQ3-2 i generalnie jestem zadowolony, choć pewnie zrobiłbym lepiej kupując EDka 100 SW (ale to inny budżet, zwłaszcza po ostatnich podwyzkach). Balkon o szerokosci 120 cm powinien wciąż być OK na statyw z montażem EQ3-2, ale weź pod uwagę, ze rozstaw nóg takiego statywu (przynajmniej stalowego, nie wiem jak w przypadku alu) to 85 cm. Dobrze by tez było by barierka balkonu nie była wyzsza niż 100 cm. Jak bedzie wyższa być może bedziesz musiał wydłużyc nogi statywu, czyli jeszcze bardziej zwiekszyć ich rozstaw. Zmierzam do tego, ze choc montaż EQ3-2 to fajna sprawa, to jednak na balkon lepszy moze byc azymutalny.

Weż też pod uwagę, że jakies akcesoria będziesz chciał dokupic wmiarę szybko. Ja tez miałem sie zadowolić tym co kupiłem w oryginalnym zestawie, a juz chyba wydałem drugie tyle na akcesoria (no może troche mniej). Jak kupisz wersję z red dotem to pewnie bedziesz musiał dokupić szukacz optyczny, bo sezon na planety sie konczy, a red dotem to jedyne co mogłem znależć to najjaśniejsze planety i Księżyc. Moim zdaniem, szukacz kątowy GSO 8x50 (tzn. ten dający normalny obraz) to najważniejsza rzecz jaką dokupiłem do mojego Maka, oprócz okularu GSO 2" 42mm - to na obserwacje nieba jak zabraknie planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytam

W sklepach są różne tuby (1,25" lub 2"). Są też zestawy (1,25"). Możecie doradzić co wziąć i ewentualnie co dokupić? Montaże z reguły są dostępne. AZ4 ok 750zł, a EQ3-2 ok 1000, który?

https://deltaoptical.pl/s?q=mak+127
https://teleskopy.pl/Maksutowa%20(MAK)-cat-21_35.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcin75 napisał:

Dopytam

W sklepach są różne tuby (1,25" lub 2"). Są też zestawy (1,25")

Tuby są te same, mają tylko inną końcówkę "visualback" na akcesoria 1,25" lub 2". IMHO do maczka 127 wystarczy 1,25". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.