Skocz do zawartości

Apo Germinar 750/9


phacops

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Grzędziel napisał:

Fajny montaż azymutalny z mikroruchami. Podoba mi się. Sam go robiłeś?

To  jest wszystko robota http://www.serwisastro.pl Być może już niedługo Pan Tomasz obwieści jego obecność w ofercie. W każdym razie tuba jest solidna bo i szkło swoje waży. To wymusiło budowę mocnego montażu. Inne szkła są lżejsze. Jak bym miał 600mm pewnie by AZ5 starczyło względnie pokusił bym się o paraliktyka. Z 450 i 375 mogły by być niezłymi zamiennikami quadrupletów. Te obiektywy mają ogromne płaskie pole.

130705892_763771477548674_1944521682737209512_n.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Grzędziel napisał:

To rozumiem, Tomek Piwek to solidna firma!

A ten obiektyw, APO Germinar, zupełnie mi nieznany wygląda na znakomite szkło.

Pan Tomasz co już trochę sprzętów widział mówił o bardzo małych punktowych gwiazdach. Ja co miałem okazję przestrzelić go na głównie  naziemnie to widzę, iż jest ostry i  bez abery... Jest nieznany bo do niedawna to było pioruńsko drogie. Nikt nie kupi szkła za 5 tyś aby go jeszcze konwertować. Właśnie za tyle chodziły do niedawna 750mm. Teraz wraz z ogólnym upadkiem kliszy ceny lecą w dół. Szczególnie mniejsze ogniskowe są warte uwagi, poniżej 200 dolców można już zdobyć 450mm. Waży to już poniżej 1kg czyli możliwa samodzielną zabawę. Apo 50/450  z bardzo dużym płaskim polem bez potrzeby używania korektora. Do tego wyposażone w przesłonę i wewnętrzne gniazdo filtrowe -chyba jest warte aby rozważyć.

 

Zanim podjąłem decyzje aby to zrobić długo przekopywałem się przez neta. Obiektywy średnio czy wielkoformatowe to miała być zapomniała gałęź ATM jeszcze sprzed ery Dobsona. Wynikało to raczej z braku kasy na zachodzie a nie z braku możliwości. Kto miał kasę nie brał taniego obiektywu tylko kupował teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.