Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy - grudzień 2020


simarik

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie jestem na etapie zakupu zestawu komputerowego "biurkowego" m.in do zastosowań astronomicznych (składanie, obróbka astrofoto, itp.).

Straciłem kontakt" z rzeczywistością komputerową ponad 10 lat temu, a ostatni komputer stacjonarny składałem w 2006r., gdzie królowały Celerony i Athlony Dlatego też sprzęt komputerowy,który obecnie posiadam nijak nie odpowiada dzisiejszym standardom sprzętu do obsługi graficznej.

Zwracam się z prośbą do Was o pomoc w wyborze czy skompletowaniu zestawu komputerowego - stacja robocza + monitor. Komputer ma służyć do zastosowań biurowych, obróbki graficznej czy filmowej, raczej nie do gier komputerowych (choć i nie wykluczam tej możliwości).

Czy kupić gdzieś gotowca (byłoby najprościej), czy dać komuś do składania, czy podjąć próbę samodzielnego składania - toż to obecne moje dylematy. 

Budżet to max 3-4 tys zł. (w tym stacja + monitor).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tu speca nie zabraknie, ale... Kiedyś na elektrodzie był taki wątek regularnie kontynuowany. Niestety ktoś się wypalił chyba. Sam lata temu korzystałem i jeszcze później dla brata zakładałem temat, po zamknięciu wątku. Zawsze ktoś  poda propozycje składaka i wszystkie dobrane odpowiednio sprzęty. Jak np. tutaj gdy ostatnio szukałem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie kupuj gotowca. Gotowce to jest zło, w 90% są to komputery nastawione na jeden dobry podzespół (oczywiście wielkimi literami zareklamowany) + kupa złomu której nikt nie chce kupić, dysk który nawet nazwy producenta nie posiada, zapakowane w obudowę typu puszka (bez przewiewu, filtrów kurzu) z zasilaczem który przy pierwszym najmniejszym przecięciu spali ci płytę. Nie musisz tez składać sam (w sensie fizycznie skręcać), bo wiele sklepów oferuje taką usługę przy zakupie podzespołów za darmo lub za niewielkie pieniądze (rzędu 50-100 zł)

na twoim miejscu poszedłbym w coś takiego

https://proline.pl/koszyk/f384bc6a

6 rdzeni (12 logicznych) w i5 10. generacji, 16 gb RAM i płyta na której zostaną 2 sloty na przyszłą rozbudowę, 1 tb przyzwoitego dysku SSD, obudowa z 2 wentylatorami w zestawie i z kompletem filtrów kurzu, przyzwoity zasilacz z dużym zapasem mocy. 
proline posiada usługę złożenia, ale jakoś nie mogę jej wyszukać, najlepiej do nich zadzwonić/napisać i dopytać. Z tego co kojarzę jest za darmo (chyba ze ci się spieszy bo dopłaca się za szybszą realizacje tej usługi)
 

 

 

do tego kup sobie monitor Della z serii ultrasharp (monitory dla grafików to jest koszt 3k za jeden i w górę a te delle to chyba najlepszy stosunek jakości do ceny). Rozmiar i rozdzielczość wedle preferencji i budżetu.
Dell U2719D naginając leciutko budżet kupisz. 
 

komputer będzie cieszył i płynnie chodził przez lata, na zintegrowanej karcie graficznej wszystkie prostsze gry typu cs:go, lol pójdą, wiele nowych tytułów też tylko oczywiscie nie na najwyższych detalach. a jakby ci przyszło do głowy grać w tytuły AAA na ultra, to bez problemu dokupisz sobie kartę graficzną

 

 

Oczywiście wiele funkcji w PS,LR posiada wsparcie dla akceleracji na GPU ale to nie ten budżet żeby iść w te stronę, rozbudować zawsze można a to chyba najlepsza baza jaką możesz kupić. To samo dotyczy montażu filmów 

Edytowane przez janekosa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tex88 napisał:

2x8

W teorii 2x8 będzie działać szybciej ze względu na Dual Channel.

Ja kupowałem w listopadzie kompa i przyznam, że nie zwracałem uwagi już na Dual Channel, bo przy 40GB ramu już mi wszystko jedno po prostu było, wydajność aż tak nie cierpi na tym. PS nawet z dużymi plikami śmiga na max 20% użyciu ramu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, OnlyAfc napisał:

W teorii 2x8 będzie działać szybciej ze względu na Dual Channel.

To nie jest teoria. Oczywiście trudno ocenić jaki jest zysk w codziennym użytkowaniu ale różnice w wydajności w pewnych sytuacjach potrafią być ogromne. 
 

224657F9-C754-4EF4-9A99-9D4B83147894.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to poskładać samemu to zrób to przez konfigurator na morele.net , on nie pozwoli Ci tego "źle" złożyć ale dodam od siebie że to najgorszy z możliwych momentów do

składania/kupna komputera - poczekaj do stycznia-lutego i wtedy to zrób a cenono na pewno będzie do przodu o parę stówek (zwłaszcza na grafice).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, komprez napisał:

konfigurator na morele.net , on nie pozwoli Ci tego "źle" złożyć

 

 

Po pierwsze to sama kompatybilność podzespołów jeszcze nie oznacza że zestaw ma jakikolwiek sens ;) po drugie kiedyś bawiłem się tym konfiguratorem i naprawdę nie działa to dobrze. Nie raz pozwolił mi skonfigurować zestaw którego nie dało by się złożyć. 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

Czyli zdefiniowane mam już dysk SSD minimum 480GB, pamięć Ram 2x 8GB, obudowę i zasilacz. 

Najważniejsza sprawa to teraz procesor. 

Wg minimalnych wymagań dla programu Pixinsight to minimum i5 ale gdyby udało się dopaść i7 to byłoby już super.

6 godzin temu, janekosa napisał:

... Nie musisz tez składać sam (w sensie fizycznie skręcać), bo wiele sklepów oferuje taką usługę przy zakupie podzespołów za darmo lub za niewielkie pieniądze (rzędu 50-100 zł)

na twoim miejscu poszedłbym w coś takiego

https://proline.pl/koszyk/f384bc6a 

proline posiada usługę złożenia, ale jakoś nie mogę jej wyszukać, najlepiej do nich zadzwonić/napisać i dopytać. Z tego co kojarzę jest za darmo (chyba ze ci się spieszy bo dopłaca się za szybszą realizacje tej usługi)

 W koszyku, który podałeś są ceny za złożenie tego zestawu. Ceny od 150 do 350 w zależności od terminu.

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, komprez napisał:

... od siebie że to najgorszy z możliwych momentów do

składania/kupna komputera - poczekaj do stycznia-lutego i wtedy to zrób a cenono na pewno będzie do przodu o parę stówek (zwłaszcza na grafice).

 

 

Rozumiem, że wyższe ceny wynikają teraz z gorącego okresu przedświątecznego. W razie czego nie mam aż takiego ciśnienia zakup mogły poczekać na początek stycznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, simarik napisał:

W koszyku, który podałeś są ceny za złożenie tego zestawu. Ceny od 150 do 350 w zależności od terminu.

o patrz, nawet nie zwróciłem uwagi ;)

 

 

4 minuty temu, simarik napisał:

Wg minimalnych wymagań dla programu Pixinsight to minimum i5 ale gdyby udało się dopaść i7 to byłoby już super.

tylko z którego roku? :P
przykładowo moje i5 6.generacji ma 4 rdzenie i brak hyperthreadingu czyli również 4 rdzenie logiczne. 
i7 ma 4 rdzenie fizyczne i 8 logicznych.

Tutaj w 10. generacji masz już 6/12 w i5, i7 ma ich jeszcze więcej ale nie ma to sensu, przyrost mocy w codziennych zastosowaniach już jest niezauważalny a ceny jak najbardziej.

więc samo "i5 vs i7" to trochę porównanie bez sensu ;)

Edytowane przez janekosa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno modernizowałem komputer i powstało coś takiego :)

Płyta Gigabyte Arous Elite B550

Ryzen 5 3600

Radeon RX550

16gb ram

obecnie jest zwykły dysk SSD Samsung EVO 860, ale na początku przyszłego roku wejdzie jakiś M2

 

Przy obróbce czy statkowaniu wszystko śmiga aż miło.

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za spam, ale jakbys chcial kupic z pewnego zrodla (czyli ode mnie :)) i9-9900k z plyta MSI Tomahawk Z390, plus chlodzenie Thermalright Macho HR-02 to daj znac. Przeszedlem na AMD Ryzen i chce sprzedac stare graty (jesczze maja 11 miesiacy gwarancji). To dobry sprzet, co pewnie potwierdza inni :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie procesora odpowiedź jest prosta - im więcej wątków tym lepiej, wszystkie programy do astro potrafią obsługiwać wielowątkowość i liczba wątków jest głównym kryterium  szybkości obliczeń.
RAM - 16 GB powino być ok. W APP samemu można przydzielać ram - mam przydzielone 15 GB, nigdy nie widziałem żeby faktycznie używał powyżej 8-9GB.
3-4k to jednak trochę skromnie na zestaw z monitorem - przewnęło się tu kilka wątków że każdy widzi inne kolory - no i to właśnie kwestia jakości monitora i kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od czasu do czasu składam jakieś sprzęty, czy to do grafiki, czy do grania i jak na moje :

1. CPU - zawsze najbardziej opłaca się kupować procek najnowszej generacji ze sporą liczbą bajerów, ale bez ciśnienia na GHz. Najnowsza generacja, to najmniejsza ścieżka, najlepsza wydajność mocy obliczeniowej z Wata i najnowsze rozwiązania przyspieszające konkretne operacje wewnątrz CPU. Brałbym jakąś tańszą i5, i7 lub nowego ryzena. Kiedyś byłem przeciwnikiem AMD, ale ich obecne procki są na prawdę ok, w szczególności wydajność-stabilność-cena. Między i5 za 700PLN a i5 za 1400PLN tej samej generacji będzie kilka % zysku realnego przyspieszenia kompa (nie mówię o samym benchmark CPU).

2. Płyta główna - zaczynasz od wybrania chipsetu głównego wspierającego nasz wybrany CPU, te najtańsze zazwyczaj odrzucam, a później to już kwestia portfela i bajerów. Potem płyta. MSI i podobne zazwyczaj odrzucam. Intel, asus, gigabyte i tym podobna półka cenowa. Cena płyty to bajery jak wifi wbudowane i takie tam + plus stabilność wszystkiego. Tańsze płyty to gorsze komponenty które pod wpływem (temperatura * czas) będą coraz bardziej zawodne i zaczną wpływać na stabilność. Warto by płyta posiadała jakieś USB-C ..w przyszłości wszystko tam zmierza.

3. RAM minimum 16G, ale do astro powinno być 32G. Najtańszych rozwiązań nie bierzemy, ale też nie ma co szaleć z jakimiś modelami, bo zysk w wydajność jest bardzo znikomy powyżej tego przeciętnego pułapu. Zawsze parami

4. SSD to akurat bardzo ważna sprawa w astro. Najważniejszy parametr to prędkość zapisu (odczyt zawsze idzie w parze i jest mniej istotny). Obecnie interfejs M.2 a prędkość zapisu kilka  GB/s. Ostatnio wkładałem Samsunga 970 EVO PLUS żyleta !

5. Grafika - jeśli nie potrzebujesz renderować to jak na moje wystarczy wbudowana w CPU. Według mojej wiedzy nie ma oprogramowania astro wykorzystującego CPU procka

6. Obudowa z dużymi wentylatorami - będzie cicha

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, simarik napisał:

dysk SSD minimum 480GB

I koniecznie na M2.

Nie wiem jakiego rodzaju astrofotki masz zamiar obrabiać, ale w wielu dziedzinach możesz potrzebować dodatkowej dużej pojemności dysku na dane - czyli jakiś hdd powiedzmy 2TB. To już pewnie sam ocenisz w praktyce, dysk można dokupić kiedykolwiek.

14 minut temu, wieloch napisał:

W sprawie procesora odpowiedź jest prosta - im więcej wątków tym lepiej, wszystkie programy do astro potrafią obsługiwać wielowątkowość i liczba wątków jest głównym kryterium  szybkości obliczeń.

To jest uproszczenie. Nowsze procesory mają szybsze pojedyncze wątki, więc na ich mniejszej ilości może być szybciej, niż więcej starszych. A jeśli mamy identyczne sprzętowo rdzenie, a różnią się taktowaniem to też będzie różnica. Trzeba po prostu patrzeć na wyniki benchmarków syntetycznych - to da najlepsze rozeznanie, jak się spiszą w programach astro. Można powiedzieć, że duża ilość rdzeni/wątków nie jest w programach astro problemem - bo umieją wykorzystać je wszystkie.

13 minut temu, luzikos napisał:

Brałbym jakąś tańszą i5, i7 lub nowego ryzena. Kiedyś byłem przeciwnikiem AMD, ale ich obecne procki są na prawdę ok, w szczególności wydajność-stabilność-cena.

Obecnie AMD w zastosowaniach "nie growych" jest zauważalnie lepsze od Intela, a nawet z grami radzi sobie bardzo podobnie. Myślę że amd mógłby być tutaj lepszy, ale niestety nie znam za dobrze modeli tej marki żeby coś polecić.

15 minut temu, luzikos napisał:

3. RAM minimum 16G, ale do astro powinno być 32G.

Jeśli nie pracuje się na ogromnych panoramach lub monstrualnej ilości warstw to 16 będzie w sam raz. Sam niedawno przeszedłem na 32 i tak na prawdę tylko w bardzo specyficznych sytuacjach jest to wykorzystywane. Myślę że 2x8 z możliwością dokupienia drugiej pary w przyszłości jest tutaj optimum.

17 minut temu, luzikos napisał:

5. Grafika - jeśli nie potrzebujesz renderować to jak na moje wystarczy wbudowana w CPU. Według mojej wiedzy nie ma oprogramowania astro wykorzystującego CPU procka

GPU wykorzystuje PS, chociaż w moim odczuciu raczej cudów nie ma. Pewnie nie będzie dużej straty. Również Pix używa GPU i z tego co wiem, to całkiem dużo i wydajnie sobie radzi - tutaj może to dać zauważalnego kopa. Ale ponownie, dobry CPU też sobie poradzi, tylko będzie trzeba czasem dłużej poczekać na wynik. Z innych programów stricte astro nie kojarzę nic ze wsparciem gpu.

1 godzinę temu, komprez napisał:

ale dodam od siebie że to najgorszy z możliwych momentów do

składania/kupna komputera - poczekaj do stycznia-lutego i wtedy to zrób a cenono na pewno będzie do przodu o parę stówek (zwłaszcza na grafice).

Karty graficznej teraz nie wolno kupować, ceny są z kosmosu, totalny bezsens. No i 90% modeli są niedostępne, więc nawet nie ma jak popełnić tego błędu :P Na ustabilizowanie rynku kart to trzeba poczekać tak ze 3-4 miesiące minimum wg mnie. Z innymi podzespołami jest dużo lepiej, ale zgadza się, że też niewesoło i drogo.

56 minut temu, simarik napisał:

Rozumiem, że wyższe ceny wynikają teraz z gorącego okresu przedświątecznego. W razie czego nie mam aż takiego ciśnienia zakup mogły poczekać na początek stycznia.

Nie, wyższe ceny wynikają ze zbyt małej podaży i braków magazynowych. Ludzie chcą kupować więcej (bo się nudzą w domu, oraz bo wyszło dużo fajnego sprzętu w tym roku), a produkcja nie nadąża. Najgorzej jest w przypadku kart graficznych, na tym rynku jest totalny paraliż - ludzie zamawiają kilka razy więcej, niż zazwyczaj, fabryki mają problemy technologiczne z wydajnością, a do tego opóźnienia logistyki z covidem - w efekcie nowych kart nie ma, stare się kończą, a ceny idą w górę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdę chwilę to usiądę przed kompem do lektury tego co piszecie i przeanalizuje poszczególne podzespoły.

Po tym to co piszecie mam się nad czym zastanawiać.

Człowiek myślał że i5 jest gorszy od i7 a ten gorszy od i9 itd. A tutaj dochodzą jeszcze rdzenie, wątki, generacje. Dyski HDD, SSD, SSD M2, itp...

Jak się wypada z tematu na dłuższy czas to potem trudno się połapać.

A czasy w tej branży szybko się zmieniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, JaLe napisał:

Nie wiem jak w astro, ale w obróbce wideo co raz większą popularnością cieszy się Apple Mac mini M1.

Początkowo mówiono, że nie będzie wsparcia Pixinsight na ten procesor w najbliższej przyszłości, ale okazało się, że działa.

Polecam ten wątek: https://pixinsight.com/forum/index.php?threads/support-for-new-apple-m1-system-on-chip-processors.15538/page-2#post-94803

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, MateuszW napisał:

Obecnie AMD w zastosowaniach "nie growych" jest zauważalnie lepsze od Intela, a nawet z grami radzi sobie bardzo podobnie. Myślę że amd mógłby być tutaj lepszy, ale niestety nie znam za dobrze modeli tej marki żeby coś polecić.

no to jest po prostu nieprawda ;)
Zacznijmy od tego że intel ma naprawdę przyzwoite iGPU które photoshop czy LR potrafią wykorzystać do akceleracji. 
Wiele programów ma też lepsze optymalizacje pod intela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Jeśli nie pracuje się na ogromnych panoramach lub monstrualnej ilości warstw to 16 będzie w sam raz. Sam niedawno przeszedłem na 32 i tak na prawdę tylko w bardzo specyficznych sytuacjach jest to wykorzystywane. Myślę że 2x8 z możliwością dokupienia drugiej pary w przyszłości jest tutaj optimum.

Przy kalibracji i stakowaniu skryptem WBPP wielu klatek Pix korzysta z każdego dostępnego wątku procesora  i bajtu pamięci. Meneder zadań Windows pokazuje mi w takich momentach użycie ponad 55GB z 64GB dostępnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, simarik napisał:

Jak znajdę chwilę to usiądę przed kompem do lektury tego co piszecie i przeanalizuje poszczególne podzespoły.

najlepiej wejdź sobie na forum tematyczne, tutaj to możesz zgadywać tylko kto z nas ma rację. forumpc.pl polecam, długo tam siedziałem ;) Mają dział "zestawy komputerowe" który w zasadzie wyłącznie takim pytaniom jest poświęcony i naprawdę wybitnych specjalistów od tematu

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.