Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy - grudzień 2020


simarik

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, apolkowski napisał:

Przy kalibracji i stakowaniu skryptem WBPP wielu klatek Pix korzysta z każdego dostępnego wątku procesora  i bajtu pamięci. Meneder zadań Windows pokazuje mi w takich momentach użycie ponad 55GB z 64GB dostępnych.

Ok, to pix jest wyjątkiem w temacie ramu :) 

47 minut temu, janekosa napisał:

no to jest po prostu nieprawda ;)
Zacznijmy od tego że intel ma naprawdę przyzwoite iGPU które photoshop czy LR potrafią wykorzystać do akceleracji. 
Wiele programów ma też lepsze optymalizacje pod intela.

Nie będę się kłócił, pewnie masz tu większą wiedzę. Faktycznie zapomniałem o zintegrowanym gpu, jakoś podświadomie go pomijam, zakładając użycie dedykowanej karty :) Niemniej czy to daje aż taką różnicę właśnie w PSie? Ja na dedykowanej karcie nie odczuwam jakiś cudów. Jest lepiej, ale "bez szału".

Chodzi mi bardziej o to, że AMD poszedł w ostatnim czasie mocno do przodu, rozwinął się i już nie jest drugorzędnym producentem w cieniu intela, tylko na tym samym poziomie. Kwestią szczegółów jest, który konkretnie procek będzie bardziej opłacalny u danego producenta. No i intel w ostatnim czasie osiadł na laurach, klepie odgrzewane kotlety na bazie tego samego projektu. Dopiero 11 generacja będzie czymś nowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

Niemniej czy to daje aż taką różnicę właśnie w PSie?

największą różnicę w PSie daje szybki dysk SSD na scratch. wszystko zależy od tego o jakich efektach rozmawiamy, bo niektóre korzystają z akceleracji a niektóre nie. W tych które korzystają to iGPU daje większy boost niż te 2 dodatkowe rdzenie w AMD. Podobnie jest w Adobe Premiere i w ogóle w pakiecie Adobe.
 

 

9 minut temu, MateuszW napisał:

No i intel w ostatnim czasie osiadł na laurach, klepie odgrzewane kotlety na bazie tego samego projektu

można tak powiedzieć, a można powiedzieć że w pewnym momencie osiągnęli taki poziom, że bez dużego przełomu technologicznego naprawdę trudno jest go istotnie poprawić. Tak czy inaczej nie należy się oczywiście przywiązywać do jednego producenta. Ale jeżeli mówimy o obróbce w PS bez dedykowanego GPU to imho zdecydowanym faworytem jest jednak intel.

 

 

9 minut temu, MateuszW napisał:

pewnie masz tu większą wiedzę.

Nie uzurpuję sobie monopolu na prawdę. Zwracam raczej uwagę że na sprawę trzeba patrzeć całościowo. Syntetyczne testy w których masz najmocniejszy istniejący setup za 30 tysięcy i podmieniasz sam procesor niekoniecznie są miarodajne w każdym przypadku. Podam inny przykład:
Kilka lat temu NVidia zaczęła dość mocno przegrywać z Radeonem we wszystkich benchmarkach, a rzeczywistość wskazywała na coś przeciwnego. Problem w testach był taki, że sterowniki Radeona o wiele mocniej obciążały procesor, więc kiedy podmieniliśmy to najmocniejsze dostępne i7 na częściej używane i3 to ludzie mieli momentami poważne problemy z wydajnością.

Edytowane przez janekosa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

No i 90% modeli są niedostępne, więc nawet nie ma jak popełnić tego błędu :P

Mariusz są dostępne i powiedziałbym że jeśli ktoś celował by w nowego 3060TI to ich ceny powiedziałbym sa nawet aktrakcyjne ;) (2199zł) co do reszty to kwestia "poszukania" bo idzie nawet w tej chwili złożyć sensowny sprzęt w dobrych pieniądzach tylko trzeba wiedzieć co i gdzie zamówić ... ale ja osobiście wstrzymał bym się do lutego ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, komprez napisał:

Mariusz są dostępne i powiedziałbym że jeśli ktoś celował by w nowego 3060TI to ich ceny powiedziałbym sa nawet aktrakcyjne ;) (2199zł)

Gdzie ty znalazłeś 3060ti w normalnej cenie, który jest dostępny? Albo są niedostępne, albo cena +400 zł względem normalnej. Śledzę ten temat dość dokładnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mogę z czystym sumieniem polecić Morele ..konkurencyjne ceny, fajna pomoc techniczna ..no i realna możliwość negocjacji cen :-) Zajmują się też składaniem wszystkiego w całość i oceną czy wszystko ze sobą zagra jak należy. Plus jeszcze taki, że mają sporą sieć swoich punktów, więc możliwy odbiór osobisty bez kosztów przesyłki (o ile covid tego nie zepsuł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luzikos odbioru osobistego już dawno nie ma, jeszcze przed covidem ;) z tymi konkurencyjnymi cenami to bym polemizował, zobacz sobie zestaw który wkleiłem z proline i porównaj ;) 

a co do pomocy technicznej to nie mam za bardzo doświadczeń; pewnie jak w każdej większej firmie zależy na kogo trafisz. Z reklamacją słuchawek  nie mam dobrych doświadczeń. 
co do negocjacji ceny: na zestaw za prawie 9000 zaproponowano mi zniżkę w wysokości..... 32 zł. Serio. Kupiłem w innym sklepie o 450 zł taniej bez żadnej zniżki 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Śpieszę poinformować, że misja stworzenia zestawu komputerowego zakończona pomyślnie. Po wielu medytacjach, szukaniu, szperaniu zakupiłem poszczególne podzespoły i komputer złożyłem sam. 

Dziękuję za cenne wskazówki, informacje i porady.

Stworzony zestaw oparłem na podzespołach sugerowanych przez @janekosa- dzięki. Dodatkowo udało mi się wyrwać monitor używkę nec 27" za rozsądne pieniądze. Cały zestaw wyszedł poniżej zakładanego budżetu.

Pierwsze wrażenie po odpaleniu komputera mega pozytywne. Szybkość działania, ekran. Nareszcie widzę już kolory na astrofotografiach. Teraz już wiem jak wiele traciłem na użytkowaniu budżetowego laptopa do zastosowań graficznych.

Teraz czas na zakupy astrooprogramowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a co myślcie o takim mini pc z chin?

mini pc

w konfiguracji:

16 ram 512ssd

i7 4700 z gtx 1050

za 675$ + opłaty

 

Dla młodej osoby 15-17 lat, obróbka graficzna (tablet) + gierki ?

Czy szukać gołego bez ram i ssd i dobrać swoje?

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym minipc niemal z założenia się po prostu nie nadają do takich zastosowań. montaz to jest długotrwałe maksymalne obciążenie komputera podczas renderu, minipc nie ma szans odprowadzić ciepła, będą duże spadki wydajności nawet jak są dobre podzespoły

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie tu zjedzą ale jeśli gierki nie hardcorowe, to bym poczytał o:

 

https://www.apple.com/pl-edu/shop/buy-mac/mac-mini/czip-apple-m1-z-8‑rdzeniowym-cpu-i-8‑rdzeniowym-gpu-256gb?part=MGNR3ZE/A#

 

Procesor jest super i grafika nieźle działa. Po wyłączeniu starnet nawet PIX chodzi szybko.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł w kierunku AMD Ryzen 9 3900 i najpierw zbudował pudło. Monitor jakiś masz, nazbierasz na lepszy za 3 miesiące czy pół roku.
Rozumiem że połowa budżetu to procek, ale z resztą do 4tysi powinieneś się zmieścić. Dysk ssd m2 512 i sata z  pojemnością. Bez windy, na allegro kupisz licencje za 5zł (no chyba że na firmę bierzesz).

 

Ramu na początek 16 Gb 2x8. Zasilacz rozwojowy z 500-600W, może być choć by AKYGA... płyta która to pociągnie, napęd cd zbędny. Chłodzenie.... pewnie by się przydało coś odpowiedniego do możliwości procka.

To tak ode mnie, a co do gotowców takich jak Dell, to uważam że są bardzo zrównoważenie zbudowane. Tam wszystko jest do siebie dopasowane ale fakt, 10% przepłacasz.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, idziemy w złą stronę, śmigamy w ekstra mega kompa, a tu nie o to chodzi.

Komp ma udźwignąć podstawową grafikę z tableta graficznego hobbystycznie, do tego odpalić gierki moba, chyba dota2, nie koniecznie na full wypas animacjach.

Do tego od czasu do czasu bedzie działał w polu pod 12V, sporadycznie ale jednak jest to wymagane.

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mxer napisał:

Ja bym poszedł w kierunku AMD Ryzen 9 3900 i najpierw zbudował pudło

proponujesz procesor który kosztuje tyle co cały komputer który chce kupić autor tematu..
 

 

11 minut temu, Mxer napisał:

może być choć by AKYGA..

I do tego zasilacz który przy pierwszym przepięciu z sieci spali płytę główną..

Jak nie wiesz nic o temacie to po co wprowadzasz zamęt.

 

 

11 minut temu, Mxer napisał:

Chłodzenie.... pewnie by się przydało coś odpowiedniego

:grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cwic napisał:

Do tego od czasu do czasu bedzie działał w polu pod 12V, sporadycznie ale jednak jest to wymagane.

to jest naprawdę zła droga. W polu też ma być ten montaż? czy potrzebujesz komputera "dla młodego" ale chcesz z tego też obsługiwać guiding?
Jak to drugie - to po prostu kup sobie osobno laptopa ;)

Albo zawsze można po prostu ogarnąć przetwornicę do samochodu. Bo takie "sporadycznie ale to główne wymaganie" to bez sensu. Takie kompromisy nigdy nie kończą się dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm źle to ująłem, nie będzie służył do astro ale w warunkach campingowych zasilany 12V, tutaj muszę się dostosować mimo że mi to nie leży, no i musi to być ta sama jednostka (kluczowa sprawa), która będzie podpinana w 2ch miejscach, dom z sieci 230v i camp z 12v.

Próbuje to wszystko pogodzić za sprawą właśnie mini pc.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego typu minipc są wymyślone do obsługi netflixa i stania pod telewizorem. Ogólnie nie mają żadnych zalet poza tym że są małe :)
Wbrew temu co myślisz o jabłuszkach myślę że macbook air na chipie M1 może być tu najlepszą opcją.
Oczywiście jeżeli wydanie tych 7 tysięcy jest opcją. Te komputery są super wydajne jak na laptopa, a jak popracujesz trochę na macu to zmienisz zdanie na ich temat o 180 stopni. Kto używał ten nie wyobraża sobie powrotu ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie temat nie wypali, po apple nie sięgnę ani kwotowo, ani pr'owo, odrzuca mnie ten sprzęt. Posiadałem tel z tej wspaniałej firmy i nie wymieniałem jak wszyscy na około, po 1-2 latach, okazało się że po tym czasie nie dało się go praktycznie używać. Gdzieś później czytałem że oprogramowanie było celowo spowalniane żeby nowe aktualizacje dźwigać. 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Mxer napisał:

Zasilacz rozwojowy z 500-600W, może być choć by AKYGA.

Zasilacz z czarnej listy - temat zamykam :P

 

16 minut temu, cwic napisał:

ale w warunkach campingowych zasilany 12V,

To nie lepiej jednak laptop? W terenie będzie Ci niewygodnie rozkładać się z monitorem, myszką, klawiaturą itp. Chyba że cały komp obsłuży się z poziomu tabletu graficznego?

PC na 12V to w większości mało wydajne jednostki, choć na siłę coś by się znalazło. Najprościej kupić przetwornicę 230V, wtedy zasilisz wszystko, a kilkanaście % strat nie powinno boleć (komp stacjonarny i tak będzie brał dużo prądu). No i właśnie pytanie o prąd - jeśli to ma iść z aku to PC będzie problemem, bo szybko zje całość. Jak stałe zasilanie z kempingu / agregatu / panelu słonecznego kilkaset watów to ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z agregatu, a docelowo panele.  Myślałem że jednostki zasilane z 12v osiągają już fajne wydajności, przecież laptopy to 19v i dają radę. Chyba będzie się trzeba pogodzić z gorsza wydajnością, albo na razie odpuścić temat. Problem jest to że to nie ja będę głównym użytkownikiem i sprzęt musi być ruchomy z ekranem (ekranami) +21 cali, tego nie zmienię. 

Całość brzmi trochę kosmicznie, ale to chyba dobre forum na takie rozważania :)

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.