Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy - grudzień 2020


simarik

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam ten wątek z zaciekawieniem , bo sam jestem na etapie składania komputera. Aktualnie mam kupione:

 

MSI Z390-A PRO

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z390-a-pro-4142447/

 MSI GTX 1660TI Gaming X 6gb GDDR6

https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660ti-gaming-x-6gb-gddr6-gtx-1660-ti-gaming-x-6g-4144267/

 

Następny ma być procek

I7 9700KF, 3.6Ghz

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-9700kf-3-6ghz-12-mb-box-bx80684i79700kf-5955266/

 

Potem już z górki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

procesorów. od dłuższego czasu jest już socket 1200 i procesory intel 10. gen i7 10700, i5 10400
kupowanie po poprzednich generacjach jest bez sensu żadnego, bo cenowo wcale nie wychodzi lepiej a skok wydajności między generacjami jest jednak zauważalny, lepiej wyposażone płyty, w tym przypadku wsparcie płyty dla kolejnej (nadchodzącej) generacji procesorów prawdopodobnie (tak od kilku generacji jest że płyte wymienia się "co drugą".
W ogóle kupowanie partiami jest bez sensu. Zbierz kasę na całość i wtedy kup, bo zanim uzbierasz całość to twój komputer już będzie przestarzały a tak kupisz wszystko pasujące do siebie najnowsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, janekosa napisał:

procesorów. od dłuższego czasu jest już socket 1200 i procesory intel 10. gen i7 10700, i5 10400
kupowanie po poprzednich generacjach jest bez sensu żadnego, bo cenowo wcale nie wychodzi lepiej a skok wydajności między generacjami jest jednak zauważalny, lepiej wyposażone płyty, w tym przypadku wsparcie płyty dla kolejnej (nadchodzącej) generacji procesorów prawdopodobnie (tak od kilku generacji jest że płyte wymienia się "co drugą".
W ogóle kupowanie partiami jest bez sensu. Zbierz kasę na całość i wtedy kup, bo zanim uzbierasz całość to twój komputer już będzie przestarzały a tak kupisz wszystko pasujące do siebie najnowsze.

Łatwiej przełknąć kupując co kilka tygodni jeden element.  Ja kupiłem swój komputer kilka lat temu gotowy w morele i nadal spisuje się świetnie. Wstawiłem teraz do niego tymczasowo tą nowa kartę 1660Ti w miejsce strixa 950 bo młody chciał grac na ultra detalach i nic mu nie ścina. Nowy komputer składam dla niego, bo mi cały dysk z astrofotkami  grami ze steama zawalił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Sebastianus napisał:

Łatwiej przełknąć kupując co kilka tygodni jeden element.

to jest błędne myślenie. zamiast kupować ten jeden element wpłać to sobie na konto oszczędnościowe. jak się zbierze na wszystkie elementy (a wcześniej i tak nie zaczniesz korzystać ze swojego komputera realnie) to wtedy kupisz całość i okaże się że będzie to lepszy komputer.
 

 

34 minuty temu, Sebastianus napisał:

Wstawiłem teraz do niego tymczasowo tą nowa kartę 1660Ti

karta graficzna jest akurat wyjatkiem, nie ma przeciwskazań żeby kupić ją osobno i potem przełożyć
 

 

34 minuty temu, Sebastianus napisał:

Nowy komputer składam dla niego, bo mi cały dysk z astrofotkami  grami ze steama zawalił. 

to nie prościej kupić drugi dysk? :P

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac mini, do którego podałem link, kosztuje 3400. Jest na 100% szybszy niż cokolwiek na chipach Intela czy AMD za te same pieniądze. Mam kilkuletniego iPhona, który super działa i nie wymaga wymiany. Mój MacBook Pro z 2013 roku wyświetla kolory w paletach nieosiągalnych dla współczesnych budżetowych laptopów. Tyle w kwestii PR. 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cwic napisał:

Z agregatu, a docelowo panele.  Myślałem że jednostki zasilane z 12v osiągają już fajne wydajności, przecież laptopy to 19v i dają radę. Chyba będzie się trzeba pogodzić z gorsza wydajnością, albo na razie odpuścić temat. Problem jest to że to nie ja będę głównym użytkownikiem i sprzęt musi być ruchomy z ekranem (ekranami) +21 cali, tego nie zmienię. 

Całość brzmi trochę kosmicznie, ale to chyba dobre forum na takie rozważania :)

Przy takiej instalacji dołożenie przetwornicy to będzie już symboliczny dodatek :) 

Ogólnie to zasilacze PC wytwarzają właśnie 12V wewnątrz, którymi zasilają komponenty, więc 12V w teorii jest idealne, ale problem to przesłanie powiedzmy 500W cienkim pojedynczym kabelkiem, co wymaga prądu 40A. No i wtedy ten zasilacz zewnętrzny 12V musi być ogromny. Oczywiście są gamingowe laptopy, które przy tych 19V przesyłają duży prąd, ale zwykle są to jednak mniejsze pobory, niż w PC. Ogólnie sensowniejsza jest architektura zasilacza 230 / 12 wewnątrz pc, niż zewnętrzny zasilacz, stąd typowe komputery o większej wydajności raczej nie porzucaja tego schemtau.

Myślę, że jednak na pewno znajdziesz coś ciekawego z 12V, będzie po prostu mniejszy wybór. Ja niestety nie orientuję się w konkretnych modelach tego typu.

 

2 godziny temu, Sebastianus napisał:

MSI GTX 1660TI Gaming X 6gb GDDR6

Jak kupisz teraz kartę to jesteś kozak :) No i bankowo przepłacisz. Niestety, mamy teraz kryzys sprzętu PC.

40 minut temu, apolkowski napisał:

Mac mini, do którego podałem link, kosztuje 3400. Jest na 100% szybszy niż cokolwiek na chipach Intela czy AMD za te same pieniądze. Mam kilkuletniego iPhona, który super działa i nie wymaga wymiany. Mój MacBook Pro z 2013 roku wyświetla kolory w paletach nieosiągalnych dla współczesnych budżetowych laptopów. Tyle w kwestii PR. 

Może i podstawowa wersja tego komputera jest fajna i opłacalna... ale... Dysk 256GB to obecnie żart, zapchasz go w jeden dzień, podobnie jak 8 GB RAM - zrobisz 10 warstw w PSie i padnie. Oczywiście można sobie pamięci rozbudować... ale... cenowy czar pryska - zarówno na RAMie, jak i dysku jest tutaj 3-4 krotna przebitka cenowa - to jest chore. Za powiększenie dysku o 256GB płacisz tyle, ile wart jest dysk 2TB. Ponadto wszystko jest oczywiście niewymienne i niemożliwe do późniejszej rozbudowy. No i nie zapomnijmy, że na Apple nie ma większosci gier, a to ma być jedno z zastosowań komputera.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Może i podstawowa wersja tego komputera jest fajna i opłacalna... ale... Dysk 256GB to obecnie żart, zapchasz go w jeden dzień, podobnie jak 8 GB RAM - zrobisz 10 warstw w PSie i padnie. Oczywiście można sobie pamięci rozbudować... ale... cenowy czar pryska - zarówno na RAMie, jak i dysku jest tutaj 3-4 krotna przebitka cenowa - to jest chore. Za powiększenie dysku o 256GB płacisz tyle, ile wart jest dysk 2TB. Ponadto wszystko jest oczywiście niewymienne i niemożliwe do późniejszej rozbudowy. No i nie zapomnijmy, że na Apple nie ma większosci gier, a to ma być jedno z zastosowań komputera.

ale dysk ssd pod thunderbolt to już wcale nie taki cenowy kosmos ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, janekosa napisał:

ale dysk ssd pod thunderbolt to już wcale nie taki cenowy kosmos ;)

No jest to jakaś proteza... używać dysku zewnętrznego do codziennej pracy. Można go w sumie tutaj przykleić na taśmie na stałe :P Nadal jest to droższe niż dysk m.2 nvme do PC, ale już nie tak absurdalnie.

Gorzej z ramem, tu nic nie zrobisz, pozostaje haracz 1000 zł za +8GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, janekosa napisał:

na konto oszczędnościowe. jak się zbierze na wszystkie elementy 

 

W ten sposób to nigdy się nie zbierze, a nawet ubędzie.

 

11 godzin temu, janekosa napisał:

to nie prościej kupić drugi dysk? :P

Wolałbym żeby nie grzebał i instalował niczego na moim.

 

10 godzin temu, MateuszW napisał:

Jak kupisz teraz kartę to jesteś kozak :) No i bankowo przepłacisz. Niestety, mamy teraz kryzys sprzętu PC.

Kartę kupiłem jeszcze na Mikołaja w promocji w euroagd. Myślałem, że po świętach ceny spadą, a tu guzik. Procesor podrożał stówkę.

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam rozwiązanie z mini PC, będzie to zestaw np taki.

 

Specyfikacja
Pamięć: 2 * gniazda DDR4 ram, maks. 64GB 2666MHz

Przechowywanie:1 * M.2 2280 SATA/NVME/PCIE3.0x4 SSD + 1*2.5 ''SATA

Karta graficzna:Intel UHD Graphics 630 + Nvidia GeForce GTX 1650 4GB GDDR5

Porty wideo: 1 * podwójne wyświetlacze HDMI 4K @ 30Hz + 1 * DP 4K @ 60Hz

Karta sieciowa: seria RTL8XXX Gigabit EthErnet + M.2 2230 2.4G/5G dwuzakresowy AC WiFi/Bluetooth

USB: 4 * USB3.0 + 2 * USB2.0 + USB3.1 type-c

Zasilanie: 19V 120W

 

image.png.a1fc10fb701a1b460d83ac298f7fc041.png

 

Zasialanie 19V 120W, czyli powiedzmy jak w lapkach, a w kamperze / polu będzie hulał pod 12V na takiej ładowarce (tylko standardowo mają 90W, trzeba by poszukać czy są takie z 120W).

image.png.1ff5d2a06b5890448357886726292743.png

 

Zakup koło wiosny, zobaczymy może jeszcze trochę ceny zejdą.

 

Dobry czy zły pomysł?

 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Sebastianus napisał:

Myślałem, że po świętach ceny spadą, a tu guzik. Procesor podrożał stówkę.

Bo te ceny wynikają z problemów w podaży = produkcji i ew logistyce, a nie kwestii świąt czy innych okresów. Najgorzej jest z kartami, nawet używki starych modeli poszły w górę.

20 minut temu, cwic napisał:

Dobry czy zły pomysł?

Ogólnie to jest taki laptop bez ekranu :) Bo procesor jest laptopowy, zasilanie jak piszesz też i grafika zapewne też w wersji mobilnej. Nie mówię że to źle, tylko żeby mieć na uwadze, że odpowiedniki pc o tych samych oznaczeniach są wydajniejsze. Ogólnie wychodzi za niego 3000 zł na czysto, pytanie czy nie dowalą cła i vatu? Wtedy zakup przestaje być moim zdaniem opłacalny. No i pytanie co z gwarancją w chinach, bo akurat komputery to coś, gdzie gwarancja może się przydać. Trochę to ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MateuszW napisał:

Bo to jest laptop w obudowie minipc :) Ma tylko więcej portów USB i jest grubszy niż laptopy.

no wiem, o to mi chodzi. Przy tym nie ma baterii tylko zasilanie jakimś chińskim modułem step-up do którego mam 0 zaufania i obawiałbym się spalenia, brak wyświetlacza a cenowo wcale nie wychodzi jakoś istotnie lepiej niż laptop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm racja, obczaję jak stoją lapki w takiej specyfikacji. W końcu przecież pod lapka też można podpiąć zew urządzenia i ekrany w razie potrzeby używania jako stacja robocza.

 

---------------------

Lapki w podobnych konfiguracjach od 1100 USD. Przy mini PC trzeba doliczyć monitor, więc wychodzi podobnie, ale przy lapku zew. monitor docelowo też trzeba by dokupić.

 

Gwarancja od chinczyka to nie problem, dobrze sobie z tym radzą i robią mniej problemów niż u Nas.

 

 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
21 minut temu, janekosa napisał:

a możesz chociaż zestawić co masz obecnie kupione w jednym miejscu? 

 

 

Jest na górze, ale wklejam jeszcze raz.

MSI Z390-A PRO

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z390-a-pro-4142447/

 MSI GTX 1660TI Gaming X 6gb GDDR6

https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660ti-gaming-x-6gb-gddr6-gtx-1660-ti-gaming-x-6g-4144267/

 

Następny ma być procek

I7 9700KF, 3.6Ghz

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-9700kf-3-6ghz-12-mb-box-bx80684i79700kf-5955266/

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastianus napisał:

Proszę o typy, jak chodzi o dysk na system oraz pamięć ram 32gb i chlodzenie procesora.

A jakiej pojemności szukasz? Wszystko zależy od sposobu użytkowania, jak duże programy czy gry trzymasz.  W moim przypadku 500GB nvme okazał się obecnie zbyt mały na programy, a wiele osób tyle właśnie poleca. Konkretnego modelu ram nie polecę, ale na pewno dobrze wziąć 2x16, żeby zostawić wolne banki do przyszłej rozbudowy. Jeśli chodzi o chłodzenie to pod 8700K stosuję Fortisa 3 - dobry stosunek ceny do wydajności. Tylko zweryfikuj czy się wszystko zmieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MateuszW napisał:

A jakiej pojemności szukasz? Wszystko zależy od sposobu użytkowania, jak duże programy czy gry trzymasz.  W moim przypadku 500GB nvme okazał się obecnie zbyt mały na programy, a wiele osób tyle właśnie poleca. Konkretnego modelu ram nie polecę, ale na pewno dobrze wziąć 2x16, żeby zostawić wolne banki do przyszłej rozbudowy. Jeśli chodzi o chłodzenie to pod 8700K stosuję Fortisa 3 - dobry stosunek ceny do wydajności. Tylko zweryfikuj czy się wszystko zmieści.

 

Tak myślałem, że taki do 500 gb na system i oprogramowanie, a magazyn gier  na drugim dysku talerzowym lub ssd. To ma być komputer do gier.

Tak , pamięć ram 2x16.

Ja ze swoim softem astro zostaje na starym komputerze, bo wszystko śmiga i szkoda mi instalowac wszystko od nowa.

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.