Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy - grudzień 2020


simarik

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Sebastianus napisał:

500 gb na system i oprogramowanie

daj spokój, przy obecnych cenach dysków nie ma sensu kupować tak małych. Szczególnie że liczba portów M.2 się nie rozrośnie.
https://proline.pl/adata-ssd-xpg-sx8200-pro-1tb-m-2-nvme-2280-asx8200pnp-1tt-c-p1329048

Z kolei 32 GB RAM to przesada w drugą stronę. Nie ma sensu. Co innego pod jakiś montaż, wirtualizacja, obróbka, ale żadna gra (poza minecraftem ale to osobna historia) w tej chwili nie wykorzysta więcej niż standardowe 16. I jeszcze przez długi czas raczej tak będzie. 
weź 2x8 i do tego większy dysk, zdecydowanie na tym lepiej wyjdziesz. 2 porty DDR zostaną na rozbudowę chociażby do 48 GB jak sobie wymarzysz. 
Jakie kości? Absolutnie bez znaczenia. Najtańsze jakie znajdziesz o taktowaniu 3000Mhz. Jak żyję nie słyszałem żeby kość ram się zepsuła, a wszystkie mają dożywotnią gwarancje. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, janekosa napisał:

Z kolei 32 GB RAM to przesada w drugą stronę. Nie ma sensu. Co innego pod jakiś montaż, wirtualizacja, obróbka, ale żadna gra (poza minecraftem ale to osobna historia) w tej chwili nie wykorzysta więcej niż standardowe 16. I jeszcze przez długi czas raczej tak będzie. 

Tak, gry nie potrzebują na razie ponad 16, ale są programy choćby pod astro, które to potrafią. Choćby głupi autostakkert potrafi sobie wykorzystać 32GB przy dużym awiku. Oczywiście jak jest mniej dostępne to też sobie radzi, tylko zapewne więcej korzysta z dysku. Podobno PixInsight też połyka tyle ramu ile się mu da. No i PS gdy mamy dużo warstw lub składamy mozaikę, potrafi się mocno rozrosnąć. Tak na prawdę w większości przypadków programy dadzą radę przy tych 16 i nie będzie wielkiej straty wydajności, ale jednak różnica będzie zauważalna. Jednak nie każdy stwarza warunki w których to jest potrzebne.

15 minut temu, Sebastianus napisał:

Ta płyta obsługuje nawet 4000Mhz. Warto ?

Ja bym wziął takie taktowanie, do którego nie trzeba wiele dopłacać :) Różnice w szybkości obliczeń między takimi ramami są, ale to raczej kwestia kilku %, może w jakimś super szczególnym przypadku kilkanaście. Ja mam chyba 3200, bo dopłata była może 30 zł, ale teraz to pewnie staniało jeszcze. Jeśli 4000 jest niewiele tańszy to warto. Ale patrz też na opóźnienia i nie bierz takiego co ma wyższe od średniej bo to też wpływa na szybkość obliczeń.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Sebastianus napisał:

 

Ta płyta obsługuje nawet 4000Mhz. Warto ?

dokładnie to co napisał już Mateusz. Moim zdaniem nie warto, bo patrzę na te ceny. Tam będzie parę % wydajności różnicy i to w zależności od konkretnego przypadku niekoniecznie nawet to. 
różnica w cenie między 2400, 2666, 2800, 3000 jest nieznaczna. jak w tej samej albo podobnej cenie będzie 3200 albo na mega promocji złapiesz 3600 to super. Ale nie warto walczyć o więcej jak ma być istotna różnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opóźnienia to osobny temat :D już nie chciałem w to wchodzić :)

Jak nie chcesz za długo myśleć, weź po prostu te 
https://proline.pl/pamiec-patriot-viper-ddr4-16gb-2x8gb-3000mhz-cl16-pv416g300c6k-p941208

edit:
A widzę że jeszcze pytałeś o chłodzenie procka. Jak zamierzasz go kręcić (a zakładam że tak skoro procek z odblokowanym mnożkiem i płyta Z) to minimum to Fortis 3. Jak chcesz jeszcze minimalnie obniżyć temperatury i mieć ciszej to możesz dołożyć do Thermalright Macho

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W tym tygodniu kończę kompletować sprzęt i pierwszy raz w życiu spróbuje zmontować komputer. O ile montaż podzespołów nie przeraża mnie to , juz sama ilość kabli tak. 

Mam obudowę Corsair 680 Crystal RGB. Na dzień dobry w obudowie jest taka ilość kabli o przedniego panelu, wiatraków, kontrolera rgb , że wymiekam. Do tego jeszcze dojdą przewody od modularnego zasilacza do płyty, procesora , karty, że nie wiem czy dam radę.

Czy ktos miał do czynienia z hubem i kontrolerem RGB CORSAIR? Dwie małe skrzyneczki do których podłączone są wiatraki rgb. Z jednej z nich wychodzi kabel , który mam podłączyć do gniazda na płycie oznaczonego USB. Spoko. Wychodzą z nich też kable SATA power. Gdzie je wpiąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostanę pewnie złoty kilof :))))

Ale może jeszcze PC nie kupione.

 

 

W dniu 20.01.2021 o 11:53, cwic napisał:

Dobry czy zły pomysł?

Zły pomysł. Pare takich Aliexpresowych PC miałem w rekach - popalone tak że nawet CPU nie przetrwało.

Karygodne błędy na płytach głównych które powodują że to może jest zaprojektowane do pracy 8h/5dni, ale nie dla nas gdzie mamy nieco cięższe warunki .

Przyznam się że mam sporo różnych Dell'i Precision, Optiplexy czy Vostro (nawet mały DELL FX na Atomie 4 rdzeniowym który jedzie już 11 rok)  i niektóre działają ze stacją bolidową czy ALL SKY od paru lat ciągle.

Przepraszam ale nie wiem jaki jest docelowo Budżet (czy to się nie zmieniło) - popatrz na Laptopa Lenovo Legion 5 są wersje z Intelem i AMD. Cena z 8 rdzeniowym AMD 4800H 16Gb RAM 500Gb DYSK to bez windowsa ok 3800 i ma zaletę w miarę dobry jak na laptopy budżetowe wyświetlacz.

Bateria w tym trzyma 6 godzin w wersji z powiększoną baterią.

Jest też nowsza wersja Lenovo Legion 7 ale to już dużo droższe.

 

PS:

Edit

Rzuć okiem na to zestawienie - może coś .:
https://www.x-kom.pl/szukaj?sort_by=price_asc&f[22][277]=1&f[22][159805]=1&f[32][72378]=1&f[174][103138]=1&f[174][103139]=1&f[58][from]=1&f[58][to]=32&q=Lenovo Legion 5

Edytowane przez ax
Dodałem linka do różnych wariantów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebastianus napisał:

W tym tygodniu kończę kompletować sprzęt i pierwszy raz w życiu spróbuje zmontować komputer. O ile montaż podzespołów nie przeraża mnie to , juz sama ilość kabli tak. 

Mam obudowę Corsair 680 Crystal RGB. Na dzień dobry w obudowie jest taka ilość kabli o przedniego panelu, wiatraków, kontrolera rgb , że wymiekam. Do tego jeszcze dojdą przewody od modularnego zasilacza do płyty, procesora , karty, że nie wiem czy dam radę.

Czy ktos miał do czynienia z hubem i kontrolerem RGB CORSAIR? Dwie małe skrzyneczki do których podłączone są wiatraki rgb. Z jednej z nich wychodzi kabel , który mam podłączyć do gniazda na płycie oznaczonego USB. Spoko. Wychodzą z nich też kable SATA power. Gdzie je wpiąć?

Z zasilacza masz wyprowadzoną takową wiązkę, to właśnie złącze zasilania SATA:Amazon.com: StarTech - PYO4SATA .com 15.7-Inch (400mm) SATA Power Splitter  Adapter Cable - M/F - 4x Serial ATA Power Cable Splitter (PYO4SATA) Black:  Home Audio & Theater

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sebastianus napisał:

W tym tygodniu kończę kompletować sprzęt i pierwszy raz w życiu spróbuje zmontować komputer. O ile montaż podzespołów nie przeraża mnie to , juz sama ilość kabli tak. 

Mam obudowę Corsair 680 Crystal RGB. Na dzień dobry w obudowie jest taka ilość kabli o przedniego panelu, wiatraków, kontrolera rgb , że wymiekam. Do tego jeszcze dojdą przewody od modularnego zasilacza do płyty, procesora , karty, że nie wiem czy dam radę.

Czy ktos miał do czynienia z hubem i kontrolerem RGB CORSAIR? Dwie małe skrzyneczki do których podłączone są wiatraki rgb. Z jednej z nich wychodzi kabel , który mam podłączyć do gniazda na płycie oznaczonego USB. Spoko. Wychodzą z nich też kable SATA power. Gdzie je wpiąć?

Spokojnie, jak się temu trochę przyglądniesz to wyjdzie, że to jest tak na prawdę mega proste :) Większość podzespołów ma jakieś złącze zasilające i jakieś sygnałowe. W tym przypadku zasilanie jest właśnie z kabla zasilającego sata (czyli analogicznie jak dyski)

A do kabli z przedniego panelu otwórz instrukcję od płyty i będziesz miał pokazane, gdzie jest jakie złącze.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, krzysztof1594 napisał:

Tylko taktowanie, czy popracowałeś też z opóźnieniami?

W biosie MSI w ustawieniach ramu miałem (auto) i wybrał 2133mhz, a że mam ram 3200mhz z listy obsługiwanych wybrałem taki. Nic sam nie wklepywałem tylko wybrałem możliwe i obsługiwane częstotliwości.

 

Taka konfiguracja:

MSI Z390 a pro

Intel I7 9700KF

Samsung EVOPLus M2 1TB

HyperX Predator 3200MHX, CL16, 32 GB

MSI GTX 1660 Ti 6GB

Corsair Crystal 680x RGB

Corsair 750w I

Silentium Fortis 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Sebastianus napisał:

W biosie MSI w ustawieniach ramu miałem (auto) i wybrał 2133mhz, a że mam ram 3200mhz z listy obsługiwanych wybrałem taki. Nic sam nie wklepywałem tylko wybrałem możliwe i obsługiwane częstotliwości.

 

Taka konfiguracja:

MSI Z390 a pro

Intel I7 9700KF

Samsung EVOPLus M2 1TB

HyperX Predator 3200MHX, CL16, 32 GB

MSI GTX 1660 Ti 6GB

Corsair Crystal 680x RGB

Corsair 750w I

Silentium Fortis 3

Okej! Napisałeś o overclockingu i myślałem, że go przeprowadzałeś :D Bardzo udany zestaw, procesor z odblokowanym mnożnikiem daje spory zapas, no i i7 przy obróbce zdjęć powinna też całkiem przyjemnie się spisywać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.