Skocz do zawartości

Renowacja mosiężnego teleskopu.


kompas

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadając od zawsze ( czyli tak od 50lat ) część okularową z półtora krotnym odwracaczem obrazu i okularem Hugensa 40 mm, postanowiłem dać jej drugie życie. W tym celu kupiłem teleskop „ Astar” 50x600 na połamanym statywie za 35zł, w celu pozyskania obiektywu.

Zakupiłem też metr mosiężnej rury 60mm za równe 100zł ( potrzebne było 70 cm ) oraz teleskop „ Optisan Star” 60x700 AZ-2 w stanie nieomal sklepowym w celu pozyskania drewnianego statywu za 140zł.

Widły tego montażu były bez tego pręta deklinacji, co mnie bardzo ucieszyło ponieważ jest on zupełnie zbędny.

 

Efekt wygląda tak: powiększenie 22,5x biorąc pod uwagę ogniskową wypadkową , czyli 900mm

Zgadzałoby się to mniej więcej ze źrenicą wyjściową około 2,2mm, którą zmierzyłem. Wolałbym co prawda obiektyw 50x800, ale i z tym obraz jest bardzo dobry. Służyć ma on w zasadzie jako vintage :icon_smile: , ale też jako jak najbardziej użyteczna luneta.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bezel napisał:

Fajnie wyszło :D Aż takie pytanie mnie naszło, jaka jest różnica pomiędzy mosiężnym a aluminiowym (?, mam tu na myśli taką synte, a w zasadzie materiał z którego jest wykonana) teleskopem? Oprócz wagi oczywiście.

Różnicy nie ma żadnej poza wyglądem dawniej takie lunety robiono z mosiądzy i stąd rura jest mosiężna

na

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bezel napisał:

Fajnie wyszło :D Aż takie pytanie mnie naszło, jaka jest różnica pomiędzy mosiężnym a aluminiowym (?, mam tu na myśli taką synte, a w zasadzie materiał z którego jest wykonana) teleskopem? Oprócz wagi oczywiście.

Przede wszystkim cena :) Mosiądz jest (dziś) tak ze cztery razy droższy od aluminium, ale za to fajnie wygląda.

Kiedyś robili takie rzeczy z mosiądzu, bo łatwo się go obrabia, a nie znali jeszcze aluminium (na przemysłową skalę zaczęto je wytwarzać pod koniec XIX wieku, ale tak naprawdę dopiero po II wojnie światowej stało się powszechne).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.