Skocz do zawartości
  • 0

Problem z Ethosem 21mm


SzamanWS

Pytanie

Cześć

Słowem wstępu:

Mam 16" Taurusa F. 4,5, do niego dokupiłem Ethosa 21mm. Gdy pierwszy raz przez niego spojrzałem, zachwyciłem się jakością obrazu. Gwiazdy ostre prawie po same końce, dopiero na samym skraju pola widzenia okularu pojawiała się mała koma.

Kilka miesięcy temu na jednym ze zlotów, zauważyłem, że koma jest dużo większa i zaczyna przeszkadzać. Myśląc, że to może kolimacja teleskopu, wrzuciłem okular do newtona Łukasza Sujki i było bardzo podobnie. Nawet po zastosowaniu korektora komy efekt nieznacznie zmalał, ale dalej nie było to, co kiedyś.

Okular na zimowych obserwacjach zaparował od środka, rozkręciłem go więc na dwie części i rozgrzałem suszarką, pomogło, od tamtego momentu przestał parować, ale pojawił się problem komy.

Być może soczewki poruszyły się w obudowie?

Teraz pytanie, co zrobić? Jak wrócić do poprzednich powalających widoków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
Godzinę temu, Marcin_G napisał:

No ale gwint w aluminium nie będzie sam z siebie szczelny, nawet jeśli Al i David Naglerowie przy dźwiękach Bacha skręcają okular klęcząc podczas pełni Księżyca przy grobie pana Galileusza.

Naglerowie tak skręcają te okulary jak Maryla Rodowicz śpiewa na żywo. Przecież to na Taiwanie składają wg specyfikacji TV, przynajmniej część asortymentu. Na niektórych jest napis "Japan".

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak rozkręciłeś to normalne, że okular rozkolimował się. Kolimacja takiego okularu jest o tyle trudna, że znajduje się wewnątrz bardzo wiele elementów, które muszą być skolimowane względem siebie.

Do tego typu kolimacji trzeba mieć specjalny sprzęt - to po pierwsze. Po drugie, sam ponowny demontaż i montaż musi odbyć się w bezpyłowej komorze po to, aby po skręceniu

wszystkiego razem i kolimacji nie było we wnętrzu okularu różnych farfocli. 

Następnym razem, jak okular zaparuje, to należy mechanicznie nic z nim nie robić i po prostu zostawić w ciepłym pomieszczeniu aż wyschnie. Nie należy obawiać się zabrudzeń wewnątrz soczewek, jest

to mało prawdopodobne. 

 

Wracając do tematu: zapytaj się w Polsce w którymś ze sklepów o kolimację okularu, jak np. Delta Optical czy Teleskopy.pl. Może mają zaplecze serwisowe lub kontakt do kogoś, kto profesjonalnie zajmuje się optyką

i zrobi kolimację zgodnie ze sztuką.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie znam anatomii tego okularu, ale po rozkręceniu jest największe prawdopodobieństwo, że ruszyła się któraś z soczewek "na łączeniu"

Myślę, że mógłbym spróbować z nim powalczyć. Gorzej zapewne nie będzie...... To i owo już się w życiu kolimowało......

@SzamanWS daleko do mnie nie masz......

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomchm napisał:

Jak rozkręciłeś to normalne, że okular rozkolimował się.

Wcale nie jest normalne.

Grupy optyczne w tulei okularu są blokowane pierścieniami. Czasami jeden pierścień blokuje jedną grupę, czasami jest stack typu grupa-tuleja-grupa-pierścień. Rozkręcenie okularu "na pół" nigdy nie może spowodować poluzowania optyki, przynajmniej w okularach klasy TV, ES, Vixen, Pentax, Nikon. W tanich chińskich markach typu "huy ping pong" może być różnie :)

Obstawiam, że fabrycznie coś nie było dobrze dokręcone, okular doznał wstrząsu i to wystarczy, by ciężka grupa ruszyła się o 0,1-0,2 mm. A przy polu 100* to jest już mocno off-axis.

Ma ktoś przekrój przez takiego Ethosa?

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie widziałem schematu 21mm, ale są przekroje 13tki:

Explore Scientific 14mm Ethos 13mm English (svenwienstein.de)

Są fotki rozebranej 8ki:

2710709-subassembly.JPG (640×480) (cloudynights.com)

2710723-Center assembly.JPG (640×480) (cloudynights.com)

Może przy dokręcaniu tulejki z "częścią barlowową" dociągnęła się nakrętka, mocującą tą grubą soczewką wklęsło-wypukłą. Albo ogólnie zamocno go skręciłeś - soczewki są za mocno ściśnięte i wyłazi koma/astygmatyzm/cokolwiek. Ma być skręcone tylko tyle żeby soczewki nie grzechotały.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gdy był gorący czuć było jak przesuwa się jedna z soczewek, być może soczewki źle się spasowały po wystygnięciu. Okular można bardzo łatwo rozkręcić w połowie, na jednym z wyjazdów dawał tarczowe gwiazdki okazało się że gdzieś międzyczasie musiał się gwint poluzować i okular był lekko rozkręcony. Dlatego uznałem że nic mu nie będzie jak go otworzę. 

 

Po rozkręceniu: 

IMG_6352.thumb.jpg.d455f7e4b5a9cc9fa9d983ce5b82d8ff.jpg

 

IMG_6353.jpg

IMG_6351.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@SzamanWS  ta górna część okularu ma stopień na którym opiera się dolna część okularu, po skręceniu? 

Czy po rozkręceniu, przy delikatnym potrząśnięciu słychać w którejś z części grzechotanie?

 

e21.jpg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Wcale nie jest normalne.

Grupy optyczne w tulei okularu są blokowane pierścieniami. Czasami jeden pierścień blokuje jedną grupę, czasami jest stack typu grupa-tuleja-grupa-pierścień. Rozkręcenie okularu "na pół" nigdy nie może spowodować poluzowania optyki, przynajmniej w okularach klasy TV, ES, Vixen, Pentax, Nikon. W tanich chińskich markach typu "huy ping pong" może być różnie :)

Obstawiam, że fabrycznie coś nie było dobrze dokręcone, okular doznał wstrząsu i to wystarczy, by ciężka grupa ruszyła się o 0,1-0,2 mm. A przy polu 100* to jest już mocno off-axis.

Ma ktoś przekrój przez takiego Ethosa?

 

Fabrycznie coś niedokręcone? W Tele Vue?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Według mnie Twoje rozkręcenie nic tutaj nie popsuło w samej korekcji okularu. No oprócz estetyki samej ,bo trudno Ci będzie go teraz złożyć zupełnie "bezpyłowo" - choć same pyłki kurzu niekoniecznie muszą być widoczne po skręceniu dla prowadzącego obserwacje. Może być więc wszystko jeszcze idealnie jak na początku. .. Moim zdaniem to kupiłeś sztukę w której któryś z elementów nie był poprawnie dokręcony.  Był tam gdzieś luz, któryś z elementów się przemieścił a Ty błędnie winisz siebie. Rozebranie i wyjęcie soczewek a rozkręcenie całych modułów to zupełnie dwie inne rzeczy. Tak jak pisze Marcin_G elementy okularu są blokowane przykręcanymi pierścieniami i w Twoim przypadku nic tam nie powinno się poruszyć co ukazują Twoje zdjęcia - połączenie modułów pięknie zabezpieczone pierścieniami .

Ja bym takiego delikwenta w z wyczuciem i z różnych stron opukał o ten stolik na którym go fotografowałeś -nawet tak rozdzielonego. Może , któryś element wykaże luźne mocowanie.  Suwmiarke masz?... Można poluzować nieco pierścienie, do których masz dostęp i wtedy również próbować postukać nim trzymając go prostopadle do powierzchni. dokręcić pierścienie z umiarem - nie mogą ściskać elementów zbyt mocno.... I w ten sposób bym się z nim zabawił.... Tam nie ma mowy o jakiejś kolimacji. Jest to wyłącznie kwestia wskoczenia elementu na swoje miejsce...

Tak się zastanawiam czy podczas dokręcania górna powierzchnia dolnego segmentu nie styka się z pierścieniem dociskowym elementu optycznego widocznego w górnym segmencie okularu. Nie powinna,ale dla pewności można poluzować nieco ten pierścień. Chodzi o to,ze gdyby jednak te powierzchnie się stykały  to zbyt mocno skręcając okular górna powierzchnia dolnego segmentu mogła wprost dokręcać ten pierścień i doprowadzić do ucisku widocznej soczewki ........... 

Reasumując. Poluzować dostępne pierścienie, opukać, z wyczuciem do zlikwidowania luzów ale nie mocno dokręcić je ponownie.  Testować sobie przy delikatnie poluzowanych pierścieniach. Po opukaniu sprawdzić czy jest poprawa. Może będzie trzeba kilka razy powtórzyć ale tu tkwi rozwiązanie problemu  a nie w żadnej tam kolimacji.... 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powierzchnię o których piszę doskonale zobrazował bartolini..... Też o tym pomyślał..... Tam może być rozwiązanie. Poluzować ,opukać, skręcić z umiarem i sprawdzać efekty. Zaznaczyć trzeba,że oznaczone powierzchnie nie powinny absolutnie się ze sobą stykać. Dokręcenie powinno być zablokowane stykiem  zewnętrznych ścian obudowy okularu.  

 

 

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, tomchm napisał:

Też nie bardzo chce mi się wierzyć w to, że TeleVue czegoś nie dokręciło. Przecież okular przed odkręceniem dawał piękne obrazy. 

Problemy pojawiły się po rozkręceniu i ponownym skręceniu okularu. 

No nie do końca, kolejność była taka: ładne obrazy --> gorsze obrazy--> rozkręcenie --> duża koma.

Przejście z ładnych obrazów do gorszych obrazów to wewnętrzny problem z okularem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Teraz, tomchm napisał:

Jeśli tak, no to już mogło wcześniej być coś delikatnie poluzowane, a rozkręcenie pogorszyło sprawę do końca.

To właśnie obstawiam. Ale dopóki nie dostanę okularu (dwóch pół-okularów) do ręki to wróżenie z fusów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Wady fabryczne w TV są mało prawdopodobne ale nic nie jest niemożliwe. 

Z takim okularem nie warto się bawić w żadne pukanie o stolik, tylko od razu wysyłać na serwis. 

To nie chiński plastik za 200 300 czy 800 zł tylko jednak dobrą kasę, wiec lepiej wysłać niż kombinować i ryzykować. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zgadzam się z kolegą @Pathfinder. Dla mnie okular TV Ethos jest niczym w świecie motoryzacji nowy Mercedes 600S. 

Jak nie znam się, to nie ryzykuję chałupniczych prób napraw, bo raczej nie naprawię, a tylko pogorszę sprawę.

 

W tej chwili wszystko to, co piszemy, to gdybanie/zgadywanie. Żaden dobry fachowiec na odległość w takich sprawach nie będzie

stawiał diagnozy. Okular należałoby wysłać do kogoś, kto ma duże doświadczenie w naprawach tego typu sprzętu optycznego

i dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym, aby od razu zweryfikować efekty swoich działań.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Popiszę do kilku sklepów może ktoś z odpowiednim sprzętem i wiedzą się znajdzie. Osobiście obawiam się trochę luzowania pierścieni, wole oddać to profesjonaliście. 

 

1 hour ago, bartolini said:

@SzamanWS  ta górna część okularu ma stopień na którym opiera się dolna część okularu, po skręceniu? 

Czy po rozkręceniu, przy delikatnym potrząśnięciu słychać w którejś z części grzechotanie?

 

e21.jpg

Te powierzchnie się nie stykają, nie słychać w okularze żadnych grzechotań i puknięć. Ta plamka na obręczy to kawałeczek kurzu nie wycięcie. 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Pathfinder napisał:

 

Wady fabryczne w TV są mało prawdopodobne ale nic nie jest niemożliwe. 

Z takim okularem nie warto się bawić w żadne pukanie o stolik, tylko od razu wysyłać na serwis. 

To nie chiński plastik za 200 300 czy 800 zł tylko jednak dobrą kasę, wiec lepiej wysłać niż kombinować i ryzykować. 

Otóż to. Wysyłałbym do TV.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Pathfinder napisał:

Dobry wybór,

w ostateczności pozostanie wysyłka do US. 

TV z tego co wiem ma dożywotnią gwarancję więc najpewniej pozostanie tylko pokryć koszta wysyłki.

W każdym razie daj znać o finale sprawy.

Pozdrówki 

 

Panie w USA rozbierają te ethosy na potęgę :)

Inside Ethos - Eyepieces - Cloudy Nights

TV nawet wrzuca do pudełka taki świstek:

post-20500-14071879361351_thumb.jpg.c2dd9fe3a5132bf96d698b02ecfea6a5.jpg

 

Raczej by go skasowali z usługę. Ale pewnie nie jest nic do wymiany więc raczej symbolicznie.

 

Pamiętam kiedyś mieliśmy jednego z pierwszych ethosów 13 w Polsce. Po nocy z dużą wilgotnością, w środku pojawiły się kropelki wody. Ale po kilku godzinach w pomieszczeniu okular wysechł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minute ago, bartolini said:

Panie w USA rozbierają te ethosy na potęgę :)

Inside Ethos - Eyepieces - Cloudy Nights

TV nawet wrzuca do pudełka taki świstek:

post-20500-14071879361351_thumb.jpg.c2dd9fe3a5132bf96d698b02ecfea6a5.jpg

 

Raczej by go skasowali z usługę. Ale pewnie nie jest nic do wymiany więc raczej symbolicznie.

 

Pamiętam kiedyś mieliśmy jednego z pierwszych ethosów 13 w Polsce. Po nocy z dużą wilgotnością, w środku pojawiły się kropelki wody. Ale po kilku godzinach w pomieszczeniu okular wysechł.

 

Piszą chrome barrel więc nie ten element odkręciłem. W USA to widzę że nawet pojedyncze soczewki wyjmują. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tej 13tce o której pisałem pod soczewką oczną wisiała wielgachna kropla wody. Ale okular leżał bez pokrywek, w otwartej walizce, na stoliku, przez kilka godzin.

Także Televue trzeba trzymać po kieszeniach albo w zamykanej walizce.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.