Skocz do zawartości

Nie kolejna Wielka Galaktyka Andromedy


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, karp_killer napisał:

ale ile z tego czerwonego to śmietnik naszej galaktyki, a ile obrzeża Andromedy

 

Dobre pytanie - po to własnie załączyłem samo Ha - każdy sam może ocenić co jest od Andromedy, co śmieć i a co realny sygnał. Niestety przy tak szerokim polu gwiazdy wprowadzają poważne artefakty artefakty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, .zombi. napisał:

W internecie można znaleźć kilka rożnych podejść do tematu ale ciężko tu o jakieś prace referencyjne w tak szerokim polu. 

 

Bardziej czerwono wokół Andromedy widziałem tylko dwa razy w życiu - u Rogelio Bernala Andreo, którego kiedyś Jesion tutaj wrzucał i na pewnym koszmarku z APOD'a ;) 

Twoje jest zdecydowanie najlepiej wyważone, nie katuje wzroku nadmierną czerwienią i M31 nie wygląda jak naklejka z chipsów dolepiona do tła ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, .zombi. napisał:

Coś więcej niż tylko M31, cegiełka w dorobku astrofotografii amatorskiej ;) 

 

 

Z kamerką za grubo ponad 16 klocków :Boink:

 

Niemniej fotografia przesztos. Tylko nie wiem czy nie za ostro ta Andromeda. Mocno wychodzi z tła. Prawie jak 3D. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, wspaniałe zdjęcie. Ten Twój setup do szerokich pól wymiata.

:like:

11 godzin temu, karp_killer napisał:

Super, ale ile z tego czerwonego to śmietnik naszej galaktyki, a ile obrzeża Andromedy? 

Twierdzę, że wszystko, co czerwone na tym zdjęciu to pyły naszej galaktyki.

Obszary wodorowe, gwiazdotwórcze nie występują poza dyskiem galaktycznym, czyli w międzygalaktycznej przestrzeni.

Może ktoś ma inne zdanie i umie uzasadnić? Bardzo ciekawy temat do dyskusji.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Przemek, wspaniałe zdjęcie. Ten Twój setup do szerokich pól wymiata.

:like:

Twierdzę, że wszystko, co czerwone na tym zdjęciu to pyły naszej galaktyki.

Obszary wodorowe, gwiazdotwórcze nie występują poza dyskiem galaktycznym, czyli w międzygalaktycznej przestrzeni.

Może ktoś ma inne zdanie i umie uzasadnić? Bardzo ciekawy temat do dyskusji.

 

Czy to nie byłyby w każdym przypadku mgławice emisyjne, czyli ich świecenie wymagałoby wzbudzenia przez okoliczne gwiazdy? Wtedy teoretycznie wodór mógłby siedzieć w przestrzeni międzygalaktycznej, ale nie byłby widoczny. Dobrze rozumuję? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karp_killer napisał:

Czy to nie byłyby w każdym przypadku mgławice emisyjne, czyli ich świecenie wymagałoby wzbudzenia przez okoliczne gwiazdy? Wtedy teoretycznie wodór mógłby siedzieć w przestrzeni międzygalaktycznej, ale nie byłby widoczny. Dobrze rozumuję? 

 

Nawet jest go tam całkiem sporo :) Kilka lat temu było fajne badanie, które nieźle wpisuje się w ten wątek.

 

Korzystając z teleskopu Green Bank, należącego do National Science Foundation, astronomowie wykryli nigdy wcześniej nie widzianą grupę obłoków wodoru rozrzuconych między dwiema pobliskimi galaktykami, Andromedą (M31) i Trójkątem (M33), każdy mniej więcej tak masywny jak galaktyka karłowata.

 

Cały tekst (angielski) -https://scitechdaily.com/astronomers-discover-hydrogen-clouds-between-nearby-galaxies-andromeda-and-triangulum/

 

wodór.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, apolkowski napisał:

Ciekawie to wygląda. Myślałem, że w wersji HaLRGB będzie bardziej widać "czerwone landrynki" w koronie Andromedy, ale tu wersja z wodorem i bez prawie się pod tym względem nie różnią.

 

Owszem ludzie dodają Ha do M31 ale nie jest to tak proste jak przykładowo w przypadku M33 i moim zdaniem powinno się to robić przy skali umożliwiającej odróżnienie mgławic od gwiazd i gromad. W tym przypadku nie było takiej możliwości a nie chciałem dodawać "landrynek" w ciemno i mimo kreatywnej obróbki starałem się nie tworzyć fikcji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Tayson napisał:

 

No ja nadal czekam na zakończenie projektu - powiem szczerze że spodziewałem się że skończysz pierwszy ;) 

 

20 godzin temu, Tayson napisał:

wodór to baader czy chroma/astrodon?

 

Baader Ultra-Narrowband 3.5nm

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 godzin temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Z kamerką za grubo ponad 16 klocków :Boink:

 

Myślę że wiem co masz na myśli bo na początku mojej kariery astrofoto targały mną podobne uczucia, teraz jedynie "zazdraszczam" kolegom ciemnego nieba nawet tego polskiego. Poza tym myślę że to co tu robimy pasuje do PWN-owskiej definicji słowa amator:

 

amator

1. «osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności»
2. «osoba lubiąca coś»
3. «osoba wykonująca coś bez fachowego przygotowania»
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.