Skocz do zawartości

Mały Newton do obserwacji w IR


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

O, to już za duże chyba, za ładne, bałbym się popsuć, a ja taki właśnie do zepsucia trochę potrzebuję, do eksperymentu :) Ale będę pamiętał, jeśli się eksperyment powiedzie... co znając mnie pewnie się okaże dopiero za pół roku :P

 

 

Eksperyment? Pisz mi tu zaraz co planujesz, uwielbiam eksperymenty :)

Podejrzewam, że kombinujesz coś w kierunku podczerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

Eksperyment? Pisz mi tu zaraz co planujesz, uwielbiam eksperymenty :)

Podejrzewam, że kombinujesz coś w kierunku podczerwieni.

 

No tak, ale nie chcę nie wiadomo na co się nakręcać, bo u mnie w domu to już jest 10 zaczętych i niedokończonych eksperymentów :) Przede wszystkim spróbuję wsadzić kamerkę mini zamiast lusterka wtórnego :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Mam komplet luster z takiej tubki. Leża i raczej się nie zanosi żebym z tym coś robił.

 

Niestety, aż takim kozakiem to nie jestem :P

Ja nawet wiertarki porządnej w domu nie mam. Trzeba by celę zrobić, tubę, pająk - no, co tu dużo gadać, dość mam bez tego zabawy :P

 

@dobrychemik Może wystarczy dołożyć kartonowy "odrośnik" a kamerkę jakoś tak po partyzancku na kawałku płaskownika? No, będę patrzył :P Najważniejsze, żeby porównać układ czysto lustrzany do soczewek w paśmie 850nm+

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że da radę to załatwić bez jakiejś większej demolki - można rozkręcić pająka i zamiast mocowania lustra wtórnego przykręcić np. kawałek rurki PCV o odpowiedniej średnicy, w przypadku newtona 114/500 nawet nie będzie musiała być jakaś strasznie długa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zainteresowaniem śledzę działania @Behlur_Olderys dotyczące podczerwieni.

Podzielam jego nadzieję co do użycia "optyki odbiciowej" do astrofoto w bliskiej podczerwieni.

Nasze standardowe lustra może nie są superoptymalne w tym zakresie, ale wg mnie jest bardzo dobrze.

Na przykład na stronach Edmund Optics jest wykres pokazujący, że dla standardowych aluminiowych powłok dla 1 um jest ponad 85 % sprawności, a dalej jest tylko lepiej.

Wg mnie o wiele większe straty względem zakresu widzialnego będą na ogólnodostępnych detektorach.

Mi chodzi po głowie popróbować z ASI 462, która na 1 um ma 40 % czułości, ale za to już w "trybie mono".

 

Sorry @Behlur_Olderys za zakłócanie Twojego wątku, ale mój post jest w nawiązaniu do komentarza @trouvere na temat obiektywów.

Może pasowałoby założyć jakiś wątek dla podczerwieni i tam pozbierać wypowiedzi w tym temacie.

 

mirror_reflectance.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

Może pasowałoby założyć jakiś wątek dla podczerwieni

Jakbym mógł to bym założył cały dział forum w tym temacie :)

To jest optyka, detekcja, obiekty, infrared light pollution, problemy z dynamiką obrazów, filtry - sporo tematów którym zwiastuję ciekawą przyszłość, w świetle pojawiania się na rynku takich sensorów, jak ASI462.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Może jak będzie więcej praktyki a mniej teorii w tym temacie ;)

Na razie jest dużo fajnych pomysłów. Może małe podforum w "Astronomii teoretycznej" ? ;)

 

Teoretycznej? Tu chodzi o przygotowanie do obserwacji, więc to praktyka. Temat ciekawy, popieram, chętnie w to wejdę w miarę skromnych na razie możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, trouvere napisał:

Dla niecierpliwych, to opasłe tomiszcze , ca. 1740 stron jest do nabycia na Amazonie, oczywiście używane w stanie dobrym lub nawet bardzo dobrym, cena najtańszej 21 USD wydanie 2, z 1985 r; przez 25 USD, 34 i w górę.

Tu jest online:

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=uc1.31210003060389&view=1up&seq=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, trouvere napisał:

... (same fajne rzeczy)

 

 

 

Po pierwsze:

@Paether albo @Pav1007 czy istnieje jakaś drobna szansa na dodanie nowego poddziału forum? Gdzieś obok radioastronomii może? "Astronomia w podczerwieni" byłby fajnym dodatkiem do naszego forum...

Jest dział "Szkice", "Radioastronomia" albo "Druk 3D" które nie mają tysięcy postów i lajków a jednak są wartościowe, więc wydaje się, że i IR mogłoby być w ten sposób wyróżnione...?

Zwłaszcza, że rozmawiamy w tym momencie w dziale "Giełda" co przekracza już powoli granice dobrego smaku, nie chciałbym, żeby się posypały ostrzeżenia za offtop :P 

 

Wiadomo, wiele tematów może być pokrewnych do zwykłej astrofotografii. Ale ja myślę o tym, że może byłby to zalążek jakiejś nowej jakości - wiedzy skupionej jak w soczewce, którą później może udałoby się jakoś skrystalizować, ja wiem, w formie wiki? Poradnika?

 

@trouvere RASA 8" kosztuje jakieś 10k zł. No to jest podobny rząd wielkości. Złoto to chyba przesada, jak dla mnie - wystarczyłoby srebro, żeby się nie ograniczać na VIS. Chociaż nie wiem, jak z właściwościami mechanicznymi. Ciekawe, co to za soczewka wyjściowa - wolałbym bez żadnych soczewek. 180 kg to jakaś przesada. Nie widzę montażu, który to udźwignie. 18kg? To i tak za dużo jak na teleskop 150mm! Gdzieś się machnąłeś chyba w jednostkach? :)

 

Ale ja nie chciałbym skakać na głęboką wodę. Wciąż jest do rozwiązania wiele kwestii (jak te nieszczęsne, wielkie gwiazdy) które trzeba empirycznie zbadać bez wykładania wielkiego hajsu, tylko poświęcając trochę czasu. Czy lepiej poradzą sobie z nimi wąskie filtry czy zmiana refraktora na reflektor? Trzeba to zbadać, i szczerze mówiąc nawet jak będę mógł sprawdzić to porównując Samyanga 135 czy też Taira 300s do Newtona 114/500 to już teraz mogę powiedzieć, że wyniki nie będą jednoznaczne :P 

 

Teraz jest okres świąteczny, sporo wydatków niekoniecznie związanych z hobby no i mimo obostrzeń nie każdy siedzi w domu, a poczta jest obładowana i bez korespondencji z Chin. 

Ja przede wszystkim walczę z brakiem czasu, a jak już mam czas, to nie ma gwiazd. W chmurne noce rozmyślam, jak tu sobie z tym poradzić, żeby nie wstawać o 3 w nocy żeby wytaszczyć montaż na balkon :)

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.