Jump to content

Mały Newton do obserwacji w IR


dobrychemik
 Share

Recommended Posts

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

O, to już za duże chyba, za ładne, bałbym się popsuć, a ja taki właśnie do zepsucia trochę potrzebuję, do eksperymentu :) Ale będę pamiętał, jeśli się eksperyment powiedzie... co znając mnie pewnie się okaże dopiero za pół roku :P

 

 

Eksperyment? Pisz mi tu zaraz co planujesz, uwielbiam eksperymenty :)

Podejrzewam, że kombinujesz coś w kierunku podczerwieni.

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

Eksperyment? Pisz mi tu zaraz co planujesz, uwielbiam eksperymenty :)

Podejrzewam, że kombinujesz coś w kierunku podczerwieni.

 

No tak, ale nie chcę nie wiadomo na co się nakręcać, bo u mnie w domu to już jest 10 zaczętych i niedokończonych eksperymentów :) Przede wszystkim spróbuję wsadzić kamerkę mini zamiast lusterka wtórnego :)

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Mam komplet luster z takiej tubki. Leża i raczej się nie zanosi żebym z tym coś robił.

 

Niestety, aż takim kozakiem to nie jestem :P

Ja nawet wiertarki porządnej w domu nie mam. Trzeba by celę zrobić, tubę, pająk - no, co tu dużo gadać, dość mam bez tego zabawy :P

 

@dobrychemik Może wystarczy dołożyć kartonowy "odrośnik" a kamerkę jakoś tak po partyzancku na kawałku płaskownika? No, będę patrzył :P Najważniejsze, żeby porównać układ czysto lustrzany do soczewek w paśmie 850nm+

Edited by Behlur_Olderys
Link to comment
Share on other sites

Z zainteresowaniem śledzę działania @Behlur_Olderys dotyczące podczerwieni.

Podzielam jego nadzieję co do użycia "optyki odbiciowej" do astrofoto w bliskiej podczerwieni.

Nasze standardowe lustra może nie są superoptymalne w tym zakresie, ale wg mnie jest bardzo dobrze.

Na przykład na stronach Edmund Optics jest wykres pokazujący, że dla standardowych aluminiowych powłok dla 1 um jest ponad 85 % sprawności, a dalej jest tylko lepiej.

Wg mnie o wiele większe straty względem zakresu widzialnego będą na ogólnodostępnych detektorach.

Mi chodzi po głowie popróbować z ASI 462, która na 1 um ma 40 % czułości, ale za to już w "trybie mono".

 

Sorry @Behlur_Olderys za zakłócanie Twojego wątku, ale mój post jest w nawiązaniu do komentarza @trouvere na temat obiektywów.

Może pasowałoby założyć jakiś wątek dla podczerwieni i tam pozbierać wypowiedzi w tym temacie.

 

mirror_reflectance.png

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Mareg napisał:

Może pasowałoby założyć jakiś wątek dla podczerwieni

Jakbym mógł to bym założył cały dział forum w tym temacie :)

To jest optyka, detekcja, obiekty, infrared light pollution, problemy z dynamiką obrazów, filtry - sporo tematów którym zwiastuję ciekawą przyszłość, w świetle pojawiania się na rynku takich sensorów, jak ASI462.

Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Może jak będzie więcej praktyki a mniej teorii w tym temacie ;)

Na razie jest dużo fajnych pomysłów. Może małe podforum w "Astronomii teoretycznej" ? ;)

 

Teoretycznej? Tu chodzi o przygotowanie do obserwacji, więc to praktyka. Temat ciekawy, popieram, chętnie w to wejdę w miarę skromnych na razie możliwości.

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, trouvere napisał:

Dla niecierpliwych, to opasłe tomiszcze , ca. 1740 stron jest do nabycia na Amazonie, oczywiście używane w stanie dobrym lub nawet bardzo dobrym, cena najtańszej 21 USD wydanie 2, z 1985 r; przez 25 USD, 34 i w górę.

Tu jest online:

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=uc1.31210003060389&view=1up&seq=1

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, trouvere napisał:

... (same fajne rzeczy)

 

 

 

Po pierwsze:

@Paether albo @Pav1007 czy istnieje jakaś drobna szansa na dodanie nowego poddziału forum? Gdzieś obok radioastronomii może? "Astronomia w podczerwieni" byłby fajnym dodatkiem do naszego forum...

Jest dział "Szkice", "Radioastronomia" albo "Druk 3D" które nie mają tysięcy postów i lajków a jednak są wartościowe, więc wydaje się, że i IR mogłoby być w ten sposób wyróżnione...?

Zwłaszcza, że rozmawiamy w tym momencie w dziale "Giełda" co przekracza już powoli granice dobrego smaku, nie chciałbym, żeby się posypały ostrzeżenia za offtop :P 

 

Wiadomo, wiele tematów może być pokrewnych do zwykłej astrofotografii. Ale ja myślę o tym, że może byłby to zalążek jakiejś nowej jakości - wiedzy skupionej jak w soczewce, którą później może udałoby się jakoś skrystalizować, ja wiem, w formie wiki? Poradnika?

 

@trouvere RASA 8" kosztuje jakieś 10k zł. No to jest podobny rząd wielkości. Złoto to chyba przesada, jak dla mnie - wystarczyłoby srebro, żeby się nie ograniczać na VIS. Chociaż nie wiem, jak z właściwościami mechanicznymi. Ciekawe, co to za soczewka wyjściowa - wolałbym bez żadnych soczewek. 180 kg to jakaś przesada. Nie widzę montażu, który to udźwignie. 18kg? To i tak za dużo jak na teleskop 150mm! Gdzieś się machnąłeś chyba w jednostkach? :)

 

Ale ja nie chciałbym skakać na głęboką wodę. Wciąż jest do rozwiązania wiele kwestii (jak te nieszczęsne, wielkie gwiazdy) które trzeba empirycznie zbadać bez wykładania wielkiego hajsu, tylko poświęcając trochę czasu. Czy lepiej poradzą sobie z nimi wąskie filtry czy zmiana refraktora na reflektor? Trzeba to zbadać, i szczerze mówiąc nawet jak będę mógł sprawdzić to porównując Samyanga 135 czy też Taira 300s do Newtona 114/500 to już teraz mogę powiedzieć, że wyniki nie będą jednoznaczne :P 

 

Teraz jest okres świąteczny, sporo wydatków niekoniecznie związanych z hobby no i mimo obostrzeń nie każdy siedzi w domu, a poczta jest obładowana i bez korespondencji z Chin. 

Ja przede wszystkim walczę z brakiem czasu, a jak już mam czas, to nie ma gwiazd. W chmurne noce rozmyślam, jak tu sobie z tym poradzić, żeby nie wstawać o 3 w nocy żeby wytaszczyć montaż na balkon :)

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.