Jump to content

Linki do wątków AP ze zdjęciami w IR


Behlur_Olderys
 Share

Recommended Posts

Cześć,

Aby spróbować trochę skupić dotychczasowe próby fotografii kosmosu w IR bez wielkiego przenoszenia tematów (w szczególności starszych) proponuję aby tutaj zamieszczać linki (jeśli trzeba - z krótkim opisem) do tematów z Astropolis, w których użyto podczerwieni. Sens istnienia takiej kompilacji wydaje mi się oczywisty - w szczególności dla kogoś, kto chciałby spróbować a nie wie, jakich rezultatów oczekiwać. Trochę jak oglądanie szkiców obserwacyjnych przed kupnem teleskopu.  :)
 

 

Na początek totalny ewenement - jedno z niewielu zdjęć kosmosu robione amatorsko w FIR (czyli paśmie termicznym >8um)

@szuujesteś pionierem, nie masz gdzieś jeszcze skitranych zdjęć DS z tej kamerki? :)
 

 

 

 

 

 

 

To może nie do końca kosmos, ale z technicznej strony na pewno można się czegoś dowiedzieć.

 

 

 

 

 

wessela nie trzeba tutaj przedstawiać, ale warto zwrócić uwagę na zastosowany tu sprzęt. Nie każdy może od takiego zaczynać przygodę z podczerwienią:)

 

 

 

 

 

 

 

 

@riklaunim mam nadzieję, że się nie rozminę bardzo z prawdą mówiąc, że jesteś jedną z lepiej poinformowanych i doświadczonych tutaj osób w temacie różnych dziwnych pasm, kamer i filtrów. 

 

 

 

 

Podobnie ten temat - cokolwiek estetyczny, ale warto zobaczyć, jak do tematu podchodzą klasyczni fotografowie.

 

 

 

Super inspirujący temat, ja osobiście podchodziłem bardzo sceptycznie, a jednak! Można :)

 

 

 

 

 

I jeszcze pojedyncze, fajne zdjęcie @Tuvoc :

 

 

 

 

 

 • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
W dniu 19.12.2020 o 02:34, Behlur_Olderys napisał:

mam nadzieję, że się nie rozminę bardzo z prawdą mówiąc, że jesteś jedną z lepiej poinformowanych i doświadczonych tutaj osób w temacie różnych dziwnych pasm, kamer i filtrów. 

Jeżeli dobrze kojarzę to Hamal też coś kombinował (w kontekście DS).

 

Obiekty Układu Słonecznego to dość oczywisty i popularny cel dla IR natomiast co do DS to różnie to bywa (i dość rzadko). Mniejszy wpływ zaświetlenia Księżycem, LP, mniejszy wpływ seeingu, ale też dostajesz dziwne kolory (fałszywe RGB w IR). Lepszy efekt daje zestawienie krótszych z dłuższymi długościami fal tak by na jednym pył był mniej przenikalny niż na drugim. np, L(najlepiej bez tlenu)-Ha-IR(bez Ha/S2).

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.