Skocz do zawartości
  • 0

Red Dot Finder SW - ktoś naprawiał? Biegunowość baterii w tym cacku?


Jarek

Pytanie

Cześć! Padł mi szukacz typu Red Dot Finder, od Sky Watchera. Dawno (od lat) nie używałem i myślałem, że może bateria do wymiany, ale jednak nie to. Ktoś rozkręcał i naprawiał? Tam chyba nie ma za wiele poza czerwoną diodą LED i potencjometrem-włącznikiem. Zastanawiam się, czy ma on zabezpieczenie przed przebiegunowaniem, bo na 100% nie mogę wykluczyć, że kiedyś tam dawno mogłem odwrotnie "pastylkę" 3V założyć. Tak czy siak, pewnie ubita dioda LED. Tylko może ktoś już przechodził przez to i wie, jaki konkretny zamiennik tam wstawić? Sam jeszcze nie rozkręcałem i nie zaglądałem do środka, tylko zewnętrzne oględziny na szybko, bo sprawa świeża.

Dodam,że mój egzemplarz nie ma żadnych oznaczeń +/- w gnieździe baterii, więc o pomyłkę nietrudno. Domyślnie przyjąłem, że to ma być płaską stroną (czyli plus) na zewnątrz, tak jak w komputerze bateria od BIOS-u, ale to zgadywanka. Tak więc za wskazówkę  nt. prawidłowego ustawienia baterii w tym wihajstrze też byłbym wdzięczny. Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Bateria ma być włożona tak jak piszesz - plusem do góry.

Nie wydaje mi się, żeby odwrotne włożenie baterii mogło uszkodzić diodę (a nawet jestem pewien, że nie). Prawie na pewno ,,nie styka,, potencjometr, bo tandetny jest i szybko się psuje (upewnij się, ze bateria daje napięcie, bo tu może być przyczyna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Wywalić ten potencjometr ,kupić i zamontować mikro-przełącznik ,dobrać R około 1,5- 2kohm i będzie spokój do końca życia .Tak zrobiłem z szukaczem od Bressera 8x50 i tak jest zrobione w starych szukaczach kątowych Celestrona .Jest jeden stopień świecenia bez regulacji i mamy pewność ,że zawsze nam zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy ten potencjometr można znaleźć na wymianę? Boję się,że jego będzie trudniej wymienić niż LED-a. Za to łatwo sprawdzić, czy to jest przyczyna (zrobić obejście). Bateria jako źródło problemu na wstępie wykluczona. Dzięki za info!

Pozdrawiam

-J.

P.S. Jak ktoś ma jeszcze jakieś wskazówki/pomysły to nadal śledzę wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.