Skocz do zawartości

Księżyc w podczerwieni


Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji koniunkcji Jowisza i Saturna machnąłem kilka fotek nieopodal prezentującego się Księżyca w trzech filtrach: SVBony IR/UV (B) cut 400-700nm, 642nm Astronomik (G) oraz 850nm IR pass ZWO (R).

Fotografowałem Tairem 3s 300mm f/4.5 na pełnej dziurze, o ile się nie mylę ;)

 

 

Do każdego ze zdjęć złożonego z filmiku ok. 100klatek zastosowałem tą samą dekonwolucję i wyostrzanie w programie imppg. Filmiki kręciłem w odstępie kilku minut. Księżyc był, hm, może kilkanaście stopni nad horyzontem?

Niestety, nie potrafię złożyć całości w jeden obraz fake RBG ze względu na przesunięcia i obroty. Z gwiazdami DSS by sobie poradził, a tak to nie wiem... może ktoś pomoże?

 

Jestem ciekaw, czy na tak jasnym obiekcie, oczywiście w subiektywnej ocenie, widać jakąś przewagę dłuższych/krótszych fal? Niestety, trzeba brać poprawkę na to, że exposure dla B i G wyniosło 10ms, a dla R 3x dłużej, ze względu na gorszą charakterystykę mojej ASI120mm w tym zakresie, więc wpływ atmosfery, drgań i ruchu obrotowego Ziemi jest większy. No i B tak naprawdę się w jednym fragmencie najzwyczajniej prześwietliło... :(

 

B:

ksiezyc_L_decon.jpg

 

 

 

G:

ksiezyc_642_decon.jpg

 

 

 

R:

ksiezyc_IR_decon.jpg

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu: https://pl.aliexpress.com/item/1702050510.html :) mieści się w oprawce tanich filtrów kolorowych GSO :)

 

A tak u mnie wyszedł we wrześniu gdy czekałem aż Mars wylezie zza biurowca. Pojedyncze klatki robione Newtonem 8" i ASI120mc

k1.jpg

k2.jpg

k3.jpg

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba większość zdjęć Księżyca w dużej skali jest robiona w podczerwieni

sam fotografuję z filtrem Baader R 610 nm Longpass czyli czerwonym przepuszczającym też podczerwień

stosuję taki filtr bo mam małą aperturę (7") i szkoda mi zmniejszać i tak małą zdolność rozdzielczą. Gdybym miał tak z 10" to z pewnością użyłbym filtra podczerwonego

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Niestety, nie potrafię złożyć całości w jeden obraz fake RBG ze względu na przesunięcia i obroty.

 

Ciekawe są te eksperymenty, Twoje i Łukasza. Zastanawiam się jednak Bartek, co chciałbyś w ten sposób osiągnąć, oprócz zaspokojenia własnej naukowej ciekawości. ;) Księżyc Łukasza w RGB z mocną podbitą saturacją to ciekawostka chyba bardziej plastyczno-artystyczna niż naukowa. Ale rozumiem, że Księżyc w "cukierkowych" kolorach może się podobać. :)

Po co chciałbyś złożyć materiały zebrane przy pomocy różnych filtrów? Spodziewasz się lepszej jakości obrazu, czy jakiegoś specjalnego efektu wizualnego?

Hmm nie wiem, ale akurat Księżyc jako obiekt świecący praktycznie światłem odbitym i z natury mało kolorowy jest moim zdaniem raczej mało podatny na tego typu eksperymenty.

Poniżej mój ostatni Księżyc z 4. grudnia tradycyjnie przez Baader IR Cut Moon&SkyglowBaader w RGB na ZWO ASI294MC z wyrównanymi kanałami. To jest fotka kolorowa, nie skonwertowana do grey'a. Może ten przykład da Ci dodatkowy materiał do przemyśleń. ;)

 

moon_crop_2500_2500_resize_2000_2000.thumb.jpg.5bdbda638ae37130f6df51c1b0b7fb22.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, diver napisał:

 

Ciekawe są te eksperymenty, Twoje i Łukasza. Zastanawiam się jednak Bartek, co chciałbyś w ten sposób osiągnąć, oprócz zaspokojenia własnej naukowej ciekawości. ;) Księżyc Łukasza w RGB z mocną podbitą saturacją to ciekawostka chyba bardziej plastyczno-artystyczna niż naukowa.

 

 

 

 

To prawda, Księżyc będzie i tak i tak szary :) Nie oczekiwałem cudów. Ale fajnie byłoby mieć takie fałszywe RGB i tak i tak, do kolekcji.

Ale byłem ciekaw detalu. No i nie wiem czy mówiłem, ale ja nie mam z balkonu widoku na południe, rzadko widzę księżyc. Jak już zrobiłem wyprawę po Jowisza, to pstrykałem co się dało :)

 

No i moim zdaniem Księżyc w IR850 nie wygląda dużo gorzej niż w L. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kiedyś taką fotę (no, właściwie to mozaikę) Księżyca w podczerwieni, z filtrem niby 1000nm (tym takim tanim od Chińczyków) i wyszło mi coś takiego:

Ksi%C4%99zyc_m.png.46cfdb48d245b4f88cf90

 

Według mnie wygląda trochę jak z plasteliny :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

może ktoś pomoże?

Tak na szybko wyrównałem to mniej-więcej w Corelu - ręcznie, więc nie idealnie.

 

RGB z lekkim rozmyciem gaussowskim, żeby ukryć niedokładności wyrównania + R jako luminancja:

r.png.74a9b676ed838e0e9d0d33e355f19eca.png

 

a tu B jako luminancja:

b.png.eabdedf410e5c56e48e8c275f9d4d8b2.png

 

Na pewno można to zrobić lepiej, ale materiał wyjściowy niestety dupy nie urywa :) W balans kolorów nie ingerowałem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lemarc napisał:

Fotki Księżyca w podczerwieni, ale powyżej 1000 nm. mogą być ciekawe podczas zaćmień całkowitych. Widać różnice w tempie stygnięcia kraterów. Nie wiem czy to jest osiągalne przez dostępne filtry, ale spróbować można na długich czasach oczywiście.

 

w termowizji w czasie zaćmienia było widać :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

@szuu no i co z tą kamerą, był jakiś ciąg dalszy? Ten twój Księżyc w FIR to totalny ewenement, fantastyczne osiągnięcie. 

przetworzenie materiału nagranego wtedy tą "lepszą" kamerą odłożyłem na później, lata lecą i tak sobie leży do dzisiaj :D bo co prawda pod wieloma względami lepsza ale z powodu automatyki i winietowania przetwarzanie tego to katorga...

tak więc chyba prędzej ktoś zrobi lepsze termozaćmienie księżyca bardziej nadającym się do tego sprzętem niż coś wyjdzie z mojego nagrania :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szuu napisał:

przetworzenie materiału nagranego wtedy tą "lepszą" kamerą odłożyłem na później, lata lecą i tak sobie leży do dzisiaj :D bo co prawda pod wieloma względami lepsza ale z powodu automatyki i winietowania przetwarzanie tego to katorga...

tak więc chyba prędzej ktoś zrobi lepsze termozaćmienie księżyca bardziej nadającym się do tego sprzętem niż coś wyjdzie z mojego nagrania :P

 

Hej, a powiedz jeszcze: czy wiesz cokolwiek o parametrach tej kamerki, którą robiłeś to najlepsze zdjęcie? Jaki sensor? Chociaż jaki typ detektora został użyty może wiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2020 o 02:19, Krzysztof z Bagien napisał:

Ciekawe z czego jest w UV? 

odpowiadam: jest to ewidentnie wyrób cukierniczy. Kawałek drożdżowego w polewie jagodowej

u.jpg.6be5d14b29b608658531218122bddc33.jpg

niewyraźne, bo po planetach musiałem przenieść montaż parę metrów w bok i mi w deklinacji uciekało, 250ms i 90% gain

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.