Skocz do zawartości

Nowe sensory SONY do SWIR


Rekomendowane odpowiedzi

https://www.sony-semicon.co.jp/e/products/IS/industry/product/swir.html

 

Widzę że w tym roku pojawiły się dwa nowe sensory w technologii SenSWIR.

IMX990 oraz IMX991 o identycznych parametrach, poza rozmiarem matrycy (odpowiednio 8.2mm i 4.1mm).

ADC 12b.

 

products_swir_products_02.jpg

(max na tym wykresie to wg specyfikacji ok. 75% bezwzględnego QE)

 

 

Piksel 5um zwiastuje niskie szumy (ale czy na pewno to wynika ze specyfikacji?) i nie najgorsze właściwości dla astrofotografii (w sensie wybaczania błędów optyki i prowadzenia). Całe szczęście, że nie poszli w piksele 1um czy coś :P Chociaż osobiście wolałbym wygodne 9um albo 12.5um.

 

 

IMX178 ma parametry:

sensitivity:380 mV 

saturation 945 mV

 

Wobec tego nowe sensory z parametrami:

sensitivity: 121mV

saturation: 360mV

 

wydają się ~3x gorsze. No, jest to w granicach tego samego rzędu wielkości, więc wydaje się bardzo obiecujące. Jeszcze dodam, że pomiary wykonano w 15st. C, więc realistyczne chłodzenie do -10st powinno jeszcze trochę polepszyć statystyki.

Pytanie, czy ktoś zrobi jakąś fajną kamerę z IMX990/991? :)

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jeden problem, jaki widzę z tymi sensorami, to ich cena :D

Ten mniejszy, w wersji bez chłodzenia, kosztuje ponad 14.000zł (plus podatki i cło). I mówimy o samej matrycy.

 

Ojej a skąd masz to info, jeśli można wiedzieć? Rzuciłbyś linkiem?

 

Ja czytałem coś takiego:

With individual sensor pricing starting below US$1000, chips like the SenSWIR line and the recently introduced CQD sensor are poised to reshape the machine vision industry (...)

 

https://www.prweb.com/releases/camera_lights_action_new_swir_cameras_lights_and_controllers_make_cost_effective_multispectral_imaging_a_reality/prweb17267276.htm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

With individual sensor pricing starting below US$1000, chips like the SenSWIR line and the recently introduced CQD sensor are poised to reshape the machine vision industry (...)

Taka cena byłaby do przełknięcia. Dzięki za śledztwo, sam jestem bardzo zainteresowany tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Ojej a skąd masz to info, jeśli można wiedzieć? Rzuciłbyś linkiem?

 

Ja czytałem coś takiego:

With individual sensor pricing starting below US$1000, chips like the SenSWIR line and the recently introduced CQD sensor are poised to reshape the machine vision industry (...)

 

https://www.prweb.com/releases/camera_lights_action_new_swir_cameras_lights_and_controllers_make_cost_effective_multispectral_imaging_a_reality/prweb17267276.htm

Czytałem o tych matrycach jakoś latem na stronie Sony i mieli tam cennik zaczynający się od 400.000 jenów o ile dobrze pamiętam. Ale może to dotyczyło jakichś wersji prototypowych albo coś? Albo mi się przecinek przesunął.

 

Edit: o, znalazłem:

https://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/202005/20-036E/

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.