Skocz do zawartości

Gdzie się budować.... ?


Rekomendowane odpowiedzi

Misza, po 25 latach mieszkania pod miastem kupiłem działkę w mieście i będę się budował. Dzieci niby odchowane, ale jazdy autem 1-2 czasem 3x dziennie zbrzydły mi całkowicie. Posadzili sąsiedzi 6 ha lasu, na razie nie jest wysoki, ale gorsze - inni reanimowali upadłą kurzą fermę i oświetlają ją jak galerię handlową. Czyli za chwilę las zasłoni kurniki ale LP i tak do 30* nad południowym horyzontem plus zaburzone powietrze bo wentylują i puszczają ciepłe smrody niszczące w dodatku seeing. Jest o 6 km od nas tuczarnia producenta wędlin - 5 tys. świniaków, jak zawieje z południowego wschodu - nici z obiadu na tarasie. Co jeszcze jak chodzi o mieszkanie na wsi 8 km od miasta? Tania działka (1/6 ceny z miasta) ale brak kanalizacji (pompowanie szamba co tydzień), cienki internet, dziurawy asfalt, gaz z butli do kuchni itp. Przez te ćwierć wieku na paliwo i auta poszło kilkaset tysięcy. Plus - dzieci miały dzieciństwo jak na letnisku i nauczyły się pielić 5 tys. m2 ogrodu.

 

Tomek Zwoliński robi bajka zdjęcia z Wołomina, to o co chodzi z tym LP?  :)

Wracam do ludzi. Projekt domu (z kanalizacją i gazem ) na mniejszej działce, takiej dla emeryta (1500 m2) obejmuje dodatkowy "garaż" w podwórzu z kopułą 3m i trawiastym eco-dachem.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wessel napisał:

Zapomniałeś dodać, że Tayson robi zdjęcia z Wołomina w narrowbandzie i zestawem filtrów w cenie używanego auta...

Macieju, drogi zestaw filtrów narrowband jest i tak tańszy od taniego nowego domu :flirt:

Nawet myślę, że tańszy od samej działki czy projektu indywidualnego (garaż z kopułą) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Lublin i reszta kraju! ;)

Dopiero kilka miesięcy temu zakupiłem swój pierwszy teleskop, miałem ekstremalnie mało czasu w tym roku na obserwacje, ale rozeznanie w miejscówkach do obserwacji jako takie zrobiłem :)

Raz wyrwałem się na obserwacje aż do Hoszni Ordynackiej bo znałem tam fajne miejsce, do tego wg mapy LP SQM 21,82. Traf chciał, że jak dojechałem to niebo zaczęło zachodzić chmurami i jedyną atrakcją był skowyt lisów oraz psy pędzące  po polach, za zwierzyną. O innych, dalszych miejscówkach nie wspominam bo temat tego nie dotyczy.

Pomyślałem któregoś razu, że sprawdzę jak na żywo wygląda niebo nieco bliżej bo Osmolicach Drugich - kawałek za Zalewem Zemborzyckim. Ode mnie, z Wrotkowa, 15 min :) Wydawało mi się, że nierealnym jest, żeby niebo tak niedaleko od sporego miasta nadawało się do obserwacji, przeżyłem jednak szok bo łuna od miasta aż tak wielka nie była (pagórkowaty teren + lasy), a na niebie widoczna Droga Mleczna, Plejady i masa innych obiektów, jak z obrazka - miałem wrażenie, że oglądam makietę. Fakt, że seeing musiał być świetny.

Pomyślałem wtedy, że fajnie byłoby się tam wybudować.

Uważam, że jest szansa na dobrą miejscówkę w naszych okolicach, niedaleko od miasta, zwłaszcza że okolice Lublina nie są tak zurbanizowane.

Najważniejsza wg mnie to zabudowa bardziej "rolna niż jednorodzinna". Mam na myśli chata + dużo pól uprawnych, a nie dom na domu, jak ma to miejsce bliżej centrum.

Co do konkretnych miejscowości, interesująco może też być w okolicach Majdanu Kawęczyńskiego. Dobry dojazd od strony Świdnika i nie taka ścisła zabudowa. Byłem tam ostatnio u znajomych, ale niestety niebo w chmurach...

Odnośnie okolicy można zorientować się kto jakie ma pola, jak je wykorzystuje i jakie ma plany na najbliższe lata. Koło wspomnianych znajomych sporo terenu należy do ich rodziny, a mieszkańcy doskonale się znają. Kogo nie zapytasz to będzie orientował się co u sąsiada słychać. W takich miejscach można wcelować się z domem i mieć większą pewność, że ktoś Ci nie postawi przed nosem szklarni ;)

Wydaje mi się też, że (względnie) dobre warunki + niezły dojazd byłby w rejonie Jabłonnej. Wyremontowana droga, dobry dojazd. Byłem tam kiedyś u innych znajomych, na wschód od głównej drogi. Nie pamiętam nazwy miejscówki, ale było blisko, a teren urokliwy, lasy i mało domów.   

Zasadniczo celowałbym w boczne drogi, niekoniecznie w pierwszej linii zabudowy. Z dala od pola rażenia długich świateł przejeżdżających samochodów.

Myślę, że taki wójt, sołtys, orientuje się, czy są plany na budowę dodatkowej infrastruktury / oświetlenia. We wspomnianych Osmolicach nie ma latarni w miejscu, w którym ja się zatrzymałem, a oświetlenie kawałek dalej, przy głównej drodze, wyłączają podobno o 23... Zdaje się, że wyłączenia oświetlenia po konkretnej godzinie jest częstą praktyką na wsiach(?)

Zauważyłem, że czasem niewielka różnica w ukształtowaniu terenu wpływa znacząco na zamglenia. Blisko Osmolic płynie Bystrzyca. Przy samej rzece były mgły i nędzna widoczność. Kilometr dalej, na niewielkiej górce, na której się zatrzymałem, ani śladu zamglenia i widoczność rewelacyjna... Wiadomo, że wypatrzoną w dzień działkę warto odwiedzić kilka razy wieczorem. A nuż u sąsiada zapalają się reflektory LED czułe na ruch (a na posesji psy, które ciągle załączają lampy...). Widziałem już takie rzeczy. Ciemno wszędzie, jak... a tu z kilometra wali po oczach reflektor :/

Raczej wątpliwe, żeby na jesieni / w zimie ustrzec się palących wszystkim sąsiadów. Na otwartym terenie jednak bardziej wieje co powinno w pewnym stopniu niwelować ten problem.

Polecam rower i wybranie się w okolice miasta - najlepsza metoda na eksplorację terenu. Ja tak wypatrzyłem wiele interesujących miejsc, w które samochodem bym raczej nie trafił. Później można sobie podjechać wieczorkiem autem ze sprzętem ;)  

Edytowane przez mgr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.