Skocz do zawartości

POLSKA ASTROFOTOGRAFIA-ALBUM


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję w tym wątku, przy wspólnej współpracy i chęci stworzyć Album Amatorskiej Astrofotografii.

Patrząc na dokonania kolegów z forum i nie tylko, dochodzę do wniosku, że postęp w fotografowaniu nocnego nieba rośnie w tempie "zastraszającym". Gdzie jeszcze kilka lat temu widzielibyście takie foty jakie robią Heniek, Waldi, Domek czy wielu, wielu innych... Co warto zaznaczyć, próbujemy robić foty sprzętami drogimi, średnimi i tanimi, a nawet ostatnio komórkami :D... Każdy z nas ma coś tam w dorobku z czego jest bardzo dumny.

Mam taką propozycję, aby każdy z was położył w tym wątku JEDNĄ fotkę, ale tylko jedną, z której jest najbardziej zadowolony i którą uważa za najlepszą w swoim długim lub krótkim dorobku astrofotografii. Wiem, że niektórzy mistrzowie mają być może takich dużo i trudno będzie im się zdecydować, ale bardzo o to proszę, zresztą nie chodzi mi o to żeby zarzucać ten wątek wszystkimi swoimi fotami, które można przecież obejrzeć na stronach lub w galerii, ale żeby powstał swoisty ALBUM najlepszych fotek polskich astrofotografów amatorów.

Nie krępujcie się, dzięki temu będziemy widzieli całe spectrum zdjęć różnych obiektów z różnych sprzętów! Myślę że pomysł się przyjmie, a może nawet kiedyś ktoś wpadnie na to by wydać taki albumu w formie drukowanej? ::) Jak już wspomniałem obiekt dowolny, ale oczywiście z dziedziny astro! :) Myślę, że możnaby się w tym wątku powstrzymywać od komentarzy, aby więcej było w nim obrazków niż tekstu. Uff, tyle wstęp, daje pierwszą fotę i proponuję opisywać je następująco:

 

AUTOR: emde

OBIEKT: Clavius

DATA: 2004,05,29

SPRZĘT: Synta200/1200+NikonCP4500, okular Soligor Zoom

PARAMETRY: 1/24s ISO200

 

emde-ksiezyc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wykonane z Chmiela w Bieszczadach w roku 2000.

Sprzęt - obiektyw Zeissa 400mm (nie pamiętam typu, bo obiektyw był pożyczony i jedyne co wtedy zapisałem to, że ma 400mm) + Zenit 12xp + 800ASA + Mizar z motorem jako luneta prowadząca (korekty ręczne z użyciem metody czapki - tzn. gdy widać było, że teleskop ucieka z gwiazdy prowadzącej obiektyw był zakrywany czapką, metoda ryzykowna ale jak się ma wprawę rewelacyjna) pow. 200x.

Czas naświetlania ok. 15 min. Fotka kadrowana. Była to jedna z niewielu fotek, która na tym filmie wyszła. Po skanowaniu fotka została lekko "wysharpowana", poprawiono też nasycenie kolorów.

 

Fota dostępna tutaj - http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=347

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2004 F4 (Bradfield)

Ładna kometa z długim 7° warkoczem, choć wizualnie widzialem ją tylko przez lornetkę. Miała

jasność ok. +5.5 mag, była oddalona od Ziemi o (delta= 0.999068 AU) lecz blisko Słońca (r= 0.436756 AU).

 

AUTOR: Adam Hurcewicz (Limax7)

OBIEKT: Kometa C/2004 F4 (Bradfield) w Rybach

DATA: 27.04.2004 godz. 0:58 UT (2:58 CEST) (AltSun= -15.3°)

SPRZĘT: Zenit 12XP + Auto Revuenon 55/1.4

PARAMETRY: f/1.4 t= 40sek. Fuji X-TRA 400

 

 

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robię wielu zdjęć, a to poniższe to przypadek. Miałem dużo szczęścia bo ustawił się w centrum kadru :)

 

AUTOR: A. Olech

OBIEKT: meteor sporadyczny -3 mag

DATA: 11 sierpnia 2004

SPRZĘT: Vivitar 2.5/28mm + Praktica L2 + Fuji X-tra 800 ASA

PARAMETRY: f/2.5, exp. 15 min

 

per.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joł Cygnus. Masz swoje zdanie - thx za nie. Poza tym Adamo trzaska zdjęcia cyfrą - mnie na coś takiego na dziś dzien nie stać, wiec jade na analogu.

 

Arek ma rację. Z pierwszego postu da się zrozumiec że każdy może się dorzucić..

 

Pozdro.

Michał Kusiak

 

:Salut::Salut::Salut::Salut::Salut::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy - wg zamysłu Autora - może dać JEDNĄ. Więc ja na razie NIC NIE DAM dopóki nie będę miał JEDNEJ BARDZO DOBREJ fotki. Inaczej blado by to wypadało na tle Mistrzów Kamery!

Nawet kliszą da się zrobić NIEPORUSZONE zdjęcie. A bez sensownego montażu szkoda robić i szkoda prezentować.

 

Uszanowanie dla wszystkich Prezenterów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus, brak snu chyba uderza Ci do głowy, prześpij się lepiej, a potem jeszcze raz przeczytaj pierwszy post w tym wątku.

Adamsz - ja pierwszy post przeczytałem uważnie. Myślę że Ty mniej uważnie.

DO USŁUG - CYTUJĘ (za emde)!!!!:

 

Każdy z nas ma coś tam w dorobku z czego jest bardzo dumny.

Mam taką propozycję, aby każdy z was położył w tym wątku JEDNĄ fotkę, ale tylko jedną, z której jest najbardziej zadowolony i którą uważa za najlepszą w swoim długim lub krótkim dorobku astrofotografii. Wiem, że niektórzy mistrzowie mają być może takich dużo i trudno będzie im się zdecydować, ale bardzo o to proszę, zresztą nie chodzi mi o to żeby zarzucać ten wątek wszystkimi swoimi fotami, które można przecież obejrzeć na stronach lub w galerii, ale żeby powstał swoisty ALBUM najlepszych fotek polskich astrofotografów amatorów.

 

Wytłuszczenia moje.

 

Już są w tym wątku fotografie pt. MÓJ PIERWSZY DS... Jak i fotki DS z rozjechanymi gwiazdkami. Bardzo to pasuje do ALBUMU NAJLEPSZYCH POLSKICH FOTEK oraz do tego co zacytowałem z PIERWSZEGO POSTU.

 

Odczytuję ideę autora wątku w sposób następujący:

Fotki zamieszczone tu PRZEZ AUTORÓW byłyby ich autorską propozycją do wykorzystania w albumie. Można samemu oglądać galerie autorskie, ale wtedy każdorazowo próba umieszczenia ich gdzieś w sieci lub w albumie musi być poprzedzona zapytaniem autora o zgodę. Autozgłoszenie tutaj miałoby już klauzulę zgody na publikację (oczywiście ze wskazaniem autora!!!!).

Przy takim założeniu publikowanie W TYM WĄTKU "mojej pierwszej fotografii" albo fotki która jest technicznie słaba mija się z celem, chociaż PIERWSZA FOTKA zawsze jest najlepsza ze wszystkich dotychczas zrobionych.

Tutaj ma być NIEZBYT WIELE ZDJĘĆ najlepszych z najlepszych!

 

Pozdrawiam wszystkich Urażonych ale jeszcze goręcej Tych, co przysłali ŚWIETNE ZDJĘCIA! :Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Odczytuję ideę autora wątku w sposób następujący:

Fotki zamieszczone tu PRZEZ AUTORÓW byłyby ich autorską propozycją do wykorzystania w albumie.

(...)

 

W czym problem? Autor watku i tak odsieje to co uzna za nie warte miejsca w albumie i po ptokach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako autor wątku zapraszam do zamieszczania fotek wszystkich, które takowe posiadają, a które "coś" sobą reprezentują. Jestem trochę zdziwiony ich ilością -że tak mało, bo myślałem bardzo poważnie o takim albumie. Namawiam też co niektórych do większej odwagi, bo materiału powinno być znacznie więcej jeśli się chce myśleć o wydaniu takiego kompendium polskiej astrofotografi. Jeżeli wszyscy będą czekać na swoje najlepsze zdjęcie to nigdy nie stworzymy takiego albumu. Trzeba się zdecydować, a odsiew jakiś napewno bedzie... :Beer:

 

Może też np dobrym pomysłem byłoby ustalenie daty końcowej umieszczania fot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.