Skocz do zawartości
  • 0

Hybryda czy nie warto? Wybór montażu, proszę o pomoc


Artegs

Pytanie

Cześć, mam dylemat. Chcę w dość bliskiej ale nieokreślonej przyszłości zmienić swój montaż z SWSA na coś lepszego.
Staram się wyczytać co się da na temat tych wszystkich montaży i jak to często bywa została mi dwójka faworytów.
HEQ 5
https://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-heq5-pro-statyw-neq5

CEM25P
https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-cem25p-goto-ze-statywem/p,50076

Oraz jak pytałem o dostępność montażu ze stajni SW w sklepie podpowiedzieli mi jeszcze jeden hybrydowy AZ EQ5 SynScan GT
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4466&lunety=Monta hybrydowy Sky Watcher AZ EQ5 SynScan GT pier

 

Co do tego ostatniego to wersja z pierem nie koniecznie mi potrzebna, może być i bez niego. Co do AZ EQ5 powiedzieli mi, że jest lepszy od HEQ5 (podobnie też wynika z opisu, że jest gruntowną modyfikacją)
Tylko co do tego ostatniego to albo słabo szukam, albo rzeczywiście mało jest informacji o tym modelu.
Jakie są Wasze doświadczenia z tymi montażami?
Fajnie jeśli ktoś byłby w stanie podać jakieś plusy i minusy - to ułatwi wybór :)
Co do HEQ5/CEM25p to trochę informacji i porównań znalazłem, podobne osiągi z tym, że ten od SW bardziej stabilny - jak na wietrzne noce itp. Bardziej skłaniam się do wyboru właśnie jego.
Tak naprawdę to używać będę tego tylko do fotografii, obserwacja mnie nie rajcuje tak bardzo.
Póki co mam same obiektywy + klamoty (kable, grzałki, lunetka do guide) to i wagowo będzie bardzo lekko. W przyszłości także chciałem zaopatrzyć się w starego i sprawdzonego EDka80 z akcesoriami to i to udźwignie raczej bez problemu.
Cena nie gra takiej roli, jestem w stanie dołożyć trochę więcej jeśli będzie to warte. Go to też jest fajnym atutem, co prawda tracę możliwość nauki nieba, ale czasami muszę zrobić coś szybko, a w lato szkoda na to czasu :)
To jest dość ciężki wybór jak dla mnie kompletnego amatora, a przecież trzech do testów nie kupię :D
Zdecydowałem, że może Wasze doświadczenie w tym mi pomoże :)
Jeśli będziecie w stanie mi pomóc, naprowadzić to będę bardzo wdzięczny
Dzięki pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mam model az/eq-6. Różnica między eq6 jest ogromna, nawet jak korzysta się tylko z trybu eq. Jakość wykonania, wichajstry wszystkie i tak dalej. Dołożyłem małego piera i jest super wygodny nawet z dużą tubą. Może w przypadku piątki jest tak samo? Warto pomachać i zobaczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oblukałem i widzę, że jest tak samo. Jak możesz dołożyć bierz az eq. Z pierem. Jest po prostu dużo wygodniej przy ustawianiu na biegun i przy ustawianiu kadru w zenicie. W zestawie sprawdź czy dają dwa siodełka. Spokojnie instalujesz po jednej stronie teleskop, po drugiej lustrzanke. Możesz focic to samo w dwóch planach, albo dwie różne rzeczy. Baja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam AZ-EQ5 i bardzo sobie chwalę. W porównaniu do HEQ5 na plus jest też to, że montaż można podłączyć bezpośrednio do kompa przez USB, nie trzeba się bawić w jakieś tam przejściówki itp.

Lunety biegunowej nie dają w standardzie, trzeba sobie dokupić, nowa kosztuje koło 300zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam AZ-EQ5 GoTo i bardzo sobie chwalę. Rzeczywiście trochę trzeba go wyregulować, w sieci są opisy i fotki. 

Ale ja wciąż nie focę, a steruje nim z telefonu po BT ze SkySafari. 

Firma ukraińska astro-gadget dealuje takie przystawki BT, które wpina się w pilota. Jakość pracy elegancka. A kultura użytkowania w porównaniu z tym badziewnym sterownikiem projektowanym w zeszłym wieku i ergonomia niesamowita. 

Astro-gadget ma jeszcze moduł wifi do tego sterownika, co kto lubi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

pytanie do posiadaczy montażu z pilotem w wersji V5: jakie napięcie pokazuje wam pilot po podłączeniu montażu do zasilania 12V? 

 

u mnie na podłączonym zasilaczu 12V pilot pokazuje 11,2V w stanie spoczynku montażu, w czasie pracy spada do 11-11.1V.  Przy podłączonym powertanku, gdzie wydajność akumulatora jest niższa, napięcie na pilocie spada poniżej 11V i montaż sygnalizuje już niskie napięcie. Z pilotem w wersji V3 nie mam takich problemów- pokazuje dokładnie tyle ile jest na zasilaczu. 

Nie wiem czy ten typ tak ma, czy jednak go reklamować. 

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli dobrze przyjrzysz się konstrukcji konstrukcji mechanicznej montaży AZ-EQ5 i AZ-EQ6 i porównasz ją z konstrukcją ich tradycyjnych (nie AZ) odpowiedników, to z pewnością zauważysz, że te AZ będą znacznie bardziej stabilne. Oś biegunowa jest po prostu znacznie lepiej trzymana, jej obustronne mocowanie jest bez porównania lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za odpowiedzi :)

Rozumiem, że trzeba dokupić lunetkę - ale czy jeszcze jakieś akcesoria będą przydatne? Czy coś jeszcze warto kupić na start z takim montażem?
Walizki do transportu też będę musiał jakieś zamówić :)
 
Nie wiem czy dam sobie rade z jakąkolwiek regulacją - pierwszy raz taki sprzęt miałbym w rękach i nie chciałbym czegoś popsuć na starcie. Ale powiedzcie mi, czy jak kupie fabrycznie nowy montaż AZ-EQ5 to czy trzeba/powinno się go oddać do jakiegoś 'specjalisty'? Mam na myśli wymianę smarów czy łożysk, czy czegokolwiek co tam jest?
Z tego co rozumiem, jest opaskowany, więc ta modyfikacja odpada. Co ewentualnie można w takim fabrycznie nowym ulepszyć?

 

Czyli rzeczywiście hybryda może być lepsza od HEQ5? Przypomnę, że będę go używać tylko do foto.
Nie wiem czy to będzie istotne - stawiam na sesje bez użycia komputera. Do goto jest pilot, mam też autoguider to tam też pilot wystarczy.
Jeśli padłoby na AZ-EQ5 to jest jeszcze jedna opcja.. Pier czy trójnóg - jaką wysokość miałby zestaw wtedy z przedłużką i gdzie taką można kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wysokości są na stronach sklepów/producenta. Na start nic nie musisz regulować. Miałem 4 montaże testowane, 3 rozklekotane, ostatni azeq w miarę solidnie, ale targa 25kg. Mniejsze obciążenie mniejszy problem. Wymienia się paski, łożyska itd na lepsze jakościowo, ale to jak walczyć o mikrometry. Warto, ale zostaw sobie na kiedyś tam. O ile w ogóle. Sam wyregulujesz tak zwane backlashe, są filny na yt. To kwestia krecenia że 3 śrubami na oś chyba. Grzędziel napisz proszę mi jedna rzecz, jak masz zawieszone 2 teleskopy pod az to dajesz przeciwwagi? U mnie jest czasem z 18kg na jednej i że 3 na drugiej. Dokładam 15kg na razie, ale nie wiem czy jest sens. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Grzędziel napisz proszę mi jedna rzecz, jak masz zawieszone 2 teleskopy pod az to dajesz przeciwwagi? U mnie jest czasem z 18kg na jednej i że 3 na drugiej. Dokładam 15kg na razie, ale nie wiem czy jest sens. 

Raczej nie wieszam dwóch teleskopów z obu stron, działam w układzie klasycznym teleskop - przeciwwaga. 

Oczywiście dla zabawy próby robiłem. Nie zakładałem przeciwwagi po stronie lżejszego teleskopu tylko wyważałem regulując odległością. Sam uchwyt na drugi teleskop jest dość ciężki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Łukasz Wieczorek tak, wysokość z pierem jest podana, chodzi mi o te przedłużki - tak jak Pawlik mówił, że jeszcze wygodniej, tylko ciekawiło mnie jak wielka jest ta przedłużka. Ale udało już mi się znaleźć jakieś zdjęcie poglądowe :)
Co to są tak na chłopski rozum te backlashe?

Nie mam aż takiego szału na to, żeby wyciskać z tego montażu, chce coś lepszego i stabilniejszego na x-lat :)
Czyli jakimkolwiek serwisem nie ma co sobie na początek zaprzątać głowy i wyregulować podstawowe luzy i te tzw backlashe. Myślę, że nie powinno być problemu.


Jeszcze jedno pytanie dla posiadaczy tego AZ-EQ5 - czym je zasilacie ? Bo z tą kwestią też się głowiłem, ale jeszcze decyzja nie zapadła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

W porównaniu do HEQ5 na plus jest też to, że montaż można podłączyć bezpośrednio do kompa przez USB, nie trzeba się bawić w jakieś tam przejściówki itp.

bez problemu można dostać kabel (sam używałem) bezpośrednio z montażu do kompa usb (z pominięciem pilota)

Ja jako kilkuletni użytkownik heq5 postawiłbym jednak na niego, wielu używa/używało wielu rozbierało, wielu świetne zdjęcia robiło. Sprawdzona konstrukcja, jak się dobrze ustawi i nie przeciąży śmiga naprawdę elegancko. I zawsze w razie czego nie trudno o pomoc w przypadku ewentualnych problemów.

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Maetrik napisał:

bez problemu można dostać kabel (sam używałem) bezpośrednio z montażu do kompa usb (z pominięciem pilota)

Ja jako kilkuletni użytkownik heq5 postawiłbym jednak na niego, wielu używa/używało wielu rozbierało, wielu świetne zdjęcia robiło. Sprawdzona konstrukcja, jak się dobrze ustawi i nie przeciąży śmiga naprawdę elegancko. I zawsze w razie czego nie trudno o pomoc w przypadku ewentualnych problemów.

Wiem, że można dostać, ale AZ-EQ5 podłączysz do kompa zwykłym kablem od drukarki.

A co do sprawdzonej konstrukcji - AZ-EQ5 to nie jest jakaś super nowość, też jest już na rynku od ładnych paru lat, a konstrukcyjnie jest moim zdaniem lepszy od HEQ5 - choćby dlatego, że na dzień dobry przeniesienie napędu ma na paskach, a nie na kołach zębatych.

 

1 godzinę temu, Artegs napisał:

Pier czy trójnóg - jaką wysokość miałby zestaw wtedy z przedłużką i gdzie taką można kupić?

Z wysuniętymi na maksa nogami, pier + przedłużka ma ok. 106cm wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W ciemno to nie ma co :) zawsze lepiej zrobić rozpoznanie, szczególnie że nie kosztuje to 5zł.

Ale, jak pisałem, moim zdaniem to naprawdę fajny sprzęt. Możliwość pracy zarówno jako paralaktyk i alt-az to super sprawa - dłuższe fotki można palić w trybie eq, a np. łapanie planet albo obserwacje wizualne prowadzić w azymutalnym. Jak go kupowałem, to myślałem, że to będzie co prawda fajny bajer, ale bez "znaczenia strategicznego - a wyszło na to, że teraz już sobie nie wyobrażam, że nie mógłbym sobie dowolnie tego przestawiać według potrzeb.

 

Co prawda gdybym miał teraz kupować montaż (i nie był za bardzo ograniczony ceną), to pewnie zdecydowałbym się na coś z przekładnią falową - ale z tym to chyba będę musiał poczekać, aż Sky-Watcher zacznie takie wypuszczać i cena się zrobi bardziej przystępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wybiję kij w mrowisko.

Do mnie AZEQ5 nie przemawia. Nie chcę się spierać z użytkownikami, oni wiedzą więcej, ale pod względem nośność i prowadzenia znane mi egzemplaże zachowują się gorzej o zmodyfikowanego HEQ5. Niewątpliwie przewagę pod względem ogólnej "używalności" ma montaż AZ, o plusach już wspomno.  Fabryczne wersję przywołanych montaży uznał bym za równorzędne, choć każdy wygrywa w swojej dziedzinie, jednak po modyfikacjach w mojej ocenie delikatnie wygrywa HEQ5.  Jeśli miałbym stopniować to list tak by się prezentowała: AZEQ5, HEQ5, EQ6, AZEQ6. Gdzieś pomiędzy i powyżej ww. klasyfikują się IOptrony. Musisz sobie odpowiedzieć na której funkcjonalność Ci zależy i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.