Skocz do zawartości
  • 0

Hybryda czy nie warto? Wybór montażu, proszę o pomoc


Artegs

Pytanie

Cześć, mam dylemat. Chcę w dość bliskiej ale nieokreślonej przyszłości zmienić swój montaż z SWSA na coś lepszego.
Staram się wyczytać co się da na temat tych wszystkich montaży i jak to często bywa została mi dwójka faworytów.
HEQ 5
https://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-heq5-pro-statyw-neq5

CEM25P
https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-cem25p-goto-ze-statywem/p,50076

Oraz jak pytałem o dostępność montażu ze stajni SW w sklepie podpowiedzieli mi jeszcze jeden hybrydowy AZ EQ5 SynScan GT
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4466&lunety=Monta hybrydowy Sky Watcher AZ EQ5 SynScan GT pier

 

Co do tego ostatniego to wersja z pierem nie koniecznie mi potrzebna, może być i bez niego. Co do AZ EQ5 powiedzieli mi, że jest lepszy od HEQ5 (podobnie też wynika z opisu, że jest gruntowną modyfikacją)
Tylko co do tego ostatniego to albo słabo szukam, albo rzeczywiście mało jest informacji o tym modelu.
Jakie są Wasze doświadczenia z tymi montażami?
Fajnie jeśli ktoś byłby w stanie podać jakieś plusy i minusy - to ułatwi wybór :)
Co do HEQ5/CEM25p to trochę informacji i porównań znalazłem, podobne osiągi z tym, że ten od SW bardziej stabilny - jak na wietrzne noce itp. Bardziej skłaniam się do wyboru właśnie jego.
Tak naprawdę to używać będę tego tylko do fotografii, obserwacja mnie nie rajcuje tak bardzo.
Póki co mam same obiektywy + klamoty (kable, grzałki, lunetka do guide) to i wagowo będzie bardzo lekko. W przyszłości także chciałem zaopatrzyć się w starego i sprawdzonego EDka80 z akcesoriami to i to udźwignie raczej bez problemu.
Cena nie gra takiej roli, jestem w stanie dołożyć trochę więcej jeśli będzie to warte. Go to też jest fajnym atutem, co prawda tracę możliwość nauki nieba, ale czasami muszę zrobić coś szybko, a w lato szkoda na to czasu :)
To jest dość ciężki wybór jak dla mnie kompletnego amatora, a przecież trzech do testów nie kupię :D
Zdecydowałem, że może Wasze doświadczenie w tym mi pomoże :)
Jeśli będziecie w stanie mi pomóc, naprowadzić to będę bardzo wdzięczny
Dzięki pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja na miejscu autora wątku w ogóle bym nie brał pod uwagę montaży AZEQ. Wyraźnie napisał, że będzie robił fotki, obserwacje go nie interesują. Po co dopłacać za taką funkcjonalność? Okazjonalnie na EQ można obserwować i sam tak robiłem.

 

To nieprawda, że goto uniemożliwia naukę nieba, choć doradcy na youtube tak mówią. Przy naszych warunkach pogodowych, brak goto to marnowanie czasu i tyle. Jak sprzęt robi fotki od samego początku nocy astronomicznej do jej końca, jest czas na naukę. Jak ktoś nie chce się nauczyć to zawsze znajdzie wymówkę. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
58 minut temu, count.neverest napisał:

Ja na miejscu autora wątku w ogóle bym nie brał pod uwagę montaży AZEQ. Wyraźnie napisał, że będzie robił fotki, obserwacje go nie interesują. Po co dopłacać za taką funkcjonalność? Okazjonalnie na EQ można obserwować i sam tak robiłem.

Dla mnie funkcjonalność AZ jest nieistotna, ale paski + enkodery w cenie poniżej 6 kPLN wydają się atrakcyjne. Dodatkowo znika problem ciężkiego ustawiania na Polarną w pionie. W NEQ6 jest to beznadziejnie rozwiązane. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, apolkowski napisał:

Dla mnie funkcjonalność AZ jest nieistotna, ale paski + enkodery w cenie poniżej 6 kPLN wydają się atrakcyjne. Dodatkowo znika problem ciężkiego ustawiania na Polarną w pionie. W NEQ6 jest to beznadziejnie rozwiązane. 

Dokładnie tak.

Wersja AZ jest po prostu wyraźnie lepsza więc warto trochę dopłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie potrzebuję montażu z najlepszymi osiągami, wydaje się, że HEQ5 i AZEQ5 jak dla mnie będą porównywalne.
Nie jestem jeszcze pewien, ale chyba skupie się na wersji AZEQ5. Jakoś bardziej do mnie przemawia, też nie zważając na funkcje AZ.
 

Te paski i enkodery mnie kuszą, nie trzeba będzie modyfikować ani grzebać w nim za bardzo
Mniej ingerencji - mniej problemu:)

Tym bardziej, że nie będę wieszać na nim nie wiadomo co, aktualny czy docelowy setup i tak będzie w miarę lekki
 

Do tego braknie mi tylko lunetki, walizki i zasilania. Tak to będzie wszystko :)

No i AZEQ5 jest dostępny w sklepach, HEQ5 już nie - ma być jakaś dostawa ale nic na 100%. (chociaż to jest najmniejszy i nieistotny problem)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 21.12.2020 o 18:43, Pawlik napisał:

pytanie do posiadaczy montażu z pilotem w wersji V5: jakie napięcie pokazuje wam pilot po podłączeniu montażu do zasilania 12V? 

 

u mnie na podłączonym zasilaczu 12V pilot pokazuje 11,2V w stanie spoczynku montażu, w czasie pracy spada do 11-11.1V.  Przy podłączonym powertanku, gdzie wydajność akumulatora jest niższa, napięcie na pilocie spada poniżej 11V i montaż sygnalizuje już niskie napięcie. Z pilotem w wersji V3 nie mam takich problemów- pokazuje dokładnie tyle ile jest na zasilaczu. 

Nie wiem czy ten typ tak ma, czy jednak go reklamować. 

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.