Skocz do zawartości

Atik Seria EX upgrade chłodzenia.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, temat skierowany raczej do osób parających się elektryką jak i osób ciekawskich takich jak ja.

Kamery Atik z serii EX posiadają mało wydajne chłodzenie, jest to około -20 stopni C względem otoczenia. Cała kamera na działającym chłodzeniu na full nie pochłania nawet 1 ampera na godzinę.

Domyślam się że jest to podyktowane nie dużym rozmiarem obudowy jaką ma ta kamera i budżetowymi komponentami użytymi w budowie tych kamer bo jak wiadomo ich cena jest niższa od kamer wyposażonych w dwustopniowe chłodzenia i z innymi bajerami jak wbudowane koła filtrowe, itp.

Czy ktoś z was rozmyślał, jak i czy się da tam wcisnąć ogniwo o większej wydajności lub wymienić sam wentylator odbierający nadmiar temp by w ostatecznym rozrachunku chłodzenie miało więcej zapasu mocy ?.

Może zna ktoś jakieś źródła czy osoby które coś takiego próbowały zrobić ?

Domyślam się że nie które elementy elektryczne należało by wymienić bo nie są przeznaczone do pracy z większym poborem prądu przez poszczególne podzespoły.

Nie to że się przymierzam do grzebania w takiej kamerze, temat raczej luźny i teoretyczny.

Zrobiłem kiedyś coś podobnego w Sbigu 2000XM po przez wymianę wentylatora ale zyskałem jedynie 2-3 stopnie zapasu względem oryginału.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej pewnie było by schłodzić z zewnątrz dodatkowym peltierem obudowę kamery. Tylko tak aby nie zejść z jej temperaturą poniżej punkty rosy. 

Lata temu w Atiku 314 wymieniłem pastę termoprzewodzącą na peltierze, na jakąś super wydajną i też z tego co pamiętam dało to jakieś 2*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr4d napisał:

Najprościej pewnie było by schłodzić z zewnątrz dodatkowym peltierem obudowę kamery. Tylko tak aby nie zejść z jej temperaturą poniżej punkty rosy. 

Lata temu w Atiku 314 wymieniłem pastę termoprzewodzącą na peltierze, na jakąś super wydajną i też z tego co pamiętam dało to jakieś 2*C.

Co do punktu rosy obudowy kamery to ona zawsze łapie wilgoć na obudowie, musiałem w swoim atiku zrobić sobie pokrowiec na kamerę z pianki (jak do karimaty) bo wilgoci było dużo na tyle dużo że aż kamera gubiła połączenie z PC. Tylko w ciepłe letnie i wiosenne noce nie ma tego problemu.

Nasila się to nad ranem gdy opada mgła i wilgoć.

Może by tak było że nie łapała by tej wilgoci bo zewnętrzny wentylator by ją rozwiewał.

Co do zewnętrznego chłodzenia obudowy to takie rozwiązanie stosuje Star Light i uzyskuje nawet do 10 stopni mniej względem otoczenia. Tylko że tam obudowa jest jednym wielkim radiatorem.

Co do atika to one są wąskie ale długie, musiały by być dwa wentylatory ale mniejsze zamiast jednego wielkiego.

Może coś po kombinuje :D

Cooling%20Enhancer.jpgcooling.jpg

No bo pokrowiec wygląda śmiesznie.

 

pokro.jpg

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępne oględziny kamery po odkręceniu obudowy pozwoliły zorientować się że Atik w seri EX zastosował goły radiator bez wentylatora bezpośrednio, natomiast jest on u wylotu obudowy około 100 mm od radiatora a między nimi znajduje się płytka z elektorniką, całość działa jak odkurzacz wciągając przez obudowę (rurkę 100mm/60 mm) chłodne powietrze które przelatuje w bezpośredniej okolicy radiatora natomiast jest to mało wydajne rozwiązanie ponieważ wentylator standardowy 30x30x10 (trudno powiedzieć jakie ma inne parametry prócz tego że jest na 12V) zwyczajnie nie ma dużo siły i przepływ powietrza przez żeberka radiatora jest zwyczajnie nie duży. Natomiast był by około 2-3 raza lepszy w przypadku zastosowania wentylatora przy samym radiatorze jak to się przeważnie robi, domyślam się (i taki też był by logiczny powód wybrania takiego rozwiązania) że atik wybrał takie rozwiązanie bo ewentualny wentylator przy radiatorze dmuchał by ciepłym powietrzem na elektronike płytki zapewne przegrzewając ją i przy długim użytkowaniu wszystko by cholera strzeliła. Atik wybrał takie umiejscowienie płytki ponieważ gwarantowała ona najwięcej miejsca (pozwalała by płytka była możliwie największa co do wymiarów obudowy).

 

Ale.. przez to że tak jest, to zastosowanie zewnętrznego wentylatora w takim stylu jaki to robi Starlight Xpress może naprawdę pomóc i to dość znacząco ponieważ nie tyle że będzie chłodzić bezpośrednią okolicę komory w której jest matryca (w przypadku atika sekcja komory z matrycą to walec o wymiarach zbliżonych do 60x30 mm) to dodatkowo zwiększy przepływ powietrza przez żeberka radiatora ponieważ znajduje się on w bezpośredniej okolicy, co za tym idzie łatwiejsze robotę będzie miał wentylator u wylotu obudowy.

 

Nie wiem ile można było by zyskać na takim chłodzeniu ale mam cichą nadzieje że 5-7 *C spokojnie dało by radę. Na więcej bym nie liczył.

Co ważne o dziwo mój atik428ex stabilnie trzyma temperaturę przy działaniu coolera na poziomie 90-95%, oczywiście najlepiej mu na około 80% i tak najzdrowiej dla każdej kamery.

 

Teraz poszukam informacji o wentylatorze używanym przez Starlight Xpress , i jego parametrach hałasu i drgań (bo sam chciałbym zastosować nie gorszy) bo jak wiadomo w szczególności drgania należało by ograniczyć do minimum bo chociażby taki guiding przez oag ucierpi wtedy bardzo mocno.

 

Jeśli ktoś wie jaki stosują tam wentylator było by miło gdyby się tym podzielił.

Pozdro.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że tak że ma wpływ, oczywiście żadnej sensacyjnej różnicy to nie zrobi, ale po samych klatkach kalibracyjnych widzę dużą różnicę między -15 a -20.

@wessel ma trochę racji że ta matryca w Atik 428/460 dość mocno szumi, myślę że jak bym w jesień czy zimę schodził do -25 to było by to spora różnica między -15 które używam obecnie, mam jeszcze zapas na -20 mogę schłodzić no ale to już naprawdę max.

Moja kamera ma też -25 względem otoczenia. (realnie widzę że 28 ale można to potraktować jako pomijalny margines)

Najpierw zbuduje i przetestuje bo gdybać to sobie można :D

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Dasz -25 i okaze sie ze wylazi Ci kondensacja na szybce. Rozwiazanie nie chłodzić ponizej -15 ;)

Nie zaobserwowałem tego na -20 ani na -25 z poprzednią kamerą, przed regeneracją dessicantu/ w pobliżu terminu jego trwałości to owszem ma prawo się tak dziać i tak też się działo.

Nie wiem jak u ciebie z dessicantem jest to rozwiązane ale przeciętnie pół roku to graniczny okres do użytku i trzeba regenerować.( ja muszę co pół roku bo sprzęt stoi ciągle prawie że na zewnątrz)

Skoro kondensuje ci para na szybce masz nieszczelność komory lub dessicant nie reaguje na resztki wilgoci w komoże, są typy co chłodzą sbigi czy moraviany do -35 i wilgoci nie widzą. (na więcej nie pozwala frimeware)

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale.... kondensacja na szybce - przy dużych sensorach , a teraz takich co raz więcej - zachodzi także na ZEWNĘTRZNEJ powierzchni szybki komory , szczególnie przy dużej wilgotności otoczenia. Tutaj jest więcej na ten temat:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mialem na mysli zewnętrzną powierzchnie szybki.

Pomimo fabrtcznych grzalek w qhy695a w mega wilgotne wiosenne i letnie noce wylazila mi rosa. Jechalem na -30 lub -25. Odczekalem 30min az problem zniknie ( wylaczona kamera), ustawilem na -15 i jest ok.

 

Edit.

-30C, a nie 30st roznicy do otoczenia.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzę do -25 i nic się nie dzieje. Kluczową sprawą u mnie jest stopniowe schładzanie. Jak zrobię za szybko, to wyłazi to na fotce, ale w trakcie palenia  600s ten dessicant zasysa i już następna jest  ok. Szybko to roszenie schodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.