Skocz do zawartości
  • 0

Podłączenie aparatu do teleskopu APO65Q


dakwather

Pytanie

Cześć, mam pytanko odnośnie łączenia aparatu Sony A6400 do teleskopu apo 65q. Mam Adapter t-mount do sony E - konkretnie ten :

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/samyang-adapter-t-mount-sony-e.html

Oraz adapter z 2 cali na T2:

https://deltaoptical.pl/adapter-2-z-mocowaniem-t-2

 

Próbuję to złozyć do kupy, ale coś tu nie pasuje.. Potrzebuje jakiejś jeszcze złączki? 

Z góry dziękuję za pomoc i wesołych świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Adapter 2 cale na T2 masz w złą stronę. Potrzebujesz tulejki 2” z gwintem zewnętrznym T2 (42x0.75) na końcu, np. taki https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p200_TS-Optics-Focal-Adaptor-2-inch-to-T2.html

Edytowane przez wlatanowicz
Link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odkurzam temat :D Dowiedziałem się, że istotnym elementem jest odległość matrycy od flattenera. Czy ktoś wie, jaka ta odległość powinna być dla TS APO65Q, aby bez problemu ostrzyć zdjęcie (ew. jak to wyliczyć/ znaleźć tę informacje) ? Coraz bardziej przekonuje się, że dobranie złączek to nie taka prosta i oczywista sprawa. Ma ktoś lub miał owy TS APO65Q i zechciałby podzielić się informacją, jakich złączek używał? Interesuje mnie przejsciówka na Nikona lub Sony E. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zobacz jak u mnie to wyglądało:

 

U siebie do regulacji użyłem testowej wersji CCDInspectora, ale nie jest to konieczne.

 

Całą zasadę jak to działa znajdziesz na tych obrazkach.

Tzn. Kiedy flattener jest za blisko do matrycy to wygląda to tak:
265798355_tooclose.jpg.b369fcaa756b80c019cd7cc035fa9b6e.jpg

 

A kiedy za daleko to wygląda to tak:
890517345_toofaraway.jpg.4388f774da2c953c5f2ee8153c8b4d97.jpg

 

U siebie wyregulowałem to podkładkami wyciętymi z arkusza PET o grubości 0,5mm

 

A i taka rada - nie przesadzaj.

Tzn. Jak w samych rogach będziesz miał przecinki, to olej to i nie marnuj pogody na podkładkologię stosowaną.

Kiedy w praktyce dojdzie Ci dithering, to i tak będziesz musiał kad obciąć, więc to nie będzie miało aż takiego znaczenia.

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Zobacz jak u mnie to wyglądało:

 

U siebie do regulacji użyłem testowej wersji CCDInspectora, ale nie jest to konieczne.

 

Całą zasadę jak to działa znajdziesz na tych obrazkach.

Tzn. Kiedy flattener jest za blisko do matrycy to wygląda to tak:
265798355_tooclose.jpg.b369fcaa756b80c019cd7cc035fa9b6e.jpg

 

A kiedy za daleko to wygląda to tak:
890517345_toofaraway.jpg.4388f774da2c953c5f2ee8153c8b4d97.jpg

 

U siebie wyregulowałem to podkładkami wyciętymi z arkusza PET o grubości 0,5mm

 

A i taka rada - nie przesadzaj.

Tzn. Jak w samych rogach będziesz miał przecinki, to olej to i nie marnuj pogody na podkładkologię stosowaną.

Kiedy w praktyce dojdzie Ci dithering, to i tak będziesz musiał kad obciąć, więc to nie będzie miało aż takiego znaczenia.

Czyli sprowadza się do tego, żeby znać backofocus dla mojego flattenera, gdzie znalazłeś konkretne dane do swojego? Rozumiem, że backofocus to perfekcyjna odległość między matryca a flattenerem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teoretycznie z tym adapterem co masz, kiedy go przykręcisz na gwint T2 do flattenera to backfocus powinien być zachowany (dlatego złączki do aparatów różnych producentów mają różne grubości, żeby każdy obiektyw przykręcony na M42 wypadł w tym samym miejscu).

Tyle, że ja posiadam trzy złączki do Canona i każda ma nieco inną grubość.

 

W praktyce - przykręć, sfoć, oceń zdjęcie i będziesz widział czy szukać cieńszej  złączki (gorsza wersja), czy trzeba dorzucić podkładkę na któryś gwint (ta wersja jest lepsza)

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Teoretycznie z tym adapterem co masz, kiedy go przykręcisz na gwint T2 do flattenera to backfocus powinien być zachowany (dlatego złączki do aparatów różnych producentów mają różne grubości, żeby każdy obiektyw przykręcony na M42 wypadł w tym samym miejscu).

Tyle, że ja posiadam trzy złączki do Canona i każda ma nieco inną grubość.

 

W praktyce - przykręć, sfoć, oceń zdjęcie i będziesz widział czy szukać cieńszej  złączki (gorsza wersja), czy trzeba dorzucić podkładkę na któryś gwint (ta wersja jest lepsza)

Problem w tym, żę adapter 2 cale na T2, który posiadam zupełnie nie pasuje - https://deltaoptical.pl/adapter-2-z-mocowaniem-t-2. T2 powienien mieć gwint zewnętrzny( 2 cale w zasadzie też), aby pasowało z jednej strony do adaptera Sony, a z drugiej do 2 cali, jak na zdjeciu niżej. Dlatego chciałem się od razu dowiedzieć jakiej długości tę złączke nabyć, żeby nie odsyłać bez przerwy :P 

 

1609413825959.jpg

 

pS. Są w ogóle złączki z 2 cali na T2 obustronnie gwintowane zewnętrznie ? :D 

Edytowane przez dakwather
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

to jest E-mount prawda? Więc ma focus flange dist. = 18mm czyli w zasadzie "prawie" tyle co ASI 071 (17.5) więc potrzebujesz tyle albo mniej - jesli chcesz bardziej wyciągać wyciąg (jest go sporo).... ja nie chciałem. Miałem dodatkową przedłużkę tuby żeby tej rury za wyciągiem uniknąć. 

IMAG0122.thumb.jpg.78700de4ba23adfde2e3667fdffd5b46.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby rozwiać wątpliwości co do tego jakie przejściówki i gdzie ma kupić kolega który zadał pytanie - to uprzedzam że start z teleskopu jest żeńskie 54 razy "nie wiadomo ile" ;-)

Więc trzeba "kustomowo" zacząć 54 męski i skończyć ---> T2męski  ;-) do adaptera bagnetowego.

Kolega chce tylko gwinty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 31.12.2020 o 07:46, Maro21 napisał:

Flattener w ts65q jest na stałe wbudowany w tubę, a nie w wyciąg i back focus to ostatnie zmartwienie posiadacza. 

 

Można to interpretować w ten sposób, że nie trzeba się aż tak martwić o perfekcyjną długość złączki, ponieważ można odległość odpowiednio zwiększyć poprzez regulacje długości wyciągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 31.12.2020 o 18:24, delaa napisał:

Żeby rozwiać wątpliwości co do tego jakie przejściówki i gdzie ma kupić kolega który zadał pytanie - to uprzedzam że start z teleskopu jest żeńskie 54 razy "nie wiadomo ile" ;-)

Więc trzeba "kustomowo" zacząć 54 męski i skończyć ---> T2męski  ;-) do adaptera bagnetowego.

Kolega chce tylko gwinty.

Kolega @Tom-cio wykonał mi jakiś czas temu taką złączkę (m54-m48) z dodatkowym gwintem w środku na filtry 2"

IMG_2269.jpeg.9ac7479ff45f4738306597a1f3c8325f.jpeg

 

IMG_2270.jpeg.af4200063a7528ed90a8e4035fe07d52.jpegIMG_2271.jpeg.c8fe8e680ba1780e1006287ea4474db9.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.