Skocz do zawartości

Docelowy teleskop.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

42 cale f/4.5 to już przegięcie. Choćby dlatego, że pewnie można by się zabić w razie upadku z drabiny :/ Ale takie ~30 cali f/3~3.5, przechowywane i transportowane w dedykowanej przyczepce wygląda sensownie:

 

Apropos celowania, to przy ogniskowej 2-2.5m bez problemu celuje się wstępnie przez telerada stojąc na ziemi, a potem dokładnie szukaczem kątowym.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, TUR napisał:

W 2003 roku na Kudłaczach przykładowo łowilem przez filtr OIII i Dobsona 500/2250mm mgławice wodorowe w M33 przy powiększeniu ok 200x. Miałem mapkę mgławic wodorowych w M33 i je odhaczalem :) Spędziłem przy tej galaktyce sporo czasu :) Warto było.

 

Tak wyglądało to cudo :) Szkło pochodziło z PTMA Warszawa, zwierciadło wykonane przez Pana Stefana, mechanika zrobiona przez Janusza w Astrokraku.

Ktoś gdzieś napomknął, że to właśnie ty razem z Januszem projektowaliście te kolubrynę.

 

Ja się tylko zastanawiam czy ówcześnie jeszcze nikt w Polsce nie miał odwagi pójść w mobilniejsze i lżejsze ażury na płozach do tak wielkich luster? Czy może Ameryka nawet tego jeszcze nie wynalazła?

 

Chyba tylko Mirek Dymek miał odwagę w lata następne tego dokonać. Chyba był pierwszy w PL.

Edytowane przez Rabbit
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno ktoś tu na forum napisał że Newton to najgorszy optycznie teleskop. Patrząc na to co wyprawiają Amerykanie to chyba wręcz przeciwnie. Mieszkając w mieście i obserwując stacjonarnie najlepszym chyba wyborem byłby dobry refraktor Apo o jak największej aperturze. Takie 140 f7 i byłbym szczęśliwy. 

Jednak gdyby mieć niebo powiedzmy 21,5 i dom z ogrodem to ciekawe ilu z nas kupiłoby taką soczewkę. Ja nie zawracałbym sobie raczej nią dupy i za taką samą kasę brał lustro 20" :icon_wink:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rabbit napisał:

Ktoś gdzieś napomknął, że to właśnie ty razem z Januszem projektowaliście te kolubrynę.

 

Ja się tylko zastanawiam czy ówcześnie jeszcze nikt w Polsce nie miał odwagi pójść w mobilniejsze i lżejsze ażury na płozach do tak wielkich luster? Czy może Ameryka nawet tego jeszcze nie wynalazła?

 

Chyba tylko Mirek Dymek miał odwagę w lata następne tego dokonać. Chyba był pierwszy w PL.

 

@Mirek_D. pierwszy opracował i wprowadził na rynek lekkiego dobsona. Konstrukcja była przełomowa. To było jednak troszkę pózniej niż „produkcja” tej pięćdziesiątki. W takim formacie skrzynkowym powstała pózniej rownież sześćdziesiątka Piotra Zasłony. Tak czy inaczej pięćdziesiątka wchodziła do Focusa combi :) Na swój sposób była mobilna :)  Piotrek z tego co pamietam woził swój teleskop w VW transporterze. 

Trzeba wspomnieć, że wtedy w Polsce teleskop o średnicy 50cm była jakimś kosmosem. Załatwienie blanku na lustro 50cm graniczyło z cudem.  Blank po wielomiesięcznych rozmowach z PTMA Warszawa otrzymałem na zasadzie wymiany za dwa blanki 33cm. Blank pewnie przeleżał w PTMA ok 40-50lat zanim ujrzał światło dzienne. Na szczescie Panowie Janusz Wiland oraz Lucjan Newelski byli tak uprzejmi i zgodzili sie na taką wymianę. Jedyną osobą jaka podjęła sie wtedy zrobienia lustra był Pan Stefan w Wrocławia, a Janusz po przyjacielsku podjął się wykonania tubusa. Powstawał w bólach, bo był to pierwszy w Polsce kratownicowy tak duży teleskop optyczny. Wszystko było dziełem fantazji Astronomii amatorskiej.

W Bieszczadach razem z Michałem Witkowskim zrobiliśmy nim maraton Messiera. W Pannie nie mogliśmy poznac i odróżnić galaktyk w polu widzenia :) Poza tym teleskop używany był głównie do obserwacji komet. 

Potem teleskop odkupił ode mnie Michał Żołnowski i nadal mu nową Taurusową konstrukcje.

 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, astrokarol napisał:

"Problem", że mało kogo stać na takie 40". I jeszcze postawione pod ciemnym niebem. 

Ale popatrzeć to każdy by chciał :P

 

O jakich kosztach mówimy? Wiesz, rząd wielkości? :)

Mając na uwadze koszta wydawane na astrofotografię myślę że to będzie kwota jak najbardziej w zasięgu wielu naszych użytkowników ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, astrokarol napisał:

W Polsce jest kilka 24" (~61cm), 26" (66 cm), 30" i ponoć 32". 

 

"Problem", że mało kogo stać na takie 40". I jeszcze postawione pod ciemnym niebem. 

Ale popatrzeć to każdy by chciał :P

 

 

Kasa nie jest problemem. Problemem jest determinacja w realzacji celu i niebo. Takiego teleskopu nie ma sensu użytkować w mieście czy pod miastem. Wymaga smolistego nieba, aby wykorzystać jego potencjał.

Edytowane przez TUR
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

O jakich kosztach mówimy? Wiesz, rząd wielkości? :)

Mając na uwadze koszta wydawane na astrofotografię myślę że to będzie kwota jak najbardziej w zasięgu wielu naszych użytkowników ;)

 

Konkretnie nie. 

Jeśli jednak się nie mylę to koszt około 100 tys zł dla ~40".

Było na sprzedaż w USA ponad 50" (coś koło 125 cm) za jak dobrze pamiętam 350 tys zł (nie licząc podatków i transportu). 

 

8 minut temu, TUR napisał:

 

Kasa nie jest problemem. Problemem jest determinacja w realzacji celu i niebo. Takiego teleskopu nie ma sensu użytkować w mieście czy pod miastem. Wymaga smolistego nieba, aby wykorzystać jego potencjał.

To najwyraźniej ktoś skitrał gdzieś w bieszczadzkich lasach 40" i się nie chwali :P

Edytowane przez astrokarol
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, astrokarol napisał:

Jeśli jednak się nie mylę to koszt około 100 tys zł dla ~40".

 

A ja pamiętam ankietę kilka lat temu: "ile wydałeś kasy na astro?" Kilka osób zaznaczyło opcje >1milion zł ;)

 

Bieszczady, Karkonosze, myślę że jakiekolwiek górki będą ok na coś takiego. A łatka "największy teleskop w Polsce" spokojnie przyniesie dość rozgłosu, żeby zrobić z tego biznes dający w dłuższym rozrachunku zwrot kosztów z nawiązką ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, TUR napisał:

@Mirek_D. pierwszy opracował i wprowadził na rynek lekkiego dobsona. Konstrukcja była przełomowa. To było jednak troszkę pózniej niż „produkcja” tej pięćdziesiątki. W takim formacie skrzynkowym powstała pózniej rownież sześćdziesiątka Piotra Zasłony. Tak czy inaczej pięćdziesiątka wchodziła do Focusa combi

Ehh pamiętam te czasy, złoty w schronisku na Kudłaczach. Twoja 50tka i wchodzenie po drabinie do okularu, TEC Przemasa...

Kurna, a wydaje się, że to było tak niedawno... 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Niedawno ktoś tu na forum napisał że Newton to najgorszy optycznie teleskop.

Ech ci pijani kolędnicy...

A to 140mm APO też wcale takie malutkie i leciutkie nie jest :D Newton 8" jest tak samo długi, a przynajmniej szerszy o 60mm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, astrokarol napisał:

W Polsce jest kilka 24" (~61cm), 26" (66 cm), 30" i ponoć 32". 

 

"Problem", że mało kogo stać na takie 40". I jeszcze postawione pod ciemnym niebem. 

Ale popatrzeć to każdy by chciał :P

 

Problem jest choćby z napyleniem 40"lustra  w Europie.

Można taki teleskop postawić pod wiejskim niebem. Ale za pół roku kilkadziesiąt/kilkaset metrów od ciebie może wybudować się miłośnik podświetlania wszystkiego albo ulokować się jakaś firma - i pozamiatane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak takiego kolosa obsługiwać to już sobie nie wyobrażam. 4,5m ogniskowej. Niech to ma go-to. Ustawia się. Przystawiamy drabinę i popylamy do góry. Obiekt ucieka więc złazimy, przestawiamy i znów do góry. Przy zmianie okularu też. Chyba że graty przy sobie mamy... Widoki pewnie niesamowite ale ile z tym zachodu:no:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.