Jump to content

Księżyc


Witos
 Share

Recommended Posts

Moim zdaniem nie powinieneś używać czułości powyżej ISO200 bo już wyłaża szumy (zwłaszcza na 3 fotce) - troche mnie to dziwi. ale poza tym są ok jak na pierwszy raz :rolleyes:

Aha no i może troszke ostrości brakuje - jak na MTO, ale to sie dopracuje z czasem :Salut:

Link to comment
Share on other sites

wydaje mi się  że ten księżyc z MTO+10D powinien byc strzelony na dłuższym czasie lub wiekszym iso. teraz jest za ciemny.  :rolleyes:

 

 

dzisiaj jeszcze raz spróbuję zrobić foty tak jak piszesz wodzu :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus

Zauważyliście? Po lewej stronie u dołu są dwa kraterki, ciągnie się od nich skosem w górę jakby ogon komety. To jest rzeczywiste czy jakiś artefakt zdjęcia?

Link to comment
Share on other sites

niestety material do obróbki jest umiarkowanej jakosci nie mozna w niego zbyt ingerować - rezultuje to zazwyczaj przeprocesowaniem fotki, zauwazylem wzdłóż górnej krawędzi (oryginalnej fotki) kilka linii (jakby z zerwanej synchronizacji).

Link to comment
Share on other sites

Zauważyliście? Po lewej stronie u dołu są dwa kraterki, ciągnie się od nich skosem w górę jakby ogon komety. To jest rzeczywiste czy jakiś artefakt zdjęcia?

Jeśli masz na myśli te kraterki co i ja, to naturalny twór ksieżycowy związany zapewne z genezą tych kraterków (Messier i Messier A) który nie jest artefaktem, tylko wyrzutem materiału jaśniejszej barwy.
Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
Jeśli masz na myśli te kraterki co i ja, to naturalny twór ksieżycowy związany zapewne z genezą tych kraterków (Messier i Messier A) który nie jest artefaktem, tylko wyrzutem materiału jaśniejszej barwy.

Musiało coś nieżle rąbnąć prawie stycznie do powierzchni! A kratery i tak okrągłe!

Link to comment
Share on other sites

Kąt uderzenia nie odgrywa roli ani w kształcie krateru, ani w kierunku wyrzutu materii. Nawet gdy uderzenie następuje pod bardzo małym kątem impakt ma charakter wybuchowy i rozrzut materii jest symetryczny.

 

No chyba nie tak do końca, przynajmniej jeśli chodzi o planety. Niedawno był program na Discovery Science o powstawaniu kraterów na Marsie o wyraźnym jajowatym kształcie. Spowodowały go właśnie meteory uderzające pod małym kątem, nadając kraterom właśnie symetryczny ale w stosunku do jednej osi kształt. Co do rozrzutu materii wokół takiego krateru może mieć pewnie znaczenie siła ciążenia, istnienie atmosfery itd.

Link to comment
Share on other sites

No chyba nie tak do końca, przynajmniej jeśli chodzi o planety.  Niedawno był program na Discovery Science o powstawaniu kraterów na Marsie o wyraźnym jajowatym kształcie. Spowodowały go właśnie meteory uderzające pod małym kątem, nadając kraterom właśnie symetryczny ale w stosunku do jednej osi kształt. Co do rozrzutu materii wokół takiego krateru może mieć pewnie znaczenie siła ciążenia, istnienie atmosfery itd.

Wydaje mi się, że właśnie w przypadku planet takie kratery nie powinny powstawać, ponieważ działanie atmosfery nawet w przypadku meteorytu lecącego początkowo stycznie do powierzchni spowoduje jego wyhamowanie i uderzenie pod większym kątem. Inaczej się sprawy mają, gdy meteoryt zostaje na tyle wyhamowany, że wyzwolenie energii nie ma charakteru wybuchowego. Można sobie teoretycznie wyobrazić sytuację, gdzie duży meteoryt lecący pod bardzo małym kątem zostaje silnie wyhamowany i przy uderzeniu ze stosunkowo małą prędkością powstaje podłużny krater. Ale nie jest to krater z prawdziwego zdarzenia, raczej zwykły dołek. Nie oglądałem tego programu na Discovery i nie potrafię się odnieść do szczegółów. Nie zjadłem też wszystkich rozumów i mogę się mylić :rolleyes:

Kiedyś, chyba jeszcze w XIX wieku uważano, że kratery księżycowe są pochodzenia wulkanicznego. Podstawowym dowodem przeciwko ich meteorytowemu pochodzeniu był fakt, że wszystkie one są w przybliżeniu okrągłe, a przecież meteoryty uderzające pod małymi kątami powinny pozostawiać kratery wydłużone. W końcu jednak ktoś wykazał, że takie zdroworozsądkowe rozumowanie nie ma zastosowania w przypadku ekstremalnych prędkości, z jakimi mamy do czynienia w przypadku impaktów. Dlatego ze świecą można szukać kraterów innych niż właśnie okrągłe (chociaż i tu pewnie zdarzają się wyjątki, jak wszędzie).

Link to comment
Share on other sites

Jestem zwolennikiem niemeteorytowego pochodzenia większości kraterów, szczególnie tych dużych, lecz naturalnego, czyli wulkaniczno- tektonicznego, bez względu na to gdzie się znajdują. Moim zdaniem głównie siły wewnętrzne były za to odpowiedzialne, a kratery to zapadnięte stożki wulkaniczne. Znikomy procent kraterków jest typu uderzeniowego, ale takiego poglądu nikt nie podziela, bo stał się nie modny. Jednak kiedy sie głębiej wgryźć w topografię księżycową, czy marsjańską pojawia się sporo wątpliwości.

179_170305_0451_6_co_01_L.jpg

Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem głównie siły wewnętrzne były za to odpowiedzialne, a kratery to zapadnięte stożki wulkaniczne.

Ale na czym opierasz te domysły, bo przecież nie na samej wierze. Czy są solidne fakty, które za tym przemawiają? Kratery uderzeniowe i wulkaniczne różnią się zasadniczo pod względem budowy, te pierwsze są "dziurami w ziemi", drugie w ogromnej większości przypadków wieńczą stożki wulkaniczne. Tak jest na Ziemi i na Marsie. Jakie procesy byłyby odpowiedzialne za zapadanie się wszystkich stożków wulkanicznych w ten sam sposób? I dlaczego różnica między wielkimi kraterami, o średnicach dziesiątków kilometrów, a tymi maleńkimi, o średnicach kilku metrów jest raczej ilościowa, a nie jakościowa?

Link to comment
Share on other sites

Jest wiele przykładów nietypowych kraterów, których genezy nie da się wyjaśnić typowym impaktem, jak choćby ksieżycowy Heraclitus. Zamierzam pokazać takich tworów więcej, które są conajmniej zagadkowe poprzez wąsko ukierunkowane wywpływy bądź wyrzuty materiału, które sugerują że mamy do czynienia z oddziaływaniem wewnętrznym. Na razie wrzucam przykład ziemski, australijski krater: "Tweed Extinct Volkano" jak o przykład zapadniętej, lub conajmniej eksplozywnej kaldery z wtórnym stożkiem po wybuchu.

KALDERA.JPG

Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

W zeszłym roku z 4 dni przed pełnią na Księżycu widziałem obok jakiegoś morza duży krater a w srodku wysoki stożek z rowkiem tak jakby z niego coś się stoczyło . Wydawało mi się ze widziałem w połowie krateru 2 glazy . Wygląda jak wulkaniczny . Styka się z mniejszym kraterem normalnym . Pow. 330x . tylko raz tak dobrze widziałem .

Link to comment
Share on other sites

Kolego, widoczność najmniejszych księżycowych szczegółów w przeciętnym telepie o średnicy minimum 200-250mm. to ok. 1-2km. Takich głazów raczej nie ma, to są już raczej masywy skalne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.