Skocz do zawartości

Księżyc


Witos

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem nie powinieneś używać czułości powyżej ISO200 bo już wyłaża szumy (zwłaszcza na 3 fotce) - troche mnie to dziwi. ale poza tym są ok jak na pierwszy raz :rolleyes:

Aha no i może troszke ostrości brakuje - jak na MTO, ale to sie dopracuje z czasem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyliście? Po lewej stronie u dołu są dwa kraterki, ciągnie się od nich skosem w górę jakby ogon komety. To jest rzeczywiste czy jakiś artefakt zdjęcia?

Jeśli masz na myśli te kraterki co i ja, to naturalny twór ksieżycowy związany zapewne z genezą tych kraterków (Messier i Messier A) który nie jest artefaktem, tylko wyrzutem materiału jaśniejszej barwy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na myśli te kraterki co i ja, to naturalny twór ksieżycowy związany zapewne z genezą tych kraterków (Messier i Messier A) który nie jest artefaktem, tylko wyrzutem materiału jaśniejszej barwy.

Musiało coś nieżle rąbnąć prawie stycznie do powierzchni! A kratery i tak okrągłe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kąt uderzenia nie odgrywa roli ani w kształcie krateru, ani w kierunku wyrzutu materii. Nawet gdy uderzenie następuje pod bardzo małym kątem impakt ma charakter wybuchowy i rozrzut materii jest symetryczny.

 

No chyba nie tak do końca, przynajmniej jeśli chodzi o planety. Niedawno był program na Discovery Science o powstawaniu kraterów na Marsie o wyraźnym jajowatym kształcie. Spowodowały go właśnie meteory uderzające pod małym kątem, nadając kraterom właśnie symetryczny ale w stosunku do jednej osi kształt. Co do rozrzutu materii wokół takiego krateru może mieć pewnie znaczenie siła ciążenia, istnienie atmosfery itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie tak do końca, przynajmniej jeśli chodzi o planety.  Niedawno był program na Discovery Science o powstawaniu kraterów na Marsie o wyraźnym jajowatym kształcie. Spowodowały go właśnie meteory uderzające pod małym kątem, nadając kraterom właśnie symetryczny ale w stosunku do jednej osi kształt. Co do rozrzutu materii wokół takiego krateru może mieć pewnie znaczenie siła ciążenia, istnienie atmosfery itd.

Wydaje mi się, że właśnie w przypadku planet takie kratery nie powinny powstawać, ponieważ działanie atmosfery nawet w przypadku meteorytu lecącego początkowo stycznie do powierzchni spowoduje jego wyhamowanie i uderzenie pod większym kątem. Inaczej się sprawy mają, gdy meteoryt zostaje na tyle wyhamowany, że wyzwolenie energii nie ma charakteru wybuchowego. Można sobie teoretycznie wyobrazić sytuację, gdzie duży meteoryt lecący pod bardzo małym kątem zostaje silnie wyhamowany i przy uderzeniu ze stosunkowo małą prędkością powstaje podłużny krater. Ale nie jest to krater z prawdziwego zdarzenia, raczej zwykły dołek. Nie oglądałem tego programu na Discovery i nie potrafię się odnieść do szczegółów. Nie zjadłem też wszystkich rozumów i mogę się mylić :rolleyes:

Kiedyś, chyba jeszcze w XIX wieku uważano, że kratery księżycowe są pochodzenia wulkanicznego. Podstawowym dowodem przeciwko ich meteorytowemu pochodzeniu był fakt, że wszystkie one są w przybliżeniu okrągłe, a przecież meteoryty uderzające pod małymi kątami powinny pozostawiać kratery wydłużone. W końcu jednak ktoś wykazał, że takie zdroworozsądkowe rozumowanie nie ma zastosowania w przypadku ekstremalnych prędkości, z jakimi mamy do czynienia w przypadku impaktów. Dlatego ze świecą można szukać kraterów innych niż właśnie okrągłe (chociaż i tu pewnie zdarzają się wyjątki, jak wszędzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem niemeteorytowego pochodzenia większości kraterów, szczególnie tych dużych, lecz naturalnego, czyli wulkaniczno- tektonicznego, bez względu na to gdzie się znajdują. Moim zdaniem głównie siły wewnętrzne były za to odpowiedzialne, a kratery to zapadnięte stożki wulkaniczne. Znikomy procent kraterków jest typu uderzeniowego, ale takiego poglądu nikt nie podziela, bo stał się nie modny. Jednak kiedy sie głębiej wgryźć w topografię księżycową, czy marsjańską pojawia się sporo wątpliwości.

179_170305_0451_6_co_01_L.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem głównie siły wewnętrzne były za to odpowiedzialne, a kratery to zapadnięte stożki wulkaniczne.

Ale na czym opierasz te domysły, bo przecież nie na samej wierze. Czy są solidne fakty, które za tym przemawiają? Kratery uderzeniowe i wulkaniczne różnią się zasadniczo pod względem budowy, te pierwsze są "dziurami w ziemi", drugie w ogromnej większości przypadków wieńczą stożki wulkaniczne. Tak jest na Ziemi i na Marsie. Jakie procesy byłyby odpowiedzialne za zapadanie się wszystkich stożków wulkanicznych w ten sam sposób? I dlaczego różnica między wielkimi kraterami, o średnicach dziesiątków kilometrów, a tymi maleńkimi, o średnicach kilku metrów jest raczej ilościowa, a nie jakościowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele przykładów nietypowych kraterów, których genezy nie da się wyjaśnić typowym impaktem, jak choćby ksieżycowy Heraclitus. Zamierzam pokazać takich tworów więcej, które są conajmniej zagadkowe poprzez wąsko ukierunkowane wywpływy bądź wyrzuty materiału, które sugerują że mamy do czynienia z oddziaływaniem wewnętrznym. Na razie wrzucam przykład ziemski, australijski krater: "Tweed Extinct Volkano" jak o przykład zapadniętej, lub conajmniej eksplozywnej kaldery z wtórnym stożkiem po wybuchu.

KALDERA.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku z 4 dni przed pełnią na Księżycu widziałem obok jakiegoś morza duży krater a w srodku wysoki stożek z rowkiem tak jakby z niego coś się stoczyło . Wydawało mi się ze widziałem w połowie krateru 2 glazy . Wygląda jak wulkaniczny . Styka się z mniejszym kraterem normalnym . Pow. 330x . tylko raz tak dobrze widziałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.