Skocz do zawartości

iOptron CEM70G - zabawa z guidingiem


Marcin Ksiazek

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, diver napisał:

Jeżeli w iGuiderze widzisz centralnie gwiazdkę w którą wycelowałeś z Goto a przez główną tubę jej nie widzisz w ogóle, to znaczy że jest duży problem z osiowością głównej tuby względem osi montażu. PlateSolve na to nie pomoże.

No wlasnie w Iguiderze tez nie widze jasnej gwiazdy, ktora powinna sie pojawic :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marcin Ksiazek napisał:

No wlasnie w Iguiderze tez nie widze jasnej gwiazdy, ktora powinna sie pojawic :(

 

Zrób "search zero position" i sprawdź czy iGuider widzi Polarną. Pole widzenia IGuidera jest duże (ok. 3 st.) więc Polarna musi być widoczna. Jeżeli jej nie widzisz to znaczy, że biegun masz mocno z boku.

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba chyba wydzielic z tego watku...

 

Otwory w szynie sam wierciles,czy wykorzystales oryginalne? 

 

Poziomowales montaz na libelke w montazu? Pewnie przeczytales wcześniej cały ten wątek ;)

 

Screenshot_20201227-012725_Chrome.jpg.836d1cd54727dc4672c9a007a3f16be0.jpg

 

Edit.

Sorki. To co miałem na mysli jest poniżej. 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

No to pytanie za 100 punktów. Czy ipolar dziala poprawnie, czy Ty go poprawnie uzywasz? 

 

Daj goto np na Aldebarana i zerknij zza tuby jak mniej wiecej bardzo duzy jest rozjazd.

 

Jaki blad polarnej pokazuje np 5min dryf w phd?

 

Polarna raczej ustawilem dobrze (czerwone kolko z krzyzykiem mialem na zielono) Dzis przebudowalem mocowanie teleskopu, moze faktycznie byl nie osiowo, jesli pogoda dopisze, bede dalej probowal. 

Dzis tez probowalem zalignowac na slonce i montaz w pewnym momencie (w osi DE) zaczal wydawac dziwne dzwieki, tak jakby sie zebatka w miejscu slizgala ??? i os DE nie obracala sie dalej. Jesli efekt bedzie sie powtarzal to postaram sie nagrac jakies wideo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, diver napisał:

Jeżeli w iGuiderze widzisz centralnie gwiazdkę w którą wycelowałeś z Goto a przez główną tubę jej nie widzisz w ogóle, to znaczy że jest duży problem z osiowością głównej tuby względem osi montażu. Inaczej mówiąc główna tuba patrzy w inną stronę niż iGuider. Więc PlateSolve nic tu nie zdziała..

Sprawdzilem glowny teleskop, przebudowalem calosc i zrobilem jedna probe, plate solve zaignowal montaz i goto trafialo w cel.  Wiecej testow, jak tylko bedzie pogoda, bo dzis mialem jedynie 30minut wzglednie czystego nieba

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak sie prezentuje moj sprzet po poprzestawianiu wszystkiego.  Astrolinka wrzucilem na "plecy" przez co zlikwidowałem dodatkowo wiszące kable. Jedynie musiałem dodać mały hub USB, bo 3 wejscia jak sie okazało to za mało (podpiete pod mont mam: kamere główną, koło filtrowe, dodatkowy guider w sumie nie wiem po co i astrolinka).

 

Wszystkie 3 "teleskopy" udało mi się tak zalignować, że trafiają w ten sam punkt, teraz jeszcze musi przyjsc pratyka w boju, ale to juz zalezy tylko od naszej kaprysnej pogody.

 

PS. 

 

Wiem, wiem, jest masakryczna platanina kabli, ale ni echcialo mi sie juz wszystkiego skracać, może w lato się za to wezmę

IMG_20201228_132623.jpg

IMG_20201228_133039.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej.

 

Problem z znalezieniem orientacji przez montaż rozwiązany, plate solve odnajduje się dośc szybko i samo goto w CEM70 dziala bardzo dobrze.

 

Wczoraj niebo było nareszcie czyste więc mogłem sprawdzić guiding i coś pofocić.

 

Nie jestem dobry w analizie danych z PHD, ale wydaje mi sie, że jeszcze chyba musze popracować nad idealnym ustawieniem montażu na polarną, pewnie nie jest to zrobione przeze mnie na 100% perfekcyjnie. 

 

W zalaczeniu zalaczam loga z Iguidera (PHD2) oraz zdjecie ktore wczoraj wykonalem na tym montażu.

TemporaryActionCopy2.jpg

PHD2_GuideLog_2021-01-11_200015.txt

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kubaman napisał:

A pokazał byś to foto w 100%, chociaż jakiś wycinek?

Ponad 1" RMS to jednak chyba poniżej oczekiwań, ja na EQ6 miałem podobny wynik, a na Avalonie miałem w granicach 0,7-0,8

 

Jakie to są suby?

Chodzi Ci o fita z glownej kamery ?

 

NGC2244.fit

Edytowane przez Marcin Ksiazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2021 o 12:51, Marcin Ksiazek napisał:

W zalaczeniu zalaczam loga z Iguidera (PHD2) oraz zdjecie ktore wczoraj wykonalem na tym montażu.

 

Godzinę temu, Marcin Ksiazek napisał:

Zero podpowiedzi co do guidingu ???

 

Powiedz może na początek, czy widzisz jakieś wady geometryczne swojej fotki. Jeżeli tak, to spróbuj je opisać. No i spróbuj wyciągnąć wniosek, czy te ewentualne wady spowodowane są przez błędy prowadzenia.

 

W dniu 12.01.2021 o 15:37, kubaman napisał:

Ponad 1" RMS to jednak chyba poniżej oczekiwań

 

Niekoniecznie i nie musi to przesądzać o efekcie końcowym. To zależy od tego, czy ewentualne błędy prowadzenia "utoną" w skali odwzorowania i dystorsji obrazu spowodowanej seeingiem. Kluczowy jest finalny efekt na obrazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dane w pliku są zawarte. Rozmiar pixela kamerki 3,8, zaś ogniskowa lunetki 120mm.

Sprawdzając plik log z PHD wychodzi RMS w RA 0,83 arcsec, zaś RMS w DEC 0,63 arcsec. Piki dochodzą do 2,9arcsec w osi RA oraz 2,6arcsec w osi DEC. Wynik mógłby być lepszy jak na taką klasę montażu.

Moim zdaniem nie do końca jest dobrze ustawiony montaż na biegun lub zestaw jest źle wyważony.

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 12.01.2021 o 15:37, kubaman napisał:

A pokazał byś to foto w 100%, chociaż jakiś wycinek?

Ponad 1" RMS to jednak chyba poniżej oczekiwań, ja na EQ6 miałem podobny wynik, a na Avalonie miałem w granicach 0,7-0,8

 

Jakie to są suby?

Przeglądam ten temat z wielką ciekawością bo szykuję się do zakupu CEM70EC, ale w Twoim wpisie moją uwagę przykuł AVALON (to druga na liście pozycja którą rozważam). Jeśli miałeś Avalona Liner (jak zakładam) to czy mógłbyś napisać który mont oceniasz lepiej? Twój CEM120EC2 vs Avalon ???? Wiem że to trochę "off topic", ale jestem niezmiernie ciekawy ... dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kubaman napisał:

Nie da się ich porównać. Jeden bardzo lekki, mobilny, wymagający guidingu o nośności jakieś 15kg drugi stacjonarny, z enkoderem do 50kg. Nie mają żadnego wspólnego mianownika.

Tak jak napisałem wyżej, chodziło mi o Avalon Linear czyli montaż z udźwigiem 20-25 kg https://www.avalon-instruments.com/products-menu/mounts/linear-fast-reverse-wi-fi-detail - wiem to ciągle daleko do 50 kg ale myślałem że skoro go użytkowałeś (wygląda na to że jednak się myliłem) to podzielisz się krótko swoimi doświadczeniami. Trochę czytałem o Avalon Linear i technologii "Fast Revers" z zerowym backlash'em zrobił na mnie spore wrażenia. Zastanawiam się też nad Optron CEM70EC (to porównywalna klasa, tak mi się wydaje) stąd moje pytanie.

Edytowane przez RafalT73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.