Skocz do zawartości

Światłosiła a apertura w refraktorach Apo.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Weźmy dwa refraktory Apo. 

125/975 f7,8 i 115/800 f7. Mamy do nich zestaw okularów. Niech to będzie 30/20/14/9/5,5mm. 

115 da z tym samym okularem odrobinę mniejsze powiększenia i ciut większą źrenicę wyjściową. I tak z 14mm będzie to odpowiednio 69ןw 1,8 i 57ןw 2mm. Czy obrazy z tych dwóch będą takie same,porównywalne? Większe powiększenie,dłuższą (ciemniejszą) tuba lecz więcej apertury w jednym i krótsza, bardziej światło silna tubka lecz mniejsze otwarcie w drugim. Który z tych dwóch byłby bardziej "uniwersalny"? Czy f7,8 przy 125mm czy może jaśniejszy f7 lecz tylko 115? Różnice na papierze niewielkie a w obserwacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zbyszekzz napisał:

Według mnie zbyt mała różnica parametrów żeby móc wychwycić różnicę. Przy takim wyborze brałbym pod uwagę wagę i długość sprzętu.

Dokładnie. 

Miałem 115/800. Przydługa i już dla mnie niewygodna. Ale ładne obrazy daje. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

W praktyce, tak jak napisał Bartek, różnica będzie na granicy percepcji.

Myślę, że w praktyce dla zbliżonych średnic i ogniskowych wygra lepszy egzemplarz, niezależnie od ogniskowej i średnicy, nazwy na tubie, kursu € i fazy Księżyca

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

Zakładając zbliżone właściwości optyczne obiektywów, oczywiście.

Zacytuję siebie.

 

2 minuty temu, Marcin_G napisał:

Myślę, że w praktyce dla zbliżonych średnic i ogniskowych wygra lepszy egzemplarz, niezależnie od ogniskowej i średnicy, nazwy na tubie, kursu € i fazy Księżyca

Jasne że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda apertura (średnica głównego elementu zbierającego światło) tego 125mm jest tylko o 9% większa ale zbiera już o 18% światła/fotonów więcej.

Czyli na przykład gdy tak pokombinujesz okularami, że w obu uzyskasz to samo powiększenie to w tym 125mm obiekt będzie miał lepszą jasność powierzchniową.

Ten 125mm uważam też za bardziej uniwersalny bo z tekstu (i cen) wynika, że na okulary to cię stać. ;)

Dla jego ogniskowej sięgniesz okularami zarówno małych ultra-jasnych powiększeń okularem na przykład 38mm jak i dużych powiększeń planetarnych krótkim ale nie przesadnie okularem.

Nieco większa apertura daje nieco mniejszą dyfrakcję a to oznacza, że możesz zobaczyć nieco więcej detali. Zdolność rozdzielcza też ma znaczenie.

 

Siema

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcin_G napisał:

Myślę, że w praktyce dla zbliżonych średnic i ogniskowych wygra lepszy egzemplarz, niezależnie od ogniskowej i średnicy, nazwy na tubie, kursu € i fazy Księżyca

 

:D.

Celna uwaga. 

Czyli biorąc pod uwagę że to Chiny to będzie loteria. 

Co do okularów to chciałbym je współdzielić z Newtonem czyli ES 100°.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I gdyby wszystkie egzemplarze  danego modelu były w 100% identyczne, (no, powiedzmy w 98%...) to tak by było. A w praktyce może się okazać, że egzemplarz "X" teleskopu 115mm - mimo mniejszej teoretycznej rozdzielczości - lepiej rozdziela gwiazdy podwójne i ma wyższy kontrast na planetach od teleskopu "Y" o średnicy 125mm, bo jest lepiej złożony i ma współczynnik Strehla dużo bliższy 1,000. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mariusz Psut napisał:

:D.

Celna uwaga. 

Czyli biorąc pod uwagę że to Chiny to będzie loteria. 

Co do okularów to chciałbym je współdzielić z Newtonem czyli ES 100°.

Koniecznie kup 30mm 100°! :D

 

A tak poważnie - dobrze jest mieć możliwość zakupu z możliwością popatrzenia na obrazy pozaogniskowe.

Kupowałem używnego apo 110mm z ebaya i było wszystko cacy

Kupowałem fabrycznie nowego apo 90 mm i wymagał kolimacji (opisane na forum)

W jakie konkretnie modele celujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tecnosky 125/975 dublet Fpl 53 

Tecnosky 115/800 triplet Fpl 51 V3

Z tym popatrzeniem to chyba kiepsko. Na razie jest 1/3 funduszy więc mam czas.

Myślałem o zakupie w Teleskop Spec. z regulacją i wydrukiem.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Tecnosky 125/975 dublet Fpl 53 

Tecnosky 115/800 triplet Fpl 51 V3

Z tym popatrzeniem to chyba kiepsko. Na razie jest 1/3 funduszy więc mam czas.

Myślałem o zakupie w Teleskop Spec. z regulacją i wydrukiem.

Brałbym pierwszego

Regulacja obowiązuje do momentu, gdy paczka trafi na "testy wytrzmałościowe" w DHLu :(

Olałbym kolimację w Niemczech,  gdyby coś było nie tak, nie masz do mnie daleko - pomogę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

Brałbym pierwszego

Regulacja obowiązuje do momentu, gdy paczka trafi na "testy wytrzmałościowe" w DHLu :(

Olałbym kolimację w Niemczech,  gdyby coś było nie tak, nie masz do mnie daleko - pomogę!

Rozumiem. Z góry dziękuję.

Czyli kupić tam gdzie taniej i modlić się o dobrą sztukę:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marcin_G napisał:

Tak bym zrobił....

Powodzenia!

 

A jakiego masz Newtona?

Masz już jakieś ES 100*?

Okulary mam "od sasa do lasa".

Kitowy 30mm, ES 14/100°, Morfeusz 9 i SLV 6. 

Kupię refraktor i pomyślę nad jednym zestawem do obydwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Myślę, że w praktyce dla zbliżonych średnic i ogniskowych wygra lepszy egzemplarz, niezależnie od ogniskowej i średnicy, nazwy na tubie, kursu € i fazy Księżyca

U mnie wygra ten, który jest dla mnie wygodniejszy w użytkowaniu. Czyli krótszy :flirt:

Ale nikomu nie narzucam swojego zdania. Po prostu cenię sobie wygodę obserwacji i nie wstydzę się tego :heehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

U mnie wygra ten, który jest dla mnie wygodniejszy w użytkowaniu. Czyli krótszy :flirt:

Ale nikomu nie narzucam swojego zdania. Po prostu cenię sobie wygodę obserwacji i nie wstydzę się tego :heehee:

W tej cenie są w zasadzie tylko te dwa. No jest jeszcze triplet ES . Zdaje się że to to samo w innym opakowaniu i gorszy wyciąg. Tylko że trojaczka będzie się dłużej chłodzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alesol napisał:

kiedyś miałem trypleta i nie odczuwałem żadnego ujemnego efektu chłodzenia - był to Brandon Apo 94 f/7

115/800 trochę jednak trzeba chłodzić, po kilkunastu minutach było już OK. 

Ale oglądać w małych powiekszeniach można od razu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.