Jump to content

Meade Polaris DS-60 + pytania techniczne

dwadi84
 Share

Recommended Posts

Witam właśnie mój brat przywiózł mi mój stary teleskop i mam kilka pytań.

Obecnie używam Astritracera Pentax z obiektywem Takumar Bayonett 135/f2.5.

Chciałbym użyć mojego starego teleskopu do astrofotografii, jednak jest trochę zdekompletowany.

Teleskop posiada system GOTO na 12V. Mam pytanie, czy znacie może jakiś step-up konwerter, który może konwertować 5V z power banku i oferować stabilne 3A.

Niestety został mi okular 25mm, barlow niestety zginął i mam pytanie czy znacie może jakiś dobry barlow, który nie będzie powodował zbyt dużych strat światła, słyszałem, że są jakieś specjalne wersje, które to zapewniają.

Dodatkowo mam pytanie odnośnie kabla komunikacyjnego z kontrolera lub montaxu do komputera.

Znalazłem na Aliexpress kilka wersji z pominięciem konwersji com-usb, ale nie mam pewności jaki pinout będzie odpowiedni dla mojego teleskopu.

Dzięki za wszelkie rady, nie mam jeszcze doświadczenia, więc z góry przepraszam jeśli napiszę jakąś bzdurę.

W dniu 27.12.2020 o 13:25, dwadi84 napisał:

Mam pytanie, czy znacie może jakiś step-up konwerter, który może konwertować 5V z power banku i oferować stabilne 3A

Jeśli nawet istnieje to szybko uszkodzisz ogniwa w powerbanku, no chyba że to wersja z wysoko-prądowymi ogniwami Lion na conajmniej 10-12 ogniw a powerbank wspiera tzw. szybkie ładowanie.

Najprościej to kup akumulator żelowy na 12V.

czy znacie może jakiś dobry barlow, który nie będzie powodował zbyt dużych strat światła

Nie istnieje, kup krótszy okular. Wyjdzie cenowo podobnie a jakość dużo lepsza.

Dodatkowo mam pytanie odnośnie kabla komunikacyjnego z kontrolera lub montaxu do komputera.

A co to za teleskop i montaż ?

• 1 year later...

Podbijam temat DS-60.

Zrobiłem drobne zakupy, ale i tak z czystej ciekawości chciałbym coś z tego sprzętu wykrzesać. Standardowy gwint okularowy tego teleskopu do 1", zakupiłem przejściówkę do podłączania 1.25", plus kilka okularów, barlow, złączkę projekcyjną i adapter T2.

Niestety przez lata przepadł mi gdzieś szukacz, prawdopodobnie w jakimś okresie czasu został wykręcony, więc w korpusie na plastikowym elemencie są dwa otwory gwintowe, bardzo bym was prosił o jakąś sugestię szukacza, który byłby tu odpowiedni.

Montaż jest sprawny, silniki pracują OK, pilot działa, jednak po ustawieniu wszystkich parametrów, data,godzina, lokalizacja, strefa czasowa etc. niestety nie trafia celu, z tego co czytałem jest to problem z firmware, po 2019 występowały podobno problemy z danymi GPS, kupiłem kabel typu 505 do próby przeprogramowania pilota, muszę jeszcze się zagłębić w temat, jeśli wiecie jak to ogarnąć napiszcie co i jak.

• 2 weeks later...
W dniu 20.06.2022 o 20:47, zbyszekzz napisał:

Cześć

Zmierz rozstaw otworów i ewentualnie jaki jest gwint.

Pozdrawiam Zbyszek

Niestety nie wiem co to jest za gwint, ale wygląda to tak jak na zdjęciu.

szuk.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.