Skocz do zawartości

Okulary Omegon "Super LE" (7/9/12/14,5/18) 1,25" 68* - wrażenia i testy


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Przygód ciąg dalszy, czyli "Wycie w świetle Księżyca"

Dzisiejsza pełnia i wyjątkowo stabilna atmosfera w Łodzi były doskonałą okazją, by potestować Omegony, w parkach z konkurencją.

Uwagi ogólne:

- w każdym z okularów zachwyca świetna ostrość obrazu utrzymana aż do diafragmy!

- każdy z  5 okularów ma dokładnie takie samo oddanie kolorystyki, bardzo naturalne. okulary 18mm i 7 mm wymagają minimalnego przeogniskowania względem trójki 9+12+14,5, która jest idealnie parfokalna.

Przy niskich temperaturach (okolice 0oC) muszle oczne nadal zachowują miękkość i sprężystość.

Super LE 18mm

Pierwsze co, rzuciło mi się w oczy to bardzo dobra jasność obrazu, porównywalna z ES 24mm (68o) Zamiana 18-tki Omegona na 18-tkę Ortoskop uświadomiła mi jaka ogromna jest przepaść w polu widzenia i jak...przyjemnie patrzy się przez Omegona. W porównaniu z Morfeuszem 17,5 mm Omegon ma równie dobrą ostrość, minimalnie niższy kontrast. Ale zupełnie minimalnie - trzeba wielokrotnie zmienić okulary, by wychwycić te niuanse. Mam wrażenie, że odsunięcie źrenicy jest nieco większe niż deklarowane 20mm, przez co okular jest wrażliwy na osiowe umieszczenie gałki ocznej. Diafragma lekko nieostra, jakby była minimalnie poza płaszczyzną obrazu. Ale to detal.

Super LE 14,5mm

Obraz jasny i kontrastowy, diafragma ostro odcięta. W porównaniu z plosslem 15mm Meade 4000 - brak ewidentnych różnic poza większym polem widzenia i większym odsunięciem oka. Świetny okular. 

Super LE 12mm

Jak wyżej - bardzo dobry optycznie okular! Nie ma się do czego przyczepić....

Super LE 9mm

Z MTO wyposażonym w diagonal Astrokraka daje powiększenie 133x, więc jest to już okular raczej planetarny. Do porównania stanął jeden z moich ulubionych okularów, sławny Ortoskop "Circle T" od University Optics o ogniskowej 9 mm. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że złożony optycznie Omegon pokazuje te same detale, taki sam kontrast! A zysk w polu widzenia i odsunięciu oka - ogromny!

Super LE 7mm

 Z całej piątki ten zachwycił mnie najmniej, ale dużą winę ponoszę ja - MTO zamocowane było na statywie foto (bez prowadzenia) i nieustanne gonienie Księzyca mikroruchami odbierało przyjemność z obserwacji. Nieco niższy kontrast dawał się zauważyć, ale nadal określiłbym go jako "dobry +". Może gdybym był w stanie precyzyjniej zogniskować obraz, 7-mka bardziej przypadłaby mi do gustu.

 

Jak na razie okulary 14,5, 12 i 9 są bezsprzecznie liderami, 18 tuż za nimi, 7 zamyka stawkę.

Ciąg dalszy przygód z cyklu "Z Omegonem przez świat" nastąpi!

 

 

DSC05727.JPG

XT202200.JPG

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zamierzam potestować je na DSach pod ciemnym niebem (no, powiedzmy, że pod "ciemnym"....)

Sprawdzę jak się spisują z apo 90/600 oraz z filtrami UHC Astronomika.

Ale trzeba poczekać na okolice nowiu.......

Chcę je też sprawdzić w dzień na Jowiszu, o ile pogoda będzie łaskawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę pole widzenia okularu i jego większą ogniskowa, to chcąc uniknąć potężnego winietowania na kątowce należałoby stworzyć okular 2", a to byłyby już dużo większe koszty.

 

Na katowce 1,25" maksymalne rzeczywiste pole widzenia bez winietowania jest w granicach 3,25°. Dużo jeszcze zależy od modelu katowki, ale generalnie tej wartości na 1,25" nie idzie przeskoczyć. Wiem, bo sam to przerabialem, kupując okulary do mojego Bressera 102/460 i katowki pryzmatycznej GSO 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna recenzja, nie ma to jak bezpośrednie porównanie z innymi popularnymi szkłami. Dosyć ciekawe okulary i wydaje się, że w sensownej cenie, choć są już blisko ceny używanych TV Delite. Wspomniałeś o wrażliwości na nieosiowe widzenie w 18 mm - czy w innych ogniskowych też to występuje? Czy w tej 18 mm jest to bardzo uciążliwe? Właściwie przy większości okularków o takim ER trzeba się z tym liczyć, ale wiele w postrzeganiu tej cechy zależy od konstrukcji muszli ocznej.

 

Ciekawe czy znajdą zainteresowanie w naszym kraju. Mam wrażenie, że nowe produkty nie mają łatwo wgryźć się na Polski rynek - na przykład Morfeusze, mimo wielu pozytywnych opinii za wielką wodą i porównywaniu ich do Delosów, dopiero po 3-4 latach od pojawienia się w sklepach zyskały popularność i zawalczyły z ES-ami. Miały jednak o tyle łatwo, że są w ofercie naszych największych sklepów.

Edytowane przez daniel24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o okulary, to poza GSO Super Plössl 32mm, cała reszta to Omegony Super LE. Okulary są jak najbardziej OK (aczkolwiek z ES-ami czy TV nie mam porównania).

Chciałem obserwować gwiazdy w okularach korekcyjnych i zarazem mieć dwie rzeczy na raz: jak najszersze pole widzenia i jak największy eye-relief przy zastosowaniu kątówki pryzmatycznej GSO 1,25".

Biorąc pod uwagę wymagania i stosunek ceny do jakości, lepiej trafić nie mogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin_G Może Dasz drugą szansę 7ce i przetestujesz ją w refraktorze. Krótkoogniskowe okulary często są poszkodowane w testach bo w większych powiększeniach wyłażą wady teleskopu.

Szkoda, że nie zrobili 5mm - nawet kosztem 14,5mm. Brakuje dobrze skorygowanych okularów z polem 60-70* i 20mm ER, w cenie około 600PLN. Druga sprawa to cena dość wysoka - biorąc pod uwagę, że Morfeusza można kupić za 9 stówek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ho ho ho!, Chłopaki, jakie zainteresowanie. Już Wam po kolei odpowiadam:

- @tomchm nie masz racji pisząc, że w okularze 1,25" maksymalne pole widzenia to 3,25o. Czynnikiem limitującym tu jest maksymalna średnica apertury wejściowej okularu, która w konstrukcjach 1,25" ma 27 mm. Taką właśnie aperturę ma ES 24mm (68o) oraz TV Plossl 32 mm (52o)

A ile stopni pola rzeczywistego to da, zależy od ogniskowej obiektywu. Teleskop o ogniskowej 2700mm da w tej aperturze pole 34,4' a teleskop o ogniskowej 350mm dla pole 4,42o.

- @daniel24 18-tka jest najbardziej wrażliwa, pozostałe mniej. Ale ta sama 18-tka Omegona jest mniej wrażliwa od Morfeusza....To zapewne kwestia dużo szerszego pola w "morfinie"

- @Qrczak99 po odkręceniu dolnej grupy w tulei 1,25" dostajesz jeden okular w dwóch częściach i nic się z tym nie da zrobić, Nie ma innej ogniskowej, nie ma oprawy 2" 

 

W f/5 nie mam możliwości przetestować, ale mam Bressera Messiera 102/600 (achromat f/6) - oczywiście pójdzie do testów.

W najbliższy słoneczny dzień porównam za dnia Omegona 7 z Vixenem LV 7 (jeden z moich najdłużej posiadanych okularów!)

Porównanie Omegona 12 z APM 12,5 tylko przez ciekawość, to zupełnie inna liga.

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bartolini napisał:

@Marcin_G Może Dasz drugą szansę 7ce i przetestujesz ją w refraktorze. 

Szkoda, że nie zrobili 5mm - nawet kosztem 14,5mm. 

 

Dam na pewno, drugą i trzecią. Śpij spokojnie :)

A co do ogniskowej 5mm - rzuć okiem na zdjęcia tych okularów an stronie Astroshopu - tam jest zdjęcie zbiorowe, na którym jest również okular 3,5mm oraz 5mm! Ale aktualnie nie ma ich ofercie. Nie wiem czy JUŻ ich nie ma, czy też JESZCZE ich nie ma....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bartolini napisał:

@Marcin_G Może Dasz drugą szansę 7ce i przetestujesz ją w refraktorze. Krótkoogniskowe okulary często są poszkodowane w testach bo w większych powiększeniach wyłażą wady teleskopu.

Szkoda, że nie zrobili 5mm - nawet kosztem 14,5mm. Brakuje dobrze skorygowanych okularów z polem 60-70* i 20mm ER, w cenie około 600PLN. Druga sprawa to cena dość wysoka - biorąc pod uwagę, że Morfeusza można kupić za 9 stówek.

 

Jest przyzwoita seria Omegon Redline z polem 70 stopni z ogniskowymi od 32mm do 3,5mm. Miałem w wyciągu 13mm i 5mm (Newton f/6 i achromat f/5) i obraz był całkiem niezły. ER deklarowane jest na 20mm ale akurat tego nie sprawdzałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe! Ogniskowe 8, 13, 18 to niemal dublowanie serii Super LE. Nieco mniejsze odsunięcie oka, nieco większe pole.... @Astrobonq, skąd informacja, że ER=20mm? Na stronie Astroshopu mówią, że ER=16mm

https://www.astroshop.de/okulare/omegon-redline-sw-8mm-okular-1-25-2-/p,33236

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcin_G napisał:

MTO 1000/10, z diagonalem ma ogniskową około 1200mm

Z MTO to nawet Super Plossle są super. ;)

Nie masz dostępu do jakiegoś jasnego Newtona f/4,5-5,0 ?

Swoją recenzję Morfeuszy robiłem z Newtonem f/5 i refraktorem f/6 - byłaby większa analogia i łatwiejsza interpretacja wyników.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jutomi napisał:

Z MTO to nawet Super Plossle są super. ;)

Nie masz dostępu do jakiegoś jasnego Newtona f/4,5-5,0 ?

Swoją recenzję Morfeuszy robiłem z Newtonem f/5 i refraktorem f/6 - byłaby większa analogia i łatwiejsza interpretacja wyników.

Mam refraktor achro f/6 i apo f/6,67. Jakieś wnioski będą, szczególnie, że mam morfinę 17,5.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że te okulary kosztują niemal tyle co Morfeusze, a mają zauważalnie mniejsze pole widzenia, to powinny oferować jakość lepszą od produktów Baadera, by uznać je za atrakcyjną alternatywę. Podejrzewam, że takie same okulary mogą być obecne na rynku również pod inną marką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dobrychemik napisał:

Biorąc pod uwagę, że te okulary kosztują niemal tyle co Morfeusze, a mają zauważalnie mniejsze pole widzenia, to powinny oferować jakość lepszą od produktów Baadera, by uznać je za atrakcyjną alternatywę. Podejrzewam, że takie same okulary mogą być obecne na rynku również pod inną marką.

Na Astroshopie Omegon Super LE 12mm kosztuje 860 zł, zaś w Delcie i na teleskopy.pl cena Morfeusza 12,5mm to 999 zł, czyli (obecnie) Omegon jest o ok. 16% tańszy od Morfeusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.