Skocz do zawartości

M 44 (NGC 2632) - Gromada Żłóbek


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Akwizycja materiału: 24x300 sek.

 

Ja zrobiłbym raczej 120 x 60 sek. Tam nie ma niczego, co wymagałoby tak długiej ekspozycji. Jeżeli możesz, daj link do staka.

 

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Chyba trochę przesadziłeś z saturacją.

 

Jak wiesz nie lubię przesadzać z saturacją gwiazd, ale tutaj nie widzę przesady. Tylko jakoś brakuje mi dynamiki obrazu. Chyba trochę za dużo tła.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Masz dobry model 65Q.

Zgadzam się, po perturbacjach z flattenerem zaczął się sprawować wzorowo. To jest sprzęt kupiony od Tomka @Aurora. Zjechał z nim kawał świata. Swoją drogą to kolega ma poważne problemy z flattenerem właśnie i praktycznie sprzęt jest bezużyteczny (a jest jego pierwszym właścicielem). Los na loterii.

 

9 godzin temu, diver napisał:

Ja zrobiłbym raczej 120 x 60 sek. Tam nie ma niczego, co wymagałoby tak długiej ekspozycji. Jeżeli możesz, daj link do staka.

Racja, zostały ustawienia z sesji dla M 45 i nie przestawiłem. Faktycznie to dobra rada na przyszłość, zresztą M 15 newtonem robiłem już klatkami 60 sek, 120 oraz 180 i faktycznie optymalnie było pomiędzy 60, a 120.

Link do stacka dałem tutaj, w wątku "Bawimy się materiałem".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zdjecie, czyste i schludne. Gromady sa tak bardzo niedoceniane a to nasze perełki galaktycxne jakby nie patrzeć i mniej ich niż wszędzie oklepanych hameryk, californi, orionów i innych onów :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kirien napisał:

Bardzo fajne zdjecie, czyste i schludne. Gromady sa tak bardzo niedoceniane a to nasze perełki galaktycxne jakby nie patrzeć i mniej ich niż wszędzie oklepanych hameryk, californi, orionów i innych onów :)

Dzięki :-) Chyba się nimi zajmę w 2021 bo faktycznie mają swój wyjątkowy urok. Napatrzyłem się na galerię kolegi @fizyk5 i już mam upatrzonych kilka kolejnych (http://fizyka1001.5v.pl/podstrony/OBSERWACJE/WYDARZENIA/DS/gromady/gromady.html)

 

Jeszcze jedna wersja, taka pomiędzy tą cukierkową, a delikatną bez saturacji:

1052305047_Image21_srednia_sat.png.13e27d5cc3597def4478fe83ba82b7ed.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
7 minut temu, isset napisał:

Patrzę i patrzę i zastanawiam się - gdzie tu do cholery jest ten żłobek? :scratchhead:

Haha, mam tak samo :D Jakby jeszcze nazwali to współcześni astronomowie to rozumiem, ale starożytni Grecy czy Rzymianie nie wiedzieli, że tam są młode "żłobkowe" gwiazdy. Co oni zażywali nie wiem, ale też bym chciał :D

Edytowane przez Tuvoc
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Tuvoc napisał:

Haha, mam tak samo :D Jakby jeszcze nazwali to współcześni astronomowie to rozumiem, ale starożytni Grecy czy Rzymianie nie wiedzieli, że tam są młode "żłobkowe" gwiazdy. Co oni zażywali nie wiem, ale też bym chciał :D

"Starożytni Grecy i Rzymianie postrzegali ten obiekt jako żłób, z którego jedzą dwa osły, sąsiednie gwiazdy Asellus Borealis i Asellus Australis ; to są osły, na których Dionizos i Silenus jechali do bitwy z Tytanami . "

No wiecie oni mieli swoje wizje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.