Skocz do zawartości

Nowy teleskop, pierwsze obserwacje.


JUBY111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzisiaj rano otrzymałem z fotoclassica nowiutką, ślicznie opakowaną Synte 200/1200 na dobsonie. W poniedziałek o 10 rano zamówiłem, we wtorek o 10 rano stała już pod drzwiami.Wielki plus dla firmy. Mimo bardzo złych warunków ( zamglone niebo, ostry księżyc, robiący ogromną poświatę i dotego miejskie jasne warunki ), nie mogłem się oprzeć aby nie przetestować sprzętu, więc o 20 udałem się na działkę z moim nowym nabytkiem. Udało mi się zobaczyć jowisza w pełnej krasie z kolorowymi pasami na powierzchni i czterema księżycami, saturna również z lekkim zabarwieniem, z widocznymi pierścieniam i dwoma księżycami.

Warunki atmosferyczne niestety nie pozwoliły mi na nic więcej. Muszę stwierdzić, że zobiła na mnie wrażenie jakość obrazów jakie zobaczyłem, oczywiście zaznaczam, iż jest to mój pierwszy teleskop i pierwsze obserwacje przez taki sprzęt.

Mam niestety kilka problemów i przez to kilka pytań związanych z tym teleskopem:

- cały czas obiekty uciekały mi z pola widzenia, czy zawsze tak szybko się przemieszczają, czy coś jest nie tak ?

- szukanie przez lunetke celowniczą nieźle mnie wymęczyło, czy jest jakaś metoda czy zawsze trzeba się tak namęczyć ?

- jak w takiej ilości gwiazd ustawiać teleskop na konkretną giazdę, mgławicę czy galaktykę, skoro jest tego wszystkiego tak dużo ?

- no i ostatnia rzecz, jakie powinienem dokupić okulary, żeby oglądać mgławice i galaktyki w całej okazałości, bo to najbardziej mnie interesuje. W zestawie dostałem Plossl 25 mm, 10 mm. Jaka barlowa ?

Proszę o pomoc :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, jako astronom-amator-teoretyk, chwilowo wciąż nieusprzętowiony, nie mogę się oprzeć pokusie powymądrzania się:

 

- owszem, "obiekty" uciekają z pola widzenia. Widzisz, Ziemia się obraca, jeden obrót, czyli 360 stopni w 24 godziny. Pole widzenia Twojego teleskopu to, nawet przy okularze o najmniejszym powiększeniu, góra 0,5 stopnia (czyli +/- cały Księżyc), a pewnie mniej. Czyli każdy obiekt przemyka Ci przez pole widzenia w czasie 24h/360*0,5, czyli 2 minut. Jeśli na początku ustawisz go sobie w pośrodku pola widzenia, to masz do dyspozycji połowę tego czasu, czyli 1 min. A przy Dobsonie to Twoje zadanie, by je śledzić i to w dwóch osiach. Właśnie dlatego stosuje się czasem inne montaże niż najtańszy Dobson.

 

- obiektów trzeba szukać przez lunetkę, chyba że masz teleskop z komputerowym sterowaniem ("Go TO"), ale to dla mięczaków :blink:

 

- a złapać konkretny obiekt w mrowiu gwiazd faktycznie niełatwo (chyba że masz wspomniane wyżej GoTO), jedyną radą jest tzw "skakanie po gwiazdach", czyli patrzysz na mapę nieba, szukasz jakiejś jasnej gwiazdy w pobliżu szukanego obiektu, celujesz w nią, szukasz następnej, słabszej bliżej, itede - dlatego lepiej najpierw poznać niebo czymś o większym polu widzenia.

 

- co do okularów to się nie znam, ale o ile rozumiem, co to jest Barlow, to na pewno nie to. Barlow daje powiększenie, ty potrzebujesz światła i dużego kąta widzenia. Będę strzelał: Plössl? Super-Plössl?

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już popytaj praktyków, na ile Plossl o dłuższej ogniskowej pasuje do Twoich potrzeb, ja tak tylko sobie teoretyzuję.

 

Trochę się zresztą pomyliłem, co do tego pola widzenia, źle spojrzałem na Twój zestaw okularów. Ogniskowa obiektywu 1200 mm i Plossl 25 mm powinny dać Ci powiększenie 48x i pole widzenia ok. 1 stopnia. Czyli obiekty powinny "przelatywać" przez pole widzenia w czasie 4 minut a nie 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

- no i ostatnia rzecz, jakie powinienem dokupić okulary, żeby oglądać mgławice i galaktyki w całej okazałości, bo to najbardziej mnie interesuje. W zestawie dostałem Plossl 25 mm, 10 mm. Jaka barlowa ?

Proszę o pomoc  :notworthy:

 

Ile chcesz na te okulary wydac?

 

Przekop watki z tytulem "Jaki okular" itp. Na forum. To temat bumerang i pojawia sie co 2-3 tyg. na forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poćwicz płynne prowadzenie teleskopu za obserwowaną planetą czy księżycem .

Mgławice jak masz jasne niebo to ledwo widoczne mgielki . Na ciemnym to chyba tylko bardziej widoczne mgiełki .

Sukaczem patrzę jednym okiem a drugie też mam otwarte i patrzę na szukaną planetę czy gwiazdę . Przy odrobinie wprawy łatwo uzyskasz obraz gwiazdy w szukaczu i ten widziany drugim okiem blisko siebie . Tak ustawiasz aby były nałożone .

Do planet na początek barlow x2 albo okular 5-6 mm .

Jak masz wyciąg 2" to możesz pomyśleć o okularze 32 mm . Jak 1i 1/4 " to pobaw się tym co masz i dopiero potem zadecyduj . Często przy jaśniejszym niebie powiększenie ok 50 , 60x jest użyteczniejsze do DS . :Beer:

Bez lornetki ciężko poznać niebo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to właśnie przeczytałem twój tekst na forum "Nowi użytkownicy" sprzed kilku dni i widzę, że kolega też z Wrocławia i lornetkował niebo. W takim razie przepraszam za moją uwagę na temat "czegoś o większym polu widzenia".

Mam nadzieję, że dogadasz się jakoś z Twoim nowym teleskopem i spotkamy się kiedyś przy szkle pod ciemnym niebem.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Oczywiście przeglądam temety dotyczące okularów ale jest tam bardzo dużo różnych opinii i tak na prawdę ciężko mi wybrać z tego wszystkiego który okular będzie dla mnie zadowalający. Wyciąg okularowy mam 2''. czyli z tego co przeczytałem do DS 32 mm powinien być dobry a do planet 5 lub 6mm. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to właśnie przeczytałem twój tekst na forum "Nowi użytkownicy" sprzed kilku dni i widzę, że kolega też z Wrocławia i lornetkował niebo. W takim razie przepraszam za moją uwagę na temat "czegoś o większym polu widzenia".

Mam nadzieję, że dogadacie się jakoś ze swoim nowym teleskopem i spotkamy się kiedyś przy szkle pod ciemnym niebem.

 

Również mam nadzieje, że dogadam się z teleskopem. Poza tym bardzo chętnie spotkałbym się pod ciemnym niebem z fachowcami, gdyż dużo się jeszcze muszę nauczyć a takie spotkanie było by pewnie skarbnicą wiedzy. Będę wdzięczny za informacje o jakiś spotkaniach. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poćwicz płynne prowadzenie teleskopu za obserwowaną planetą czy księżycem .

Mgławice jak masz jasne niebo to ledwo widoczne mgielki . Na ciemnym to chyba tylko bardziej widoczne mgiełki .

Sukaczem patrzę jednym okiem a drugie też mam otwarte i patrzę na szukaną planetę czy gwiazdę . Przy odrobinie wprawy łatwo uzyskasz obraz gwiazdy w szukaczu i ten widziany drugim okiem blisko siebie . Tak ustawiasz aby były nałożone .

Do planet na początek barlow x2 albo okular 5-6 mm .

Jak masz wyciąg 2" to możesz pomyśleć o okularze 32 mm . Jak 1i 1/4 " to pobaw się tym co masz i dopiero potem zadecyduj . Często przy jaśniejszym niebie powiększenie ok 50 , 60x jest użyteczniejsze do DS .  :Beer:

Bez lornetki ciężko poznać niebo .

 

Jeśli do DS 32 mm to który z niżej podanych:

 

- celestron E- lux 32

- celestron Omni 32

- plossla (antares) 32

- plossla (soligor ) 32

- kellnera RKE 32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na wyniki testów "trzydziestek" robione przez chłopaków z Poznania (Emde, Marvaz). Trzeba im tylko pogody, bo zapał to oni mają :)

Dzięki za informacje, czekam na wyniki a przy okazji spróbuje pogodę naprawić : ). To, że zapału im nie brakuje widać na całym froncie, ukłony dla kolegów : ) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.