Skocz do zawartości

Wodorowa zima 2020/21


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

  • MaPa zmienił(a) tytuł na Wodorowa zima 2020/21
18 godzin temu, Marvaz napisał:

Czadzik Panie. :)

Tez jest u mnie na liscie tej zimy, ale duzych nadzieji sobie nie robie. Pogoda nie rozpieszcza ostatnio. 

 

16 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Super Marcin! Też kiedyś zabrałem się za ten obiekt ale pogody nie wystarczyło !!!

 

Obiekt jest w trendzie wznoszącym więc daje Nam szansę jeszcze ;)

Dzięki za miłe słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propus to strasznie trudna do rozdzielenia gwiazda podwójna. Składniki 3.5 mag i 6.2 mag dzieli aktualnie 1.76" separacji. 
Kilka razy już walczyłem z nią, ale bezskutecznie. Teleskop FS102 i powiększenie 234x oraz świetny seeing (pozwalający na dostrzeżenie Syriusza B' okazały się niewystarczające.

 

Tutaj więcej informacji o Propusie, dla ciekawych:  https://www.stelledoppie.it/index2.php?menu=39&iddoppia=24236

Edytowane przez Szarlej
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Szarlej napisał:

Propus to strasznie trudna do rozdzielenia gwiazda podwójna. Składniki 3.5 mag i 6.2 mag dzieli aktualnie 1.76" separacji. 
Kilka razy już walczyłem z nią, ale bezskutecznie. Teleskop FS102 i powiększenie 234x oraz świetny seeing (pozwalający na dostrzeżenie Syriusza B' okazały się niewystarczające.

 

Tutaj więcej informacji o Propusie, dla ciekawych:  https://www.stelledoppie.it/index2.php?menu=39&iddoppia=24236

Ponieważ prawie nie obserwuje poza kameralnymi zlotami to porównanie do Syriusza B robi wrażenie. Czytam: " cholernie trudno" złapać to w wizualu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MaPa napisał:

Ponieważ prawie nie obserwuje poza kameralnymi zlotami to porównanie do Syriusza B robi wrażenie. Czytam: " cholernie trudno" złapać to w wizualu :)


Ostatnio w 16” był oczywisty. Z tego co kojarzę kiedyś wyłuskałem go też w 8” przy powiększeniu powyżej 200x.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
2 godziny temu, MaPa napisał:

Nic nie stosuję w obecnej serii. Pająk , jakikolwiek, dałby wyraźne spajki więc raczej byłoby to widać :)


Okej, chciałem się upewnić :) A co do spajków to jakieś mini są :D
1315468049_Screenshot2021-02-03at10_25_31.thumb.png.32fcb40e4b41d5b7c5fd78aed2fc1b00.png
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.