Skocz do zawartości
  • 2

Dobson 10" - ma sens?


kyle

Pytanie

Pierwszy post, więc witam wszystkich ;)

 

Jako, że od dziecka chciałem mieć teleskop, a teraz (20 lat później?) okazja jest taka, że mogę sobie pozwolić na dobry sprzęt, zacząłem się zastanawiać co będzie dla mnie najlepszym wyborem.

 

Po przeczytaniu różnych poradników w stylu "teleskop do x zł" i poczytaniu o teorii, myślę, że byłbym zainteresowany Sky-Watcherem 10" w wersji rozsuwanej (Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube), ale...

 

  1. mieszkam na obrzeżach Szczecina, sprzęt mogę wynieść do ogródka, ale ogródek jest mini i od jednej strony (południe) całkowicie ogrodzony budynkiem
  2. mam 1km do lasu (w sumie na pole pod lasem, gdzie nie ma już żadnego oświetlenia sztucznego)
  3. myślę o wersji rozsuwanej, bo ilość gadżetów w domu mi rośnie, a miejsca wcale nie przybywa
  4. druga sprawa, dobrze, gdyby czasami udało się ze sprzętem przejechać do rodziny na wieś - ale wtedy do samochodu muszą się też zmieścić dzieci, sztuk dwie, nadal w fotelikach, więc znowu nadzieja, że wersja rozsuwana na to pozwoli ;)
  5. na chwilę obecną interesuje mnie obserwacja księżyca, najbliższych planet, ale tylko ze względu na fakt, że nie miałem do czynienia praktycznie z jakąkolwiek obserwacją, więc pewnie szybko i na dalsze obiekty mnie najdzie - chciałbym mieć sprzęt, który nie będzie mnie ograniczał

 

Nie wiem czy można wklejać linki, ale w sumie sprzęt chyba wszystkim znany, koszt w deltaoptical czy teleskopy.pl to ~3200, jestem świadomy, że to rzucanie się na głęboką wodę i duże wydatki (nie tylko kończące się na samym teleskopie), ale ten fakt pomijamy :ontopic:

 

Pytań nasuwa mi się kilka:

 

  1. czy w tym budżecie można kupić coś lepszego (ogólnie i w moim przypadku)?
  2. czy obserwacja z terenów podmiejskich, a często nawet z ogródka, z ograniczonym zakresem widzialnego nieba i sztucznym światłem w okolicy, którego nie będę w stanie się pozbyć, nie będzie ograniczała za mocno / uniemożliwiała obserwacji takim sprzętem?
  3. czy na początek wystarczy sprzęt "kitowy", czy całkowicie niezbędne będzie dokupienie okularów (jeśli tak, to jakich), filtrów (jeśli tak, to jakich)?

 

Z góry dzięki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Panowie... i Panie ;)

 

Nie taki dob... diabeł straszny. Tuba wcale nie jest jakaś szczególnie wielka, zwłaszcza po złożeniu nie robi efektu "ale to wielkie".

Gorzej z montażem, tutaj już rzeczywiście jakieś takie to olbrzymie i na pół bagażnika ;)

 

Tak, że przynajmniej na razie, na chwilę złożenia - jestem zadowolony :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, łożysko jest od 12" - swoją drogą jest gdzieś wątek jak podmienić ten teflon na łożyska?

 

Tę śrubę, która łączy ze sobą obie płyty mam w sumie luźno i jest na tyle oporu, że przy obracaniu w domu na panelach potrafi obrócić się dolna z nóżkami również, ale już nie widzę opcji, żeby to stawiało mniejszy opór.

Z drugiej strony to nie problem chyba i w terenie powinno być ok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

tuba nie może się lekko obracać na łożysku bo wtedy nie da się obserwować. Nawet lekki wiatr lub niedokładne poziomowanie powoduje obracanie się teleskopu w azymucie. Pewien opór musi być i musisz go dobrać do swoich potrzeb odpowiednio dokręcając śrubę centralną. Najlepsza metoda to metoda prób i błędów. Hamowanie musi być na tyle słabe by teleskop lekko się obracał, a jednocześnie na tyle mocne aby sam się nie przestawiał

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.