Jump to content

Problem z prowadzeniem EQ3-2


Sayec
 Share

Recommended Posts

Cześć,

chciałem spróbować swoich sił w astrofotografii. Korzystam z Newtona 150/750, montażu EQ3-2 na aluminiowym statywie oraz z napędu jednej osi.  Dzisiaj podczas ustawienie na biegun metodą dryfową zauważyłem, że po odczekaniu kilku sekund i uruchomieniu prowadzenia zamiast pionowych kresek lub kropki pojawia mi się kreska pozioma.  360090137_zdjecie(2).thumb.jpg.fa76d6083a7954d06c14238d789a2003.jpg 

 

Na kolejnym zdjęciu po uruchomieniu prowadzenia pojawia się dziwny skok.

1763918912_zdjecie2(2).thumb.jpg.942e0e09e55bf56c7287742c535ce0e6.jpg

 

 

Dodatkowo wykonałem kilka 30-sekundowych zdjęć Andromedy i znowu kilka miało rozjechane gwiazdy, a kilka wydaje mi się, że są ok (nie licząc gwiazd na obrzeżach, ale z tego co wyczytałem to, aby to zniwelować potrzebuję korektora komy).

 

a_rozjechane.thumb.jpg.b58f4783ed473f1ed0555f102d6f5618.jpg

 

348571425_IMG_6861(2).thumb.jpg.5d4364bf51d83d26f80bfdb8c3befffd.jpg

 

Jaka może przyczyna tego, że raz gwiazdy są rozjechane, a raz nie? Czy wina może leżeć w pilocie napędu (baterie dzisiaj wymieniałem) czy raczej szukać problemu w montażu?

Pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

Ostatnie zdjęcie ewidentnie pokazuje komę, ponieważ kreseczki są po wszystkich rogach zdjęcia. Będziesz musiał zainwestować w korektor komy np MPCC. 

Co do przedostatniego zdjęcia, to widać rzeczywiście dodatkowo problem z prowadzeniem, ale raczej stawiałbym na błędne ustawienie na biegun. 

 

Tuba 150/750, mimo, że sprzedawana z Eq3-2, jest dla niego za ciężka do astrofoto - każdy podmuch wiatru czy obrócenie w osi może powodować problemy z prowadzeniem, ponieważ montaż/statyw uginają się delikatnie wraz z obrotem. 

 

Jednakże nie zniechęcaj się, wielu tutaj foci takim zestawem, jednakże trzeba znać jego ograniczenia. 

 

Aby poprawić prowadzenie upewnij się, że:

- lunetka biegunowa jest poprawnie wyjustowana

- tuba jest dobrze wyważona na montażu 

- śruby w statywie są odpowiednio dokręcone

Link to comment
Share on other sites

I dorzuć porządne smarowanie.

Mój EQ3-2, przed wymianą smaru i regulacją napięcia śruby ślimakowej, chodził lekko skokowo. W efekcie co któraś ekspozycja była poruszona, bo w końcu przeskakiwał i przelatywał więcej niż powinien.

Link to comment
Share on other sites

image.png.230a0fca1a7f188232616dc8f59a2b9e.png

image.png.7de0f4f31ad90d9c07b6ed89e3c8d2fe.png

 

to nic innego jak zsumowane bledy prowadzenia Twojego montazu.

w idealnym swiecie mialbyc prosta linie - niedoskonalosci montazu powodują jej pofalowanie.

 

zanim zaczniesz wszystko smarowac zorientuj sie w temacie. to nie mogą byc zwykle smary :)

warto zrobic test zamrazarki - jak w niej skamienieje po jakis 12h, to sie nie nadaje do montazu.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wszystkim za pomoc. Spróbuję z wymianą smaru i regulacją montażu.

Mam jeszcze pytanie dot. metody dryfowej. Korzystałem z tego poradnika http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/metoda-dryfowa-ustawianie-na-biegun/  Jeżeli ustawiłem azymut oraz oś godzinną w taki sposób, że po uruchomieniu prowadzenia gwiazdy nie odchodzą w górę/dół to znaczy, że ustawienie na biegun jest ok? Uciekanie w prawo gwiazd (tak jak na 1. zdjęciu) może wynikać z błędnego ustawienia na biegun czy jest to tylko efekt niedoskonałości montażu?

Pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tayson napisał:

to nic innego jak zsumowane bledy prowadzenia Twojego montazu.

w idealnym swiecie mialbyc prosta linie - niedoskonalosci montazu powodują jej pofalowanie.

 

Hej, Tayson, jakie błędy prowadzenia, przecież te proste/pofalowane linie są bez włączonego napędu, to jest tylko star trail. Pofalowanie oznaczać może tylko i wyłącznie drgania montażu/teleskopu od chodzenia koło niego, wiatru albo ja wiem, klapnięcia migawki? Nieprawda?

Link to comment
Share on other sites

Behlur_Olderys ma rację, podejrzewam że pierwsze 2 klatki to fotki zaraz po włączeniu prowadzenia, masz pewno źle ważony montaż i zanim zębatki dojdą do siebie prowadzenie nie działa poprawnie,  przy eq3-2 też tak miałem, może nie aż tak bardzo ale ja zawsze porządnie wyważałem zestaw z leciutkim przeważeniem na wschodnie ramię.

Ostatnia fotka jest ok, jak na eq3-2 z tubą 150/750, pociągłości gwiazd to koma i tutaj tylko korektor pomoże.

Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z Waszymi zaleceniami rozkręciłem montaż i wymieniałem smar na Shimano Dura Ace oraz wymieniłem podkładki na teflonowe. Podczas rozkręcania zauważyłem, że pin blokujący oś RA jest ubrudzony smarem przez co oś ta chodziła luźno nawet podczas blokady. Nie wiem mogło mieć to jakiś wpływ na jakość prowadzenia, ale skoro oś ma być zablokowana podczas prowadzenia to pewnie jakiś miało. Sprawdziłem też czas pełnego obrotu ślimaka, który wynosił 11 minut, więc chyba jest ok. Test na zdjęciach wykonam jak się rozpogodzi (czyli pewnie za jakieś 2 miesiące). Na razie dziękuję Wam za pomoc.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.