Skocz do zawartości
  • 0

Widoczność komety na dwóch różnych obiektywach


Corgan

Pytanie

Serwus.

Stawiam swoje pierwsze kroki w astrofotografii i nurtuje mnie jeden problem, który zaobserwowałem wczoraj.

Mianowicie, mam dwa zdjęcia o tym samym kadrze, ogniskowej i parametrach ekspozycji, ale robione dwoma różnymi obiektywami:

  • Canon EF-S 10-18
  • Kit 18-55

 

Na zdjęciu robionym obiektywem szerokokątnym widoczna jest kometa (zielonkawa kreska pod księżycem), zaś na zdjęciu z kita już jej nie ma. Ktoś się domyśla co może być tego powodem?

 

Parametry zdjęć:

  • Ogniskowa: 18mm
  • Przyszłona: f/5.6
  • Czas: 5s
  • ISO: 3200

 

Kometa to prawdopodobnie P/2009 Q4 (Bottini).

Proszę nie oceniać zdjęć pod żadnym względem, zrobiłem je tylko po to, aby przedstawić mój problem. :)

 

 

10-18.jpg

18-55.jpg

Edytowane przez Corgan
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2
44 minuty temu, Grzędziel napisał:

Swoja drogą ciekawe skąd wymyśliłeś, że to kometa z roku 2009? Wtedy robiłeś to zdjęcie?

 

Kometa P/2009 Q4 (Boattini) to kometa okresowa, która od niedawna ma oznaczenie 398P/Boattini. Aktualnie jest blisko peryhelium i ma jasność około 12mag.

 

 

29 minut temu, Corgan napisał:

Mam na myśli zielonkawą kreskę pod księżycem na pierwszym zdjęciu.

Tutaj zdjęcie robione noc wcześniej.

Nie mam pewności czy to P/2009 Q4, ale wg aplikacji Star Walk to jest to.

 

Kometa o której mowa jest obecnie jakieś kilkanaście albo kilkadziesiąt milionów razy słabsza niż odblask, który masz na zdjęciu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
47 minut temu, Corgan napisał:

Mam na myśli zielonkawą kreskę pod księżycem na pierwszym zdjęciu.

Tutaj zdjęcie robione noc wcześniej.

Nie mam pewności czy to P/2009 Q4, ale wg aplikacji Star Walk to jest to.

IMG_1357.jpg

To są odblaski .Tak jak np. tu

IMG_20201226_194450.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Swoja drogą ciekawe skąd wymyśliłeś, że to kometa z roku 2009? Wtedy robiłeś to zdjęcie?

To faktycznie ta sama kometa co 11 lat temu chyba. Tylko nazywa się w tym roku 398P/2020 P2. Co nie znaczy że jest uchwytna na zdjęciu.

Edytowane przez stoccio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, wessel napisał:

To było prawe światło pozycyjne wehikułu Świętego Mikołaja... a ja już przestałem w Niego wierzyć a tu masz- jest !

Zielone:)) powinni mu homologacje zabrać, a gadali że na lewo przeglądu już nie załatwisz a tu masz:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.