Skocz do zawartości
  • 0

GSO 10" na dobsonie a robienie fotek


Przemo Monia Ba

Pytanie

Hej !

Zastanawiam się czy jest ktoś kto używa 10" teleskopu na dobsonie (i ewentualnie doatkowego sprzętu do tego) do robienia fotek planet/DSów ?

hmm?

Jeśli tak to jak sobie radzicie, jakie macie dodatki? Sprawdzone w realu rozwiązania ?

Czy używacie aparatu czy jakiejś kamerki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tak, raczej trzeba podnieść zwierciadło chociaż nie wiem czy nie ma innego rozwiązania, ja miałem podniesione.

 

Odnośnie foto to próbowałem z platformy paralaktycznej focić (i to takiej wzmocnionej z silnikami w 2-ch osiach), ale nic z tego konkretnego nie wyszło.

Ogólnie największym mankamentem platformy paralaktycznej jest to, że działa idealnie tylko w środkowym położeniu gdy masa jest zrównoważona na prawą i lewą stronę, na początku działa niestety nieco szybciej a na końcu nieco wolniej, w wizualu tego nie widać ale w foto już tak, z gwiazdek robią się jajeczka, guiding nie radzi sobie z tym zbyt dobrze, trzeba by jakiś tool na zasadzie "PEC tool" celestrona wymyśleć wtedy jest szansa.

Do tego ustawianie kadru to nie łatwa sprawa.

Nie powiem bawiłbym się tym sprzętem gdybym miał go w ogródku koło domu a nie na dojazd.

Przechwytywanie.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam i używam z platformą paralaktyczną DIY z pomocą Leszka J. Muszę ją jeszcze dociążyć i prowadzenie powinno się poprawić bo na razie 1min max uciągnie bez rozciągnięcia gwiazdek. Focę czysto budżetowo bo z canonem 450d full mod. Sprzęt kupiony do wizuala ale zachciało się sprawdzić co można z tego pstryknąć więc się bawię... Światłosiła dobra więc naświetlać też nie trzeba długo (oczywiście zależy co).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uuuu, Semeno, super fotki (jak dla mnie, amatora)

O takie coś mi właśnie chodzi. Na te chwilę nie chcę dużo kasy ładować, a troszkę się pobawić. 

Teraz strzelałem foty komórka w okular. Księżyc było widać, nawet nie było tak tragicznie :). Ring już zamówiłem, budżetowego Nikona podłącze i zobaczę co Z tego wyjdzie. 

 

 

Dzięki wszystkim za odzew!

 

 

IMG_20201229_223348.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Semeno napisał:

Mam i używam z platformą paralaktyczną DIY z pomocą Leszka J. Muszę ją jeszcze dociążyć i prowadzenie powinno się poprawić bo na razie 1min max uciągnie bez rozciągnięcia gwiazdek. Focę czysto budżetowo bo z canonem 450d full mod. Sprzęt kupiony do wizuala ale zachciało się sprawdzić co można z tego pstryknąć więc się bawię... Światłosiła dobra więc naświetlać też nie trzeba długo (oczywiście zależy co).

 

1min to już dobry wynik. Wrzuć jakieś fotki tej platformy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

w każdych newtonach od GSO ,miałem 10 na dobsie, lustro do góry ,mam 150/750 tu jest problem z podniesieniem lustra,owszem jak ktoś lubi może kombinować,  Ja za  poradą kolegów z forum użyłem korektore komy ,który notabe i tak będzie potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.