Skocz do zawartości

Saturn ucieka, nadchodzi Jowisz


Mizar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszej nocy niebo wygladało przyjaźnie. Rozstawiłem teleskp na balkonie i wystudziłem przez ok. godzinkę. W okularze ortoskopowym 9mm Saturnik wyglądał obiecująco przy dobrym seeingu około 8/10. Co prawda powiększenie 220x to zdecydowanie za mało do planet ale i tak uruchomiłem komputer.

Po dwóch godzinach ciężkich bojów ze sprzętem i softem uruchomiłem kamerkę.

Niestety seeing w międzyczsie podupadł do 6/10 albo i gorzej.

 

Mimo to zrobiłem kilka filmików a poniżej rezultaty. Nie selekcjonowałem klatek nie kręciłem jeszcze kolorami i ledwie dotknąłem filtrów.

 

Pozdrawiam

Saturn2005_03_22a.jpg

Jowisz_2005_03_22a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się. Ale tym razem z innych avików z tej samej nocy.

 

Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich obserwatorów planet na ciekawe zjawisko na Jowiszu a mianowicie ciemną obwódkę wokoł WCP. Nigdy dotychczas czegoś takiego nie widziałem.

2005_03_22_22_15_Saturn.jpg

Jowisz.JPG

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się. Ale tym razem z innych avików z tej samej nocy.

 

Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich obserwatorów planet na ciekawe zjawisko na Jowiszu a mianowicie ciemną obwódkę wokoł WCP. Nigdy dotychczas czegoś takiego nie widziałem.

A stary! Jowisz genialny! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, czy ty na pewno masz tała 200K? Foto jak z Mewlona!

Dlaczego z mojego 200K takie nie wychodzą?!

 

Dobrze pamiętam - używasz barlowa NPZ x3 i TouCam`a?

Takiego barlowa już kupiłem, ale z mojej Vesty za nic nie mogę takiego efektu uzyskać. Próbowalem już z trybem Raw, Optymized Colour, zwykłym i jakaś kiszka - dwa lata temu mi lepsze jowisze wychodziły niż teraz...

 

Opisz proszę swój warsztat jak najdokładniej: co gdzie podczepiasz i jak ustawiasz. Interesuje mnie to tym bardziej, że próbuję Cię dogonić i jakoś marnie mi idzie...

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej wersja powiększona 2x, a tak naprawdę nie pomniejszona jak powyższe Jowisze.

 

Bielack, mam Tala 200k tak jak Ty. Kamera to ToUcam 740k nieprzerobiona. Robię około 60s filmiki przy ustawieniu 15 kl/s i z barlowem NPZ 3x. Do barlowa wkręcony jest filrt Beedra -IR co powoduje dodatkowe odsunęcie kamerki od barlowa i na oko cały uklad ma ogniskową ok. 7m.

 

Warunki poczas obserwacji Jowisza z 22/23 marca okreslam jako co najwyżej przecietne, to dlatego detale są takie rozmyte.

 

Moja rada: poswięcić dużo czasu na dokładne ustawienie ostrosci. Nawet minimalne niedoostrzenie powoduje, że w procesie obróbki szczegóły się nie ujawniaja.

2005_03_23_00_06_Jowisz2.JPG

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej wersja powiększona 2x, a tak naprawdę nie pomniejszona jak powyższe Jowisze.

I teraz mogę z czystym sumieniem paść na kolana. W tych pomniejszonych przeszkadzała mi trochę pikseloza, ale to jest naprawdę świetne. Rada od kompletnego ignoranta - następnym razem nie zmniejszaj fotek.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mizar,jak dla mnie pierwsza wersja obu zdjec jest najlepsza.Moim zdaniem najwazniejsza jest widocznosc szczegulow a nie kolory.Oczywiscie najlepiej kiedy jedno z drugim idzie w parze.Pierwszy saturn ma wlasciwy stosunek szerokosci przerwy cassiniego do szerokosci wszystkich pierscieni,w drugiej wersji to sie zmienia na gorsze.Wedlug mnie,nawet mewlonowskie zdjecia saturna,ktore tu widzielismy sa "przetargane" a Twoj pierwszy jest super-jesli chodzi o ostrosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej

Mizar , bardzo mi sie podoba twoj Jowisz, detalizacja fantastyczna .

 

Pozwol wstawic dwa moje od wczoraj (ok 1,5 god roznicy), pogoda byla paskudna , ale cos tam widac.

post-1549-1111776930_thumb.jpg

post-1549-1111776955_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mizar , bardzo mi sie podoba twoj Jowisz, detalizacja fantastyczna .

 

Pozwol wstawic dwa  moje od wczoraj  (ok 1,5 god roznicy), pogoda byla paskudna , ale cos tam widac.

 

Siergiej napisz czym to bylo robione i z jakim czasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej

Jowisz od dzisiejszy nocy i jego sputniki (satelity) Europa i Ganimed

I jeszcze doloze zdjecie - w jakich warunkach to bylo nagrzywane , ten seeng doprowadza mia do szalu :burza::burza::ha::ha::ha:

 

Dla czego ja mieszkam w takiej du..e atmosferycznej ? :burza:

post-1549-1111850849_thumb.jpg

post-1549-1111850883_thumb.jpg

post-1549-1111851120_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle. Wszyscy mamy z tym problemy i na forum nieczęsto kto może sie pochwalić dobrym zdjęciem. Ponoć na Florydzie jest idealnie, ale tam maja uciechy pogodowe w postaci huraganów, więc im nie zazdroszczę. Ja w tym roku miałem jedną nockę dobrą na Saturna, więc statystycznie jeszcze ze cztery powinny się trafić. :D

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.