Skocz do zawartości

Saturn ucieka, nadchodzi Jowisz


Mizar

Rekomendowane odpowiedzi

Piękne fotki panowie :notworthy:

Siergiej ostatni Jowisz to chyba najlepszy jaki widziałem ostatnio. Dobrze ze nie przeprocessingowany :notworthy:

p.s na co wskazuje strzałka? unsure:

 

Polaris nie chodziło mi o ten "F-adapter"(złączka okularową) tylko o ten srebrny adapter podłaczany bezpośrednio do Canona. Z tego co wiem jest on za drogi jak na swoją wartość dlatego chciałem wiedzieć, moze taniej gdzies dostales B) :

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris nie chodziło mi o ten "F-adapter"(złączka okularową) tylko o ten srebrny adapter podłaczany bezpośrednio do Canona. Z tego co wiem jest on za drogi jak na swoją wartość dlatego chciałem wiedzieć, moze taniej gdzies dostales B) :

 

Kupilem na Allegro z filtrem UV i dekielkiem jako "podstawowy zestaw ochronny" do A75 :Boink:

Nie widzialem tego nigdzie taniej, chyba, ze jako osobna tulejka na filtry bez dekla i UV.

Tanie nie jest, ale porownujac jak sluzy i ile przynosi udogodnien to jest warta swojej ceny. Z redukcja gwintu lacze za jej pomoca konw. wide x0.45...

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zamiarem dziś w nocy też powalczyłem, warunki zbliżone do poprzedniej nocy. Testowalem różne ustawienia kamerki, głównie zmieniając czas migawki i tak pierwsza od lwej u góry z czasem 1/15s, przy gamma 75%, gain 50%, 10kl/s. druga na prawo z czasem 1/30s. z gamma 75%, 10kl/s. lewa dolna z czasem 1/50s, gamma 75%, 10 kl/s. i prawa dolna znów 1/30s, gamma75%, 10 kl/s.

JOWISZ_z_10405.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne podejście do Jowisza dzisiejszej nocy. Ustaliłem sobie wreszcie parametry do avików których będę sie trzymał w przypadku tej planety, czyli: 5kl/sek, migawka 1/30sek. gamma 50-75%, gain w zależności od jasności obrazu na podglądzie.

J20405SUMA2.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy wizualnie przez Meade Mirka K. był widoczny ostrzej niż na tych fotach.

W czasie podchodzenia do górowania Jowisz był ostry jak brzytwa - widoczne farfocle na pasach i WCP idealnie.

Po przejściu przez max już się gotowała atmosfera i nie zrobili koledzy niestety fot.

Takiego Jowisza widziałem dopiero 2-gi raz w życiu. Przepiękny, ostry i z WCP. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś między godziną 1.30 a 3.30 na tle tarczy Jowisza przemieszczał się Io razem ze swym cieniem. Ponieważ było to kilka godzin po opozycji, księżyc i jego cień szły na styk razem. Dzięki temu że zjawisko przebiegało na tle ciemniejszego pasma chmur, świetnie było widać też księżyc w postaci jasnej żółtawej tarczki. Ku mojemu zmartwieniu seeing od tej chwili zaczął sie pogarszać i to tak znacznie, że po pierwszych pięciu nagranych avikach nagrywanie dalszych już nie miało sensu. Nie wiem czy przypadkiem sąsiad pode mną nie otworzył okna bo mu było duszno, w każdym razie zgniewało mnie to, bo liczyłem na lepsze zdjęcia. Dzisiaj nastąpi przejście Ganimedesa wraz z cieniem po pólnocy i polecam to zjawisko do obserwacji i fotek. W tym przypadku jednak położenie satelity względem swego cienia może być nieco inne niż Jo, ze względu na większą odległość od planety, ale w okolicach opozycji księżyc i cień idą łeb w łeb. Ganimedes jest większy od Io, ale też jest ciemniejszy i jeśli wypadnie na ciemnym tle, to może być słabo widoczny. Zdjęcie pierwsze: Jo przed tranzytem, drugie: początek przejscia. (księżyc widoczny tuż nad cieniem)

J30405HXY.jpg

J40405A1.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki , koledzy.

 

Waldek , czy ty bedesz w Bieszczadach , bardzo mi sie podoba twoje DS?

 

Mizar ,obrabiam jak wszystki w Registaks3 , na zlocie pokaze w czasie realnym.

 

Lemark ,zrob cos z tym sąsiadem , Ganimeda nie mozemy przegapic :D

 

Jeszcze jeden Sarurn od wczoraj , trochy wiekszy .

post-1549-1112611436_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki , koledzy.

 

Waldek , czy ty bedesz w Bieszczadach , bardzo mi sie podoba twoje DS?

 

Mizar ,obrabiam jak wszystki w Registaks3 , na zlocie pokaze w czasie realnym.

 

Lemark ,zrob cos z tym sąsiadem , Ganimeda nie mozemy przegapic  :D

 

Jeszcze  jeden Sarurn od wczoraj  , trochy wiekszy .

Siergiej, z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie, bo mogą się stać złośliwi, a ten nerwowy facet jest. Piękne fotki Ci wychodzą, moje uznanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaliczyłem Ganimedesa wizualnie i fotograficznie, mimo że seeing był przeciętny z tendencja do pogorszenia pod koniec. Na początku tranzytu który wypadł na tle północnej strefy biegunowej tarczkę księżyca było widac wyraźnie, gdyż Jowisz ma lekkie pociemnienie brzegowe, póżniej im bliżej centralnego południka stapiał się z tłem i był trudno lub wcale nie wiedoczny(seeing) Ciekawie to wyglądało na samym początku jak Ganimedes pojawiał sie na tle Jowisza, niżej z poza tarczy planety wysunął sie księżyc Jo niemal jednocześnie i od tego momentu zacząłem sesję zdjęciową. Widoczna była różnica wielkości obydwu księżyców na korzyść Ganimedesa, najwekszego satelity w US. Szkoda jak zwykle że warunki seeingowe nie były dobre, ale może któryś z kolegów pokaże coś lepszego niż ja.

tRANZYT_GANIMEDESA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:

jak podlacze Toucama do Maka f=1540 to jakich duzych obrazow planet moge sie spodziewac? Bedzie trzeba mocno powiekszac, czy beda widoczne szczegoly?

Czy zastosowanie telekonwertera x2 na M42 mocno pogorszy obraz?

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej, jak mi się poukłada to przyjadę ale to nic pewnego, mam nadzieję że się spotkamy.

Polaris, żeby mieć przyzwoitą wielkość Saturna musisz zastosować barlowa x3.

Z dwukrotnym telekonwerterem będziesz miał szansę na lepszą ostrość, bezpośrednio w ognisku Saturn będzie trochę za mały.

Musisz poeksperymentować niestety w jakim przypadku Twój teleskop się najlepiej spisuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:

jak podlacze Toucama do Maka f=1540 to jakich duzych obrazow planet moge sie spodziewac? Bedzie trzeba mocno powiekszac, czy beda widoczne szczegoly?

Czy zastosowanie telekonwertera x2 na M42 mocno pogorszy obraz?

 

:Salut:

 

"musi" być x2 niżej jest wszystko za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.